Tworzenie, organizacja i kontrola zakładów opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności, rodzaje dokumentacji medycznej, sposób prowadzenia oraz szczegółowe warunki jej udostępniania w tych zakładach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 20 marca 1992 r.
w sprawie tworzenia, organizacji i kontroli zakładów opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności, rodzajów dokumentacji medycznej, sposobu prowadzenia oraz szczegółowych warunków jej udostępniania w tych zakładach.

Na podstawie art. 18 ust. 7 i art. 69 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 1
Publiczne zakłady opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności, przez które rozumie się tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych, tworzy się przy aresztach śledczych i zakładach karnych, zwanych dalej "zakładami karnymi".
§  2.
1.
Zakłady opieki zdrowotnej, o których mowa w § 1, organizuje się w celu:
1) 2
zapewnienia osobom pozbawionym wolności świadczeń zdrowotnych,
2)
prowadzenia nadzoru nad higieną pracy i higieną osobistą osób pozbawionych wolności,
3) 3
(skreślony),
4)
szerzenia oświaty zdrowotnej wśród osób pozbawionych wolności,
5)
współdziałania z innymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej, zwłaszcza w zakresie zapewnienia osobom pozbawionym wolności świadczeń diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, których udzielanie w zakładach karnych nie jest możliwe,
6)
utrzymywania współpracy z innymi służbami zakładów karnych w realizacji zadań penitencjarnych.
2.
Cele, o których mowa w ust. 1, realizuje się w szczególności przez:
1)
dokonywanie przeglądów higienicznosanitarnych, badań lekarskich i analiz laboratoryjnych,
2)
wykonywanie szczepień ochronnych, zabiegów sanitarnych i czynności higienicznych,
3)
prowadzenie leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego oraz rehabilitacji leczniczej,
4)
wydawanie leków, materiałów medycznych, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych,
5)
zlecanie diet leczniczych, kontrolowanie jadłospisów i jakości wydawanych posiłków,
6)
ocenianie pod względem zdrowotnym warunków zatrudnienia, zakwaterowania i wyposażenia osób pozbawionych wolności w odzież, bieliznę, a także wnioskowanie w tym względzie stosownych usprawnień,
7)
ustalanie kategorii zdrowia osób pozbawionych wolności, opiniowanie ich zdolności do pracy i nauki zawodu, transportu, odbywania kar dyscyplinarnych i udziału w czynnościach procesowych,
8)
określanie wskazań lekarskich w sprawach dotyczących przeprowadzania kąpieli i spacerów chorych, a także w sprawach zezwoleń na dokonywanie dodatkowych zakupów artykułów żywnościowych i otrzymywania dodatkowych paczek z żywnością,
9)
wnioskowanie i opiniowanie odstępstw od przewidzianego w regulaminie wykonywania kary pozbawienia wolności sposobu odbywania kary w zakresie wynikającym z potrzeby uwzględniania stanu zdrowia osób pozbawionych wolności,
10)
kierowanie osób pozbawionych wolności na badania w celu uzyskania orzeczeń komisji do spraw inwalidztwa i zatrudnienia,
11)
popularyzowanie informacji służących zachowaniu i poprawie zdrowia, zwłaszcza zaś zapobieganiu chorobom zakaźnym i przenoszonym drogą płciową oraz uzależnieniom od alkoholu, środków odurzających i psychotropowych,
12)
opiniowanie, rozpatrywanie i załatwianie próśb, skarg oraz wniosków dotyczących opieki zdrowotnej nad osobami pozbawionymi wolności,
13) 4
przekazywanie zwalnianym z zakładu karnego wyników badań lekarskich, analiz laboratoryjnych, kart informacyjnych z leczenia szpitalnego, a wymagającym leczenia - także skierowań lekarskich mogących ułatwić im kontynuowanie leczenia lub rehabilitacji albo zaświadczeń lekarskich mogących ułatwić im zatrudnienie,
14) 5
współdziałanie z innymi służbami zakładu karnego w rehabilitacji zawodowej i społecznej osób pozbawionych wolności wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo - wychowawczych,
15)
ułatwianie upoważnionym organom, instytucjom państwowym, organizacjom zawodowym i społecznym, a także osobom fizycznym zapoznawania się ze stanem opieki zdrowotnej w zakładach karnych oraz umożliwianie upoważnionym pracownikom medycznym przeprowadzania badań, leczenia i rehabilitacji osób pozbawionych wolności, z zastrzeżeniem zachowania przepisów dotyczących tajemnicy lekarskiej.
§  3.
1.
Cele i zadania, o których mowa w § 2, realizuje służba zdrowia więziennictwa, stanowiąca wyodrębnione komórki jednostek organizacyjnych więziennictwa, w skład których wchodzą funkcjonariusze i pracownicy posiadający odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
2.
Funkcjonariusze i pracownicy służby zdrowia więziennictwa podlegają służbowo właściwym przełożonym jednostek organizacyjnych więziennictwa, a w zakresie działalności medycznej - właściwym kierownikom zakładów opieki zdrowotnej.
3. 6
Działalność służby zdrowia więziennictwa organizuje i nadzoruje Naczelny Lekarz Więziennictwa.

Rozdział  2

Rodzaje zakładów opieki zdrowotnej i ich tworzenie

§  4.
1.
Zakładami opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności są w szczególności:
1)
ambulatoria wraz z izbami chorych,
2)
poradnie stomatologiczne i pracownie protetyczne,
3)
pracownie analityki laboratoryjnej, rentgenodiagnostyki, fizykoterapii, rehabilitacji leczniczej, terapii zajęciowej i inne specjalistyczne pracownie,
4) 7
(skreślony),
5) 8
oddziały dla wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych,
6) 9
(skreślony),
7)
szpitale i oddziały szpitalne.
2.
Zakłady opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1, mogą stanowić samodzielne lub zespolone komórki organizacyjne zakładu karnego, w którym je utworzono.
3. 10
Pomieszczenia i urządzenia zakładów, o których mowa w ust. 1, powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym wymaganiom ustalonym w odrębnych przepisach dla zakładów, opieki zdrowotnej. W przypadkach uzasadnionych koniecznością zapewnienia większej dostępności świadczeń zdrowotnych Dyrektor Generalny Służby Więziennej po zasięgnięciu opinii Naczelnego Lekarza Więziennictwa może ustalić odstępstwa od niektórych tych wymagań.
4.
Funkcjonariusze i pracownicy zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych w zakładach, o których mowa w ust. 1, powinni odpowiadać wymaganiom ustalonym w odrębnych przepisach dla publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
§  5.
1.
Zakłady opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności tworzy się, przekształca i znosi na podstawie zarządzenia Ministra Sprawiedliwości.
2.
Zarządzenie o utworzeniu zakładu powinno określać:
1)
nazwę i siedzibę zakładu opieki zdrowotnej,
2)
szczegółowe przeznaczenie zakładu, z określeniem w miarę potrzeby jego liczby łóżek lub miejsc,
3)
rodzaj i zakres udzielanych przez zakład świadczeń zdrowotnych.
3. 11
Szczegółową organizację wewnętrzną utworzonego zakładu opieki zdrowotnej, wykaz stanowisk w tym zakładzie i wzorcowy zakres czynności funkcjonariuszy i pracowników określa Dyrektor Generalny Służby Więziennej - uwzględniając odpowiednio przeznaczenie, rodzaj i zakres świadczeń udzielanych przez zakład.
4. 12
Dyrektor Generalny Służby Więziennej na wniosek Naczelnego Lekarza Więziennictwa może w przypadkach szczególnie uzasadnionych powierzyć zakładowi opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności czasowe udzielanie innego rodzaju świadczeń zdrowotnych niż określone zarządzeniem o utworzeniu danego zakładu, jeżeli ich udzielanie nie ogranicza rodzaju, zakresu i dostępności świadczeń zdrowotnych.
§  6.
1.
Ambulatorium wraz z izbą chorych i poradnią stomatologiczną organizuje się w każdym zakładzie karnym jako zespolony zakład opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności osadzonych w danym zakładzie.
2.
Do zadań ambulatorium i izby chorych należy w szczególności:
1)
przeprowadzanie badań oraz udzielanie porad profilaktycznych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych,
2)
krótkotrwałe leczenie chorych umieszczonych w izbie chorych,
3)
kierowanie pacjentów na konsultacje specjalistyczne i do leczenia szpitalnego.
3. 13
Szpital lub oddział szpitalny organizuje się dla zapewnienia całodobowej opieki zdrowotnej osobom pozbawionym wolności, kierowanym z terenowo wyznaczonych zakładów karnych. Do jego zadań należy w szczególności:
1)
udzielanie chorym świadczeń leczniczych i diagnostycznych,
2)
przeprowadzanie obserwacji i konsultacji pacjentów kierowanych przez ambulatoria lub upoważnione organy,
3)
kierowanie pacjentów do właściwych zakładów opieki zdrowotnej w celu dalszego leczenia poszpitalnego lub rehabilitacji.
4.
Poradnie stomatologiczne i pracownie protetyczne organizuje się dla zapewnienia osobom pozbawionym wolności opieki zdrowotnej w zakresie:
1)
przeprowadzania badań profilaktycznych stanu uzębienia,
2)
udzielania w poradniach świadczeń z zakresu stomatologii zachowawczej i prostych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej,
3)
przeprowadzania w pracowniach protetycznych zabiegów protetycznych oraz sporządzania i dokonywania napraw protez uzębienia.
5. 14
Pracownie analityki laboratoryjnej, rentgenodiagnostyki, fizykoterapii, rehabilitacji leczniczej, terapii zajęciowej i inne specjalistyczne pracownie organizuje się dla zapewnienia prawidłowej działalności szpitali, ambulatoriów i oddziałów dla skazanych wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych.
6. 15
Przeznaczenie, rodzaj i zakres świadczeń zdrowotnych oddziałów dla wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych regulują odrębne przepisy.

Rozdział  3

Kontrola zakładów opieki zdrowotnej

§  7.
1. 16
Kontrolę i ocenę działalności zakładów opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności wykonują posiadający odpowiednie kwalifikacje zawodowe funkcjonariusze i pracownicy Centralnego Zarządu Służby Więziennej i okręgowych inspektoratów Służby Więziennej.
2.
Kontrola i ocena, o której mowa w ust. 1, obejmuje w szczególności:
1)
realizację zadań z zakresu opieki zdrowotnej, a zwłaszcza dostępności, poziomu i jakości świadczeń zdrowotnych udzielanych osobom pozbawionym wolności,
2)
prawidłowość gospodarowania mieniem zakładów opieki zdrowotnej, w tym wykorzystanie urządzeń, sprzętu i materiałów medycznych,
3) 17
współdziałanie z innymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej w zakresie zapewnienia osobom pozbawionym wolności świadczeń zdrowotnych.
3.
Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania kontroli i ocen, o których mowa w ust. 1, określają przepisy o kontroli jednostek organizacyjnych więziennictwa.

Rozdział  4

Rodzaje dokumentacji medycznej, sposób jej prowadzenia i udostępniania

§  8.
1.
W zakresie rodzajów dokumentacji medycznej, sposobu jej prowadzenia i udostępniania w zakładach opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności stosuje się przepisy ogólne obowiązujące w zakładach opieki zdrowotnej, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 12 ust. 1.
2.
Dla każdego skazanego i tymczasowo aresztowanego prowadzi się książkę zdrowia, a dla każdego ukaranego - kartę ambulatoryjną.
§  9.
1.
W książce zdrowia lub karcie ambulatoryjnej wpisuje się:
1)
wyniki przeglądu sanitarnego, wyniki badań lekarskich wstępnych, okresowych i kontrolnych oraz wydane na ich podstawie zalecenia,
2)
ustaloną kategorię zdrowia oraz opinię lekarza w sprawie zdolności do pracy i transportu,
3)
przebieg leczenia ambulatoryjnego, stosowane zabiegi i zalecane leki,
4) 18
decyzję o skierowaniu na badania, obserwację i leczenie w szpitalu oraz epikryzy z pobytu w szpitalu i oddziale dla wymagających stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych,
5)
wyniki przeprowadzonych badań pomocniczych,
6)
dane o zaopatrzeniu w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
7)
adnotacje o odmowie poddania się przez osobę pozbawioną wolności badaniu, leczeniu lub rehabilitacji leczniczej i pouczeniu jej o skutkach zdrowotnych tej odmowy,
8)
stwierdzenie zgonu z podaniem daty, godziny i miejsca oraz jego przyczyny,
9)
inne dane istotne dla sprawowania opieki zdrowotnej.
2.
Do książki zdrowia lub karty ambulatoryjnej załącza się:
1)
kartę informacyjną z leczenia szpitalnego, świadectwa lekarskie i inne zaświadczenia o stanie zdrowia osoby pozbawionej wolności, dostarczone przez nią, osoby bliskie lub inne zakłady opieki zdrowotnej,
2)
wyniki konsultacji i badań przeprowadzonych w innych zakładach opieki zdrowotnej,
3)
kopie orzeczeń komisji lekarskich,
4)
karty gorączkowe z pobytu w izbie chorych,
5)
pisemne oświadczenia osób pozbawionych wolności, dotyczące zgody lub odmowy na badania, leczenie lub rehabilitację leczniczą,
6)
indywidualną kartę kosztów leczenia samouszkodzeń.
3. 19
Wpisów do książki zdrowia lub karty ambulatoryjnej dokonują uprawnieni funkcjonariusze i pracownicy służby zdrowia - każdy w zakresie swego działania; informacje zawarte w tych dokumentach są objęte tajemnicą zawodową.
§  10. 20
W razie transportu, zwolnienia lub zgonu osoby pozbawionej wolności, książkę zdrowia lub kartę ambulatoryjną załącza się do części A akt osobowych, w sposób uniemożliwiający wgląd osób nieuprawnionych.
§  11.
Książkę zdrowia lub kartę ambulatoryjną osoby pozbawionej wolności przechowuje się w ambulatorium zakładu karnego.
§  12. 21
Udostępnienie dokumentacji medycznej osobie pozbawionej wolności następuje w obecności lekarza prowadzącego lub wyznaczonego przez niego pracownika medycznego i w zakresie niezbędnym do wyjaśnienia prośby, skargi lub wniosku dotyczącego udzielanych świadczeń.

Rozdział  5

Przepisy końcowe

§  13.
Dotychczas istniejące przy zakładach karnych placówki więziennej służby zdrowia stają się zakładami opieki zdrowotnej w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
3 § 2 ust. 1 pkt 3 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
4 § 2 ust. 2 pkt 13 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
5 § 2 ust. 2 pkt 14 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
6 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
7 § 4 ust. 1 pkt 4 skreślony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
8 § 4 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
9 § 4 ust. 1 pkt 6 skreślony przez § 1 pkt 4 lit. c) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
10 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. d) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
11 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
12 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
13 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
14 § 6 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
15 § 6 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. c) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
16 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
17 § 7 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
18 § 9 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
19 § 9 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
20 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.
21 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 10 października 1997 r. (Dz.U.97.130.868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1997 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.31.134

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tworzenie, organizacja i kontrola zakładów opieki zdrowotnej dla osób pozbawionych wolności, rodzaje dokumentacji medycznej, sposób prowadzenia oraz szczegółowe warunki jej udostępniania w tych zakładach.
Data aktu: 20/03/1992
Data ogłoszenia: 08/04/1992
Data wejścia w życie: 23/04/1992