Sposób i czas przechowywania dokumentacji zlikwidowanych organizacji spółdzielczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 marca 1992 r.
w sprawie sposobu i czasu przechowywania dokumentacji zlikwidowanych organizacji spółdzielczych.

Na podstawie art. 129 w związku z art. 257 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo Spółdzielcze (Dz. U. Nr 30, poz. 210 oraz z 1983 r. Nr 39, poz. 176, z 1986 r. Nr 39, poz. 192, z 1987 r. Nr 33, poz. 181, z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 3, poz. 12 i Nr 6, poz. 33, z 1990 r. Nr 6, poz. 37 i Nr 14, poz. 87, z 1991 r. Nr 83, poz. 373, Nr 111, poz. 480 i Nr 115, poz. 496 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 85) oraz w związku z art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. Nr 38, poz. 173 i z 1989 r. Nr 34, poz. 178) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Likwidator organizacji spółdzielczej przechowuje i odpowiednio zabezpiecza księgi i dokumenty tej organizacji, a po uporządkowaniu tej dokumentacji stosownie do zasad klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji, obowiązujących w danej organizacji spółdzielczej, przekazuje:
1)
materiały archiwalne - właściwej jednostce państwowej sieci archiwalnej wskazanej decyzją Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych,
2)
dokumentację niearchiwalną, której okres przechowywania jeszcze nie upłynął - związkowi rewizyjnemu, w którym była zrzeszona spółdzielnia, a jeżeli takiego związku nie ma lub w razie jego likwidacji - Naczelnej Radzie Spółdzielczej,
3)
dokumentację niearchiwalną, której okres przechowywania w likwidowanej organizacji spółdzielczej już upłynął - na makulaturę.
2.
Dokumentację, o której mowa w ust. 1 pkt 2, likwidator może również przekazać na odpłatne przechowanie wskazanej przez Naczelną Radę Spółdzielczą organizacji spółdzielczej, która przejęła składniki majątku zlikwidowanej spółdzielni lub związku albo innej organizacji spółdzielczej; w takim wypadku likwidator zapewnia w planie likwidacji odpowiednie środki finansowe na ten cel. Umowa przechowania powinna być zawarta do końca okresu przechowywania dokumentacji niearchiwalnej.
3.
Przekazywanie dokumentacji, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz w ust. 2, odbywa się na podstawie spisu zdawczo-odbiorczego.
4.
Jeden egzemplarz spisu zdawczo-odbiorczego dokumentacji niearchiwalnej w wypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i w ust. 2, likwidator przekazuje Naczelnej Radzie Spółdzielczej.
§  2.
O zamiarze przekazania materiałów archiwalnych likwidator organizacji spółdzielczej zawiadamia archiwum państwowe, właściwe w myśl przepisów o porządkowaniu oraz trybie przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych, przedstawiając wraz z wnioskiem spis dokumentacji proponowanej do zakwalifikowania jako materiały archiwalne wchodzące do państwowego zasobu archiwalnego.
§  3.
Przekazywanie materiałów archiwalnych zlikwidowanych organizacji spółdzielczych odbywa się w trybie określonym w przepisach, o których mowa § 2. Likwidator przekazuje jeden egzemplarz spisu zdawczo-odbiorczego materiałów archiwalnych Naczelnej Radzie Spółdzielczej.
§  4.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 lutego 1987 r. w sprawie sposobu i czasu przechowywania dokumentacji zlikwidowanych organizacji spółdzielczych (Dz. U. Nr 6, poz. 37).
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024