Zm.: rozporządzenie w sprawie nauki zawodu i przyuczenia do wykonywania określonych prac przez młodocianych w rzemieślniczych zakładach pracy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 29 grudnia 1992 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie nauki zawodu i przyuczenia do wykonywania określonych prac przez młodocianych w rzemieślniczych zakładach pracy.

Na podstawie art. 206 § 3 pkt 1 i § 4 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 30 grudnia 1974 r. w sprawie nauki zawodu i przyuczenia do wykonywania określonych prac przez młodocianych w rzemieślniczych zakładach pracy (Dz. U. Nr 51, poz. 335, z 1982 r. Nr 17, poz. 130, z 1988 r. Nr 32, poz. 237 i z 1990 r. Nr 56, poz. 332) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. Rzemieślniczy zakład pracy może przyjąć w celu przygotowania zawodowego młodocianych pracowników w liczbie odpowiadającej liczbie stanowisk pracy. Zatrudnienie młodocianych w celu nauki zawodu odbywa się w porozumieniu z właściwym terenowo lub branżowo cechem.",

2)
w § 6 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Rzemieślniczy zakład pracy zatrudniający młodocianego w celu nauki zawodu:

1) kieruje go w celu dokształcania:

a) do szkoły zasadniczej prowadzonej przez kuratora oświaty lub

b) do szkoły zasadniczej prowadzonej przez organizację rzemieślniczą za zgodą kuratora oświaty, lub

c) do organizacji rzemieślniczej przygotowującej młodocianych w zakresie teoretycznej nauki zawodu w celu złożenia egzaminu czeladniczego przed komisją egzaminacyjną izby rzemieślniczej,

2) może, za zgodą właściwego cechu, samodzielnie organizować dokształcanie w zakresie nauki teoretycznej zawodu w celu przygotowania młodocianego do złożenia egzaminu czeladniczego przed komisją egzaminacyjną izby rzemieślniczej.",

3)
w § 21:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Ustala się następujący stosunek procentowy wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1:

1) w pierwszym roku nauki od 4 do 9%,

2) w drugim roku nauki od 5 do 12%,

3) w trzecim roku nauki od 6 do 15%.",

b)
w ust. 3 wyrazy "15%" zastępuje się wyrazami "od 6 do 15%",
4)
w § 22 wyrazy "9%" zastępuje się wyrazami "od 4 do 9%",
5)
w § 7 ust. 1, w § 11, w § 17 ust. 3 i w § 20 ust. 1 wyrazy "Centralny Związek Rzemiosła" zastępuje się wyrazami "Związek Rzemiosła Polskiego".
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1993 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024