Określenie systemów telekomunikacyjnych, zakładanych i używanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 23 października 1991 r.
w sprawie określenia systemów telekomunikacyjnych, zakładanych i używanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. Nr 86, poz. 504 i z 1991 r. Nr 69, poz. 293) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Od dnia 1 lipca 1992 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą być zakładane i używane wyłącznie cyfrowe systemy komutacyjne, których produkcja została uruchomiona w Polsce.
2.
Systemy, o których mowa w ust. 1, powinny charakteryzować się cechami:
1)
sterowaniem programowanym,
2)
wyposażeniem lub przygotowaniem do wyposażenia w moduły sieci cyfrowej z integracją usług (ISDN) i moduły systemu sygnalizacji (CCITT nr 7) wykorzystujące do celów sygnalizacji odrębny kanał, wspólny dla wielu kanałów,
3)
możliwością stosowania w sieci telekomunikacyjnej w płaszczyznach od międzynarodowej do miejscowej.
§  2.
Od dnia 1 lipca 1992 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w połączeniach międzycentralowych mogą być zakładane i używane wyłącznie następujące cyfrowe systemy teletransmisyjne, których produkcja została uruchomiona w Polsce:
1)
o przepływności 2048 kbit/s na kablach metalowych lub światłowodowych i liniach radiowych,
2)
o wyższych przepływnościach zgodnych z europejską plezjochroniczną hierarchią systemów cyfrowych, zrealizowane na zasadzie zwielokrotnienia cyfrowego z dodatnim dopełnieniem impulsowym na kablach światłowodowych i liniach radiowych,
3)
o wyższych przepływnościach zgodnych z synchroniczną hierarchią systemów cyfrowych na kablach światłowodowych i liniach radiowych.
§  3.
Za uruchomienie produkcji systemu telekomunikacyjnego uznaje się istnienie producenta tego systemu w Polsce, dysponującego oprogramowaniem użytkowym przy czym nie więcej niż 50% całkowitego kosztu wytworzenia, gotowego do sprzedaży sprzętu wchodzącego w skład systemu, może stanowić koszt importu.
§  4.
Zakładane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sieci telekomunikacyjnej miejscowej magistralnej i rozdzielczej kable telekomunikacyjne metalowe symetryczne i światłowodowe powinny być wzdłużnie uszczelniane:
1)
kable metalowe o pojemności powyżej 20 par i kable światłowodowe - od dnia 1 lipca 1992 r.,
2)
kable metalowe o pojemności 20 par i mniejszej - od dnia 1 stycznia 1993 r.
§  5.
Ograniczenia określone w § 1, 2 i 3 nie dotyczą inwestycji rozpoczętych i kontraktów zawartych przed wejściem w życie rozporządzenia.
§  6.
Systemy telekomunikacyjne będące w eksploatacji mogą być używane do czasu pełnej ich amortyzacji lub technicznego zużycia. Rozbudowa eksploatowanych systemów jest dozwolona przy wykorzystaniu sprzętu produkcji krajowej, dopuszczonego do stosowania do czasu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia lub pracującego już w polskiej sieci telekomunikacyjnej.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024