Zasady i tryb wykupienia należności banków z tytułu odsetek od kredytów mieszkaniowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 października 1991 r.
w sprawie zasad i trybu wykupienia należności banków z tytułu odsetek od kredytów mieszkaniowych.

Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o uporządkowaniu stosunków kredytowych (Dz. U. Nr 74, poz. 440) w związku z art. 19 ustawy budżetowej na rok 1991 z dnia 23 lutego 1991 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 89 i Nr 86, poz. 391) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa zasady i tryb wykupienia ze środków budżetu państwa należności banków z tytułu odsetek od kredytów zaciąganych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych przez:
1)
budowę lub zakup domu jednorodzinnego oraz lokalu w domu wielomieszkaniowym - zasiedlanych po raz pierwszy,
2)
nadbudowę lub rozbudowę budynku mieszkalnego,
3)
przebudowę strychu, suszarni bądź innego pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne,
4)
remont, modernizację lub rewaloryzację lokali i budynków mieszkalnych, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnawiania mieszkań.
2.
Do kosztów budowy domów i lokali, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zalicza się koszty budowy studni i szamb.
§  2.
Wykupienie ze środków budżetu państwa należności banków z tytułu odsetek nie spłaconych przez kredytobiorcę następuje, gdy kredyt, o którym mowa w § 1, jest udzielony na następujących warunkach:
1) 1
w 1991 r. nie przekracza trzydziestosześciokrotności miesięcznego udokumentowanego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych z poprzedniego kwartału, natomiast w kolejnych latach jego wysokość będzie ustalana stosownie do kwot przeznaczonych na ten cel w ustawie budżetowej na dany rok i określana szczegółowo w umowie, o której mowa w § 4 ust. 2; kwota kredytu nie może jednak przekraczać 80% kosztów inwestycji i robót wymienionych w § 1,
2) 2
jest zabezpieczony hipotecznie, zgodnie z odrębnymi przepisami lub - do czasu założenia księgi wieczystej - w inny sposób określony przez bank,
3) 3
kredytobiorca zobowiąże się, z zastrzeżeniem § 3, do przeznaczania na spłatę kredytu wraz z odsetkami nie mniej niż 25% miesięcznych dochodów swego gospodarstwa domowego przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych w całym okresie spłaty i umożliwi kontrolę tego warunku przez bank,
4)
oprocentowanie kredytu w 1991 r. nie przekracza 125% stopy procentowej kredytu refinansowego; w następnych latach wskaźnik ten będzie ustalany w umowie, o której mowa w § 4 ust. 2,
5) 4
bank zobowiąże się do ograniczenia roszczeń z tytułu spłaty kredytu i odsetek do kwoty określonej w pkt 3, a kredytobiorca - do zwrotu wykupionych ze środków budżetu państwa odsetek; zwrot będzie następował według zasad określonych w pkt 3 i w § 3.
§  3.
Pierwsza rata spłaty zadłużenia - stosownie do ustaleń § 2 pkt 3 - będzie określana w wysokości nie mniejszej niż 25% miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy z poprzedniego kwartału. Jeżeli dochód gospodarstwa domowego kredytobiorcy wzrasta w stopniu mniejszym niż płace nominalne w sześciu podstawowych działach gospodarki narodowej, to przy ustalaniu kolejnych rat spłaty zadłużenia podlega on korekcie według wskaźnika wzrostu płac nominalnych ogłoszonych przez Główny Urząd Statystyczny.
§  4.
1.
Odsetki od kredytów udzielonych na zasadach określonych w § 2 nie spłacone przez kredytobiorców podlegają przejściowemu wykupieniu ze środków budżetu państwa w wysokości nie mniejszej niż 70% należności z tytułu nie spłaconych odsetek od kredytów.
2.
Wielkość środków na wykup odsetek ze środków budżetu państwa będzie określana corocznie - stosownie do kwot przeznaczonych na ten cel w ustawie budżetowej na dany rok - w umowach zawieranych przez banki z Ministrami Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Finansów.
§  5. 5
Sposób rozliczeń wynikających z tytułu wykupienia odsetek oraz upoważnienie do przyjmowania od kredytobiorców należności z tytułu spłaty tych odsetek określą umowy zawarte przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Ministra Finansów z Powszechną Kasą Oszczędności - bankiem państwowym, Bankiem Gospodarki Żywnościowej i innymi zainteresowanymi bankami.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1992 r. (Dz.U.92.97.480) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1992 r.
2 § 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1992 r. (Dz.U.92.97.480) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1992 r.
3 § 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1992 r. (Dz.U.92.97.480) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1992 r.
4 § 2 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1992 r. (Dz.U.92.97.480) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1992 r.
5 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1992 r. (Dz.U.92.97.480) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1992 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024