Określenie rodzaju przedsiębiorstw górniczych obowiązanych do uczestniczenia w kosztach działalności stacji ratownictwa górniczego oraz wielkości wnoszonych z tego tytułu opłat.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 września 1991 r.
w sprawie określenia rodzaju przedsiębiorstw górniczych obowiązanych do uczestniczenia w kosztach działalności stacji ratownictwa górniczego oraz wielkości wnoszonych z tego tytułu opłat.

Na podstawie art. 102a ust. 2 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12, z 1984 r. Nr 35, poz. 186, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1988 r. Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 14, poz. 89 i z 1991 r. Nr 31, poz. 128) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do uczestniczenia w kosztach działalności Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz okręgowych stacji ratownictwa górniczego są zobowiązane przedsiębiorstwa górnicze:
1)
wydobywające kopaliny sposobem robót podziemnych i otworami wiertniczymi oraz wykonujące inne roboty górnicze pod ziemią i budowę szybów,
2)
wydobywające kopaliny sposobem robót odkrywkowych, które wykonują i utrzymują podziemne wyrobiska górnicze oraz w których przy wydobywaniu kopalin istnieje niebezpieczeństwo powstania atmosfery niezdatnej do oddychania,

zwane dalej "przedsiębiorstwami".

§  2.
1.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w § 1, wnoszą opłaty do Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.
2.
Wielkość opłaty ustala się mnożąc stawkę kwotową przez liczbę pracowników przedsiębiorstwa, zatrudnionych:
1)
pod ziemią,
2)
przy wierceniu i eksploatacji otworów,
3)
w zakładach odkrywkowych:
a)
przy wykonywaniu i utrzymywaniu wyrobisk podziemnych,
b)
w miejscach, w których istnieje możliwość powstania atmosfery niezdatnej do oddychania, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku.
3.
Wysokość stawki kwotowej jest ustalana corocznie na podstawie preliminarza kosztów działalności Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.
4. 1
Wysokość stawki miesięcznej wynosi 29.800 zł.
5.
Przedsiębiorstwa utrzymujące własne okręgowe stacje ratownictwa górniczego wnoszą opłaty ustalone przez pomnożenie stawki na dany rok przez połowę zatrudnionych, o których mowa w ust. 2.
§  3.
1.
Przekazywanie opłat, o których mowa w § 2 ust. 1, przez przedsiębiorstwa do Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego następuje do dnia 10 każdego miesiąca.
2.
Do czasu ustalenia wielkości opłaty obowiązującej w roku następnym przedsiębiorstwa uiszczają opłatę zaliczkowo w wymiarze należnym za ostatni miesiąc ubiegłego roku.
3.
Rozliczenie wniesionych przez przedsiębiorstwa opłat pomiędzy Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego a okręgowymi stacjami ratownictwa górniczego następuje na zasadach określonych w drodze porozumienia pomiędzy tymi stacjami.
§  4.
Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego obciąża kosztami akcji ratowniczych przedsiębiorstwa, w których akcje te były przeprowadzone, z wyliczeniem składników kosztów związanych z tymi akcjami.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 2 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 marca 1993 r. (Dz.U.93.22.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 kwietnia 1993 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 lutego 1994 r. (Dz.U.94.25.89) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 marca 1994 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.84.381

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie rodzaju przedsiębiorstw górniczych obowiązanych do uczestniczenia w kosztach działalności stacji ratownictwa górniczego oraz wielkości wnoszonych z tego tytułu opłat.
Data aktu: 16/09/1991
Data ogłoszenia: 26/09/1991
Data wejścia w życie: 11/10/1991