Uzbrojenie Policji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 8 sierpnia 1991 r.
w sprawie uzbrojenia Policji.

Na podstawie art. 12 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na uzbrojenie Policji składają się:
1) 1
broń palna: pistolety, rewolwery, broń gładkolufowa, pistolety maszynowe, karabiny, karabinki, karabiny maszynowe oraz granatniki,
2)
przedmioty przeznaczone do miotania chemicznych i innych środków obezwładniających: pistolety i rewolwery gazowe, miotacze gazu, miotacze wody, a także wyrzutnie: pocisków gumowych i z tworzyw sztucznych, pocisków ogłuszających, olśniewających i śrutowych, granatów i pocisków łzawiących oraz siatek obezwładniających,
3)
transportery opancerzone,
4)
przedmioty do odstrzeliwania amunicji alarmowej i sygnałowej,
5)
noże wojskowe, szturmowe, spadochronowe i nurka,
6)
pałki służbowe zwykłe, szturmowe, obezwładniające i wielofunkcyjne,
7)
amunicja do broni oraz pociski i siatki obezwładniające do przedmiotów i wyrzutni, o których mowa w pkt 1, 2 i 4,
8)
granaty i materiały wybuchowe,
9)
środki chemiczne.
2.
Poszczególne rodzaje, służby i szkoły Policji korzystają z uzbrojenia, o którym mowa w ust. 1, w zakresie określonym w dalszych przepisach.
§  2.
Policja kryminalna i Policja prewencji jest uzbrojona w:
1) 2
broń palną: pistolety, rewolwery, broń gładkolufową oraz pistolety maszynowe,
2)
miotacze gazu,
3)
pałki służbowe zwykłe, szturmowe, obezwładniające i wielofunkcyjne.
§  3.
Policja ruchu drogowego i Policja specjalistyczna jest uzbrojona w:
1) 3
broń palną: pistolety, rewolwery, broń gładkolufową i pistolety maszynowe,
2)
miotacze gazu,
3)
pałki służbowe zwykłe i wielofunkcyjne.
§  4.
1.
Oddziały prewencji i oddziały antyterrorystyczne są uzbrojone w :
1) 4
broń palną: pistolety, rewolwery, broń gładkolufową, pistolety maszynowe, karabiny, karabinki i karabiny maszynowe,
2)
miotacze gazu
3)
noże wojskowe, szturmowe, spadochronowe i nurka,
4)
pałki służbowe zwykłe, szturmowe, obezwładniające i wielofunkcyjne,
5)
miotacze wody,
6)
transportery opancerzone,
7)
wyrzutnie, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2,
8)
przedmioty do odstrzeliwania amunicji alarmowej i sygnałowej.
2.
Pododdziały antyterrorystyczne są uzbrojone ponadto w pistolety i rewolwery gazowe oraz granatniki.
§  5.
Policja lokalna jest uzbrojona w:
1)
broń palną: pistolety i rewolwery,
2)
miotacze gazu,
3)
pałki służbowe zwykłe.
§  6.
Inne rodzaje Policji niż wymienione w § 2 - 5 oraz policjanci w służbach administracyjno-gospodarczych i w szkołach Policji są uzbrojeni w:
1)
broń palną: pistolety i rewolwery,
2)
miotacze gazu,
3)
pałki służbowe zwykłe.
§  7.
1.
W razie potrzeby wykonania przez policjantów określonego rodzaju Policji lub służby administracyjno-gospodarczej zadań uzasadniających posługiwanie się uzbrojeniem przewidzianym dla innego rodzaju Policji, decyzję o czasowym wyposażeniu ich w takie uzbrojenie podejmuje Komendant Główny Policji lub właściwy komendant wojewódzki Policji, a w razie potrzeby wyposażenia ich w w przedmioty do odstrzeliwania amunicji alarmowej i sygnałowej - również komendanci rejonowi, komisariatów i komisariatów specjalistycznych Policji.
2.
Decyzję o wyposażenie policjantów w szkołach Policji w uzbrojenie wymienione w rozporządzeniu na czas niezbędny do realizacji szkolenia podejmuje komendant szkoły Policji.
§  8.
Amunicję, pociski, granaty i siatki obezwładniające przydziela się zgodnie z przyznanym uzbrojeniem.
§  9.
Wzory i typ broni składającej się na uzbrojenie Policji oraz normy należności uzbrojenia zespołowego i indywidualnego określa Komendant Główny Policji.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 października 1993 r. (Dz.U.93.101.465) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 1993 r.
2 § 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 października 1993 r. (Dz.U.93.101.465) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 1993 r.
3 § 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 października 1993 r. (Dz.U.93.101.465) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 1993 r.
4 § 4 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 15 października 1993 r. (Dz.U.93.101.465) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 1993 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024