Udzielanie kredytobiorcom pomocy ze środków budżetowych w spłacie części należnego bankom oprocentowania od kredytów udzielanych w 1991 r. na skup produktów rolnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 czerwca 1991 r. *
w sprawie udzielania kredytobiorcom pomocy ze środków budżetowych w spłacie części należnego bankom oprocentowania od kredytów udzielanych w 1991 r. na skup produktów rolnych.

Na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1991 z dnia 23 lutego 1991 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 89) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kredytobiorcom udziela się pomocy ze środków budżetu państwa w spłacie części należnego bankom oprocentowania od kredytów zaciąganych na finansowanie skupowanych z produkcji krajowej, pochodzących ze zbiorów 1991 r.:
1)
zbóż, rzepaku, buraków cukrowych, cukru,
2)
ziemniaków, mączki ziemniaczanej, syropu ziemniaczanego, ziół i suszu ziół, owoców, warzyw, półproduktów i przetworów z owoców i warzyw, z wyłączeniem dżemów, powideł, marmolad, napojów i moszczów owocowych.
2.
Pomoc, o której mowa w ust. 1, nie dotyczy skupu surowców do produkcji wyrobów alkoholowych oraz finansowania opakowań i nakładów na opakowania.
§  2. 1
 
1.
Pomoc ze środków budżetowych w spłacie części należnego bankom oprocentowania jest udzielana w odniesieniu do kredytów zaciąganych przez jednostki prowadzące działalność w zakresie przechowywania zbóż i rzepaku przeznaczonych na cele spożywcze, jednostki przetwórstwa spożywczego oraz inne jednostki działające na ich zlecenie lub na zlecenie Agencji Rynku Rolnego przez okres nie dłuższy niż:
1)
9 miesięcy - w przypadku kredytów finansujących zboża, rzepak, cukier, mączkę i syrop ziemniaczany, zioła i susz ziół oraz półprodukty i przetwory z owoców i warzyw, z wyłączeniem dżemów, powideł, marmolad, napojów i moszczów owocowych,
2)
2 miesiące - w przypadku kredytów na finansowanie zobowiązań z tytułu realizowanych zakupów zbóż, rzepaku, owoców, warzyw, buraków cukrowych oraz ziemniaków.
2.
Pomoc ze środków budżetowych w odniesieniu do kredytów na finansowanie zbóż i rzepaku jest udzielana w przypadku skupu większego od 2-miesięcznego zużycia technologicznego.
§  3.
1.
Kredyty na cele, o których mowa w § 1 ust. 1, są objęte pomocą ze środków budżetu państwa, jeżeli ich oprocentowanie w stosunku rocznym wynosi:
1)
0,6 stopy oprocentowania kredytu refinansowego, jednak nie mniej niż 20% w odniesieniu do kredytów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1,
2)
0,75 stopy oprocentowania kredytu refinansowego, jednak nie mniej niż 20% w odniesieniu do kredytów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2.
2.
Pomoc o której mowa w § 1 ust. 1, polega na spłacie ze środków budżetu państwa części oprocentowania należnego bankom, odpowiadającej różnicy między stopą oprocentowania kredytu refinansowego, podwyższoną o 4 punkty procentowe, a stopą oprocentowania tych kredytów.
§  4.
Spłata części należnego bankom oprocentowania będzie następować ze środków budżetu państwa w terminach i na warunkach uzgodnionych przez banki z Ministrem Finansów.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
*Z dniem 28 września 1992 r. rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną w związku ze zmianą art. 34 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz.U.90.87.506), przez art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 1 sierpnia 1992 r. (Dz.U.92.64.321).
1 § 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 6 września 1991 r. (Dz.U.91.82.366) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 lipca 1991 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.60.255

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie kredytobiorcom pomocy ze środków budżetowych w spłacie części należnego bankom oprocentowania od kredytów udzielanych w 1991 r. na skup produktów rolnych.
Data aktu: 18/06/1991
Data ogłoszenia: 04/07/1991
Data wejścia w życie: 04/07/1991