Szczególny tryb podziału przedsiębiorstw państwowych podlegających komunalizacji.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 czerwca 1991 r.
w sprawie szczególnego trybu podziału przedsiębiorstw państwowych podlegających komunalizacji.

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191, Nr 43, poz. 253, Nr 92, poz. 541 i z 1991 r. Nr 34, poz. 151) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa szczególny tryb podziału przedsiębiorstw państwowych wymienionych w art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191, Nr 43, poz. 253, Nr 92, poz. 541 i z 1991 r. Nr 34, poz. 151).
2.
Szczególny tryb podziału przedsiębiorstw państwowych, których mienie podlega komunalizacji, zwanych dalej "przedsiębiorstwami", stosuje się w przypadkach, gdy podział przedsiębiorstwa jest konieczny w związku z przekazaniem mienia gminom lub ich związkom.
§  2.
Podział przedsiębiorstw, o których mowa w § 1, może polegać na:
1)
utworzeniu dwóch lub więcej przedsiębiorstw w oparciu o wydzieloną część załogi, zespoły środków trwałych i odpowiadające im części środków obrotowych (zakłady, oddziały, inne jednostki organizacyjne), należące do przedsiębiorstwa ulegającego podziałowi,
2) 1
wyłączeniu z przedsiębiorstwa jednostki lub jednostek organizacyjnych, o których mowa w pkt 1, w celu przekazania ich gminom lub ich związkom.
§  3.
1.
Podział przedsiębiorstwa zarządza wojewoda z własnej inicjatywy, na wniosek zarządu gminy lub związku gmin.
2.
Wszczęcie postępowania w sprawie podziału przedsiębiorstwa następuje na podstawie postanowienia wojewody, które powinno zawierać:
1)
określenie przedsiębiorstwa mającego ulec podziałowi oraz wstępne wskazanie przedsiębiorstw mających powstać w wyniku podziału,
2)
powołanie zespołu przygotowawczego, o którym mowa w art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1991 r. Nr 18, poz. 80), z udziałem przedstawicieli zainteresowanych gmin, oraz wskazanie organów, organizacji i instytucji wezwanych do delegowania swoich przedstawicieli w skład zespołu,
3)
określenie terminu rozpoczęcia działalności przez zespół przygotowawczy i złożenie opinii przez ten zespół,
4)
wskazanie celu i zakresu postępowania oraz uzasadnienie wszczęcia postępowania.
3.
Opinia zespołu przygotowawczego powinna zawierać umotywowaną ocenę przygotowanych propozycji podziału przedsiębiorstwa.
§  4.
1.
Z projektem podziału przedsiębiorstwa i oceną sporządzoną przez zespół przygotowawczy wojewoda zapoznaje organy samorządu załogi działające w przedsiębiorstwie.
2.
Wojewoda przedstawia projekt podziału przedsiębiorstwa oraz ocenę sporządzoną przez zespół przygotowawczy zainteresowanym gminom, w celu uzyskania opinii o proponowanym podziale.
3.
Opinie, o których mowa w ust. 2, powinny być przedstawione wojewodzie w ciągu 30 dni od dnia otrzymania projektu podziału przedsiębiorstwa. Niezłożenie opinii w tym terminie jest uważane za równoznaczne z brakiem zastrzeżeń do propozycji podziału.
§  5.
1.
Zarządzenie wojewody o podziale powinno zawierać dane wymienione w § 36 i 37 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie wykonania ustawy o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 31, poz. 170, z 1987 r. Nr 37, poz. 213, z 1988 r. Nr 6, poz. 51 i Nr 12, poz. 95 oraz z 1989 r. Nr 6, poz. 42).
2.
Tworzenie powstających w wyniku podziału przedsiębiorstw oraz rozdział między te przedsiębiorstwa składników mienia, zobowiązań i wierzytelności przedsiębiorstwa ulegającego podziałowi następuje z zachowaniem zasad określonych w § 38-44 rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1.
§  6.
Postępowanie dotyczące podziału przedsiębiorstw wymienionych w § 1, wszczęte, lecz nie zakończone do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, prowadzi się dalej na podstawie jego przepisów.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 lipca 1992 r. (Dz.U.92.55.268) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 1992 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024