Zakres, zasady i tryb udzielania kredytobiorcom pomocy ze środków budżetowych w 1991 r. w spłacie części należnego bankom oprocentowania od kredytów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 maja 1991 r.
w sprawie zakresu, zasad i trybu udzielania kredytobiorcom pomocy ze środków budżetowych w 1991 r. w spłacie części należnego bankom oprocentowania od kredytów.

Na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1991 z dnia 23 lutego 1991 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 89) oraz art. 3 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o uporządkowaniu stosunków kredytowych (Dz. U. Nr 74, poz. 440) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kredytobiorcom udziela się pomocy ze środków budżetu państwa, w granicach przewidzianych w ustawie budżetowej na rok 1991, w spłacie należnego bankom oprocentowania od kredytów zaciągniętych na:
1)
zakup kwalifikowanego materiału siewnego zbóż, rzepaku, kukurydzy, motylkowych grubonasiennych i drobnonasiennych, traw, buraków cukrowych i pastewnych, sadzeniaków ziemniaka oraz roślin ogrodniczych, realizowany przez producentów rolnych, oraz na skup od producentów krajowych przez jednostki nasienne wykonujące prace związane z technologicznym przygotowaniem wyżej wymienionych nasion i sadzeniaków,
2)
zakup hodowlanych jałówek, loszek i owiec-matek oraz rozpłodników: buhajów, knurów, tryków,
3)
zakup ziemi na cele rolnicze,
4)
nakłady inwestycyjne na zagospodarowanie ziemi zakupionej bądź przejętej w drodze dziedziczenia w okresie 5 lat od daty zakupu lub przejęcia na własność, obejmujące budowę i modernizację budynków gospodarczych oraz zakup maszyn i urządzeń do produkcji rolnej, z wyłączeniem ciągników i środków transportowych,
5)
nakłady inwestycyjne związane z przystosowaniem gospodarstw rolnych do produkcji żywności metodami ekologicznymi,
6)
finansowanie skupionych przez jednostki przetwórstwa spożywczego, a pochodzących ze zbiorów 1990 r.:
a)
zbóż i rzepaku,
b)
cukru, suszu ziół oraz półproduktów i przetworów z owoców i warzyw,
7)
zakup wózków inwalidzkich, samochodów dla inwalidów i osób opiekujących się inwalidami oraz osobami niepełnosprawnymi.
2.
Kredyty na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 1-6, objęte są pomocą ze środków budżetu państwa, jeżeli ich oprocentowanie w stosunku rocznym wynosi połowę stopy oprocentowania kredytu refinansowego, jednak nie mniej niż 20%.
3.
Pomoc, o której mowa w ust. 1 pkt 1-6, polega na spłacie ze środków budżetu państwa części oprocentowania należnego bankom, odpowiadającej różnicy między stopą oprocentowania kredytu refinansowego, podwyższoną o 3 punkty procentowe, a stopą oprocentowania tych kredytów.
4.
Pomoc, o której mowa w ust. 1 pkt 7, polega na spłacie ze środków budżetu państwa 50% należnego bankom oprocentowania.
§  2.
1.
Wielkość kredytu objętego pomocą w spłacie części należnego bankom oprocentowania, o której mowa w § 1 ust. 1:
1)
w pkt 3 - nie może przekraczać 70% wydatków na zakup ziemi na cele rolnicze,
2)
w pkt 4 - nie może przekraczać 50% wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych,
3)
w pkt 5 - nie może przekraczać 60% wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych.

Ponadto wysokość kredytu objętego pomocą, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 3-5, nie może przekroczyć 100 mln zł dla każdego z wymienionych celów.

2.
Pomoc, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 5, jest udzielana producentom rolnym posiadającym atesty lub zaświadczenia wydane przez Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND.
3.
Pomoc, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 6, nie dotyczy wyrobów alkoholowych i surowców do ich produkcji oraz finansowania opakowań i nakładów na opakowania.
§  3.
Spłata części oprocentowania należnego bankom będzie następować ze środków budżetu państwa w terminach i trybie uzgodnionych z Ministrem Finansów.
§  4.
1.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 lutego 1990 r. w sprawie zakresu, zasad i trybu udzielania kredytobiorcom pomocy ze środków budżetowych w spłacie części należnego bankom oprocentowania od kredytów udzielonych do dnia 31 grudnia 1989 r. (Dz. U. Nr 11, poz. 69),
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 1990 r. w sprawie zakresu, zasad i trybu udzielania kredytobiorcom pomocy ze środków budżetowych w 1990 r. w spłacie części należnego bankom oprocentowania od kredytów udzielonych po dniu 31 grudnia 1989 r. (Dz. U. Nr 27, poz. 154, Nr 47, poz. 277 i Nr 60, poz. 345).
2.
Pomoc ze środków budżetowych w spłacie części należnego bankom oprocentowania według zasad określonych w rozporządzeniu jest stosowana w odniesieniu do:
1)
kredytów udzielonych do dnia 31 grudnia 1990 r. i spłacanych po tej dacie, objętych pomocą ze środków budżetowych stosownie do:
a)
§ 1 ust. 1 pkt 2-4 rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1,
b)
§ 1 ust. 1 pkt 6-8 i § 3a rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2,
2)
kredytów udzielonych po dniu 31 grudnia 1990 r. na cele określone w § 1 ust. 1.
3.
Pomoc ze środków budżetowych, o której mowa w ust. 2, za okres od dnia 1 stycznia 1991 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia będzie stosowana w terminach i trybie uzgodnionych przez banki z Ministrem Finansów.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.50.217

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres, zasady i tryb udzielania kredytobiorcom pomocy ze środków budżetowych w 1991 r. w spłacie części należnego bankom oprocentowania od kredytów.
Data aktu: 21/05/1991
Data ogłoszenia: 13/06/1991
Data wejścia w życie: 13/06/1991