Szczegółowe zasady przyznawania zasiłku okresowego z pomocy społecznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 9 kwietnia 1991 r.
w sprawie szczegółowych zasad przyznawania zasiłku okresowego z pomocy społecznej.

Na podstawie art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 87, poz. 506) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
 1. Decyzję w sprawie przyznania zasiłku okresowego z pomocy społecznej, zwanego dalej "zasiłkiem okresowym", wydaje kierownik ośrodka pomocy społecznej.
2.
Jeżeli zasiłek okresowy przyznany został na zasadach zwrotnych, kierownik ośrodka pomocy społecznej w decyzji, o której mowa w ust. 1, określa zasady zwrotu.
§  2.
1.
Zasiłek okresowy przyznaje się, biorąc pod uwagę przewidywany termin ustania przyczyny uzasadniającej przyznanie tego zasiłku, na czas nie krótszy jednak niż 2 miesiące i nie dłużej niż do dnia, w którym:
1)
ustały okoliczności uzasadniające przyznanie zasiłku,
2)
osoba, która otrzymała pomoc, nie współuczestniczy w rozwiązywaniu swoich problemów, a w szczególności odmówiła podjęcia pracy lub nie stosuje się do zaleceń pracownika socjalnego.
2.
Zasiłek okresowy świadczeniobiorca powinien otrzymywać w określonym w decyzji terminie płatności.
§  3.
Zasiłek okresowy przyznaje się osobom lub rodzinom w celu przejściowego uzupełnienia środków finansowych na zaspokojenie potrzeb bytowych, zdrowotnych i edukacyjnych.
§  4.
1.
Zasiłek okresowy może być przyznany w przypadku długotrwałej choroby, która powoduje wzrost kosztów utrzymania, a w szczególności w przypadku konieczności stosowania:
1)
specjalnej diety,
2)
leków, których koszt stanowi uszczerbek materialny,
3)
dojazdu do placówek służby zdrowia,
4)
zabiegów medyczno-rehabilitacyjnych,
5)
środków higieniczno-opatrunkowych i sanitarnych.
2.
Osoba chora ubiegająca się o zasiłek okresowy powinna przedstawić odpowiednie zaświadczenie lekarskie.
§  5.
1.
Zasiłek okresowy może być przyznany z powodu niepełnosprawności, która powoduje wzrost kosztów utrzymania, w szczególności w związku:
1)
z potrzebą uczestnictwa w zajęciach rehabilitacyjnych,
2)
z zaopatrzeniem w przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze,
3)
z zaopatrzeniem w oprzyrządowanie ułatwiające niepełnosprawnym funkcjonowanie w środowisku,
4)
z utrzymaniem i eksploatacją pojazdu inwalidzkiego,
5)
z koniecznością likwidacji barier architektonicznych.
2.
Ubiegający się o zasiłek okresowy z powodu niepełnosprawności powinien przedstawić:
1)
orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia lub zaświadczenie lekarskie stwierdzające niepełnosprawność osoby pozostającej pod jego opieką,
2)
dowody potwierdzające poniesienie dodatkowych kosztów.
§  6.
1.
Zasiłek okresowy może być przyznany z powodu braku możliwości zatrudnienia, a w szczególności:
1)
braku miejsc pracy,
2)
braku możliwości przekwalifikowania zawodowego,
3)
konieczności sprawowania stałej bezpośredniej opieki nad najbliższym członkiem rodziny.
2.
Osoba ubiegająca się o zasiłek okresowy w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, powinna udokumentować fakt podjęcia starań o pracę lub prób przekwalifikowania zawodowego, przedstawiając zaświadczenie rejonowego biura pracy.
§  7.
Zasiłek okresowy z powodu braku uprawnień do renty rodzinnej po osobie, na której ciążył obowiązek alimentacyjny, może być pobierany po ukończeniu 16 roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki w szkole do czasu jej ukończenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat życia, a jeżeli ukończenie 25 lat przypada na ostatni rok studiów w szkole wyższej - do końca tego roku studiów. Fakt pobierania nauki w szkole powinien być udokumentowany na początku każdego roku szkolnego.
§  8.
Zasiłek okresowy może być przyznany osobom i rodzinom również z innych uzasadnionych powodów, a w szczególności w razie:
1)
konieczności ponoszenia opłat za pobyt członka rodziny w placówce opiekuńczej, wychowawczej lub rehabilitacyjnej nie podlegającej Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej,
2)
niemożności podjęcia pracy w okresie oczekiwania na przyznanie alimentów albo świadczeń emerytalnych lub rentowych.
§  9.
W przypadku osób, w stosunku do których istnieje obawa, że przyznany zasiłek okresowy zostanie wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem, zasiłek ten może być wypłacany do rąk przedstawiciela ustawowego lub osoby faktycznie sprawującej opiekę nad osobą uprawnioną. Decyzję w tej sprawie wydaje kierownik ośrodka pomocy społecznej.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 dodany, przy czym dotychczasowa treść § 1 oznaczona jako ust. 1 przez § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 2 lutego 1993 r. (Dz.U.93.13.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024