Państwowa morska służba hydrograficzna i oznakowania nawigacyjne.

USTAWA
z dnia 21 marca 1991 r.
o państwowej morskiej służbie hydrograficznej i oznakowania nawigacyjnego.

Art.  1.
1.
Dla prowadzenia, koordynowania i nadzorowania prac w zakresie hydrografii i kartografii morskiej, oznakowania nawigacyjnego, publikacji nautycznych i informacji nautycznej tworzy się państwową morską służbę hydrograficzną i oznakowania nawigacyjnego, podległą Ministrowi Transportu i Gospodarki Morskiej.
2.
Państwowa morska służba hydrograficzna i oznakowania nawigacyjnego, zwana dalej "służbą hydrograficzną", sprawuje kontrolę działalności hydrograficznej i oznakowania nawigacyjnego na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie przestrzegania przepisów obowiązujących przy wykonywaniu prac, o których mowa w ust. 1, oraz właściwego obiegu, wykorzystania i reprodukowania wytworzonych materiałów.
3.
Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia szczegółowe zadania oraz zakres działania służby hydrograficznej, w tym sposób i tryb przeprowadzania działalności kontrolnej.
4.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej, w uzgodnieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej, określi rodzaje wiadomości zawartych w materiałach hydrograficznych, stanowiące tajemnicę państwową.
Art.  2.
1.
Służba hydrograficzna współdziała z odpowiednimi służbami hydrograficznymi innych państw oraz organizacjami międzynarodowymi.
2.
Organy administracji państwowej, samorządu terytorialnego, państwowe i inne jednostki organizacyjne oraz podmioty gospodarcze są obowiązane współdziałać ze służbą hydrograficzną oraz zapewniać jej niezbędne warunki do wykonywania zadań.
Art.  3.
1.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej, w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych oraz Obrony Narodowej, określa szczegółowe zasady i tryb współdziałania służby hydrograficznej z jednostkami organizacyjnymi podległymi tym ministrom.
2.
Służba hydrograficzna jest obowiązana do uwzględniania w swej działalności potrzeb Marynarki Wojennej. Zakres, szczegółowe zasady i tryb wykonywania odpłatnie i nieodpłatnie zadań na rzecz Marynarki Wojennej oraz udostępniania ich wyników określają Ministrowie Obrony Narodowej oraz Transportu i Gospodarki Morskiej.
3.
W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny służba hydrograficzna staje się z mocy prawa częścią Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, podległą Ministrowi Obrony Narodowej.
Art.  4.

Koszty związane z funkcjonowaniem służby hydrograficznej pokrywa się z budżetu państwa.

Art.  5.
1.
Organem służby hydrograficznej jest dyrektor Biura Hydrograficznego Rzeczypospolitej Polskiej, podległy Ministrowi Transportu i Gospodarki Morskiej.
2.
Dyrektora Biura Hydrograficznego Rzeczypospolitej Polskiej powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, uzgodniony z Ministrem Obrony Narodowej. Zastępców dyrektora Biura Hydrograficznego powołuje i odwołuje Minister Transportu i Gospodarki Morskiej na wniosek dyrektora tego Biura.
Art.  6.
1.
Biuro Hydrograficzne Rzeczypospolitej Polskiej tworzy i znosi Minister Transportu i Gospodarki Morskiej w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej w drodze rozporządzenia.
2.
Organizację Biura Hydrograficznego Rzeczypospolitej Polskiej oraz szczegółowy zakres działania dyrektora Biura Hydrograficznego określa statut nadany przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
3.
Dyrektorowi Biura Hydrograficznego Rzeczypospolitej Polskiej przysługują w zakresie wykonywanych zadań odpowiednio uprawnienia dyrektora urzędu morskiego do wydawania przepisów prawnych i przepisów porządkowych, o których mowa w ustawie o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.
Art.  7.
1.
Do pracowników służby hydrograficznej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pracowników urzędów morskich.
2.
Pracownicy służby hydrograficznej określonych kategorii noszą w czasie pełnienia obowiązków służbowych umundurowanie.
3.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej, w drodze rozporządzenia, określa kategorie pracowników obowiązanych do noszenia umundurowania, sposób jego przydziału oraz wzór tego umundurowania.
4.
Do wykonywania zadań w służbie hydrograficznej mogą być wyznaczani żołnierze zawodowi na zasadach określonych w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz przepisach wydanych na jej podstawie.
Art.  8.

Ustawa nie narusza przepisów ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Art.  9.
1.
Biuro Hydrograficzne Rzeczypospolitej Polskiej organizuje się w oparciu o środki osobowe, rzeczowe i finansowe będące w posiadaniu Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej i urzędów morskich w Gdyni i Szczecinie według stanu bilansowego na dzień 31 grudnia 1990 r.
2.
Ministrowie Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Obrony Narodowej ustalą zakres środków osobowych, rzeczowych i finansowych Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej przekazanych Ministrowi Transportu i Gospodarki Morskiej oraz określą tryb i terminy przekazania.
Art.  10.
1.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej zorganizuje służbę hydrograficzną w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
2.
Do dnia zorganizowania służby hydrograficznej zadania określone dla tej służby wykonują Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej oraz urzędy morskie na dotychczasowych zasadach.
Art.  11.

Do czasu wydania przepisów wykonawczych przewidzianych w ustawie pozostają w mocy dotychczasowe przepisy, o ile nie są z nią sprzeczne.

Art.  12.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024