Wzory oraz tryb wydawania paszportów i dokumentów podróży, dokumenty wymagane do ich otrzymania, a także tryb postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach lub dokumentach podróży.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 25 marca 1991 r.
w sprawie wzorów oraz trybu wydawania paszportów i dokumentów podróży, dokumentów wymaganych do ich otrzymania, a także trybu postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach lub dokumentach podróży.

Na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach (Dz. U. z 1991 r. Nr 2, poz. 5) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wzory:
1)
paszportu, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2)
paszportu dyplomatycznego, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia,
3)
paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia,
4)
paszportu blankietowego, stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia,
5)
dokumentu podróży, stanowiący załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Osoba ubiegająca się o paszport w kraju składa:
1)
podanie na formularzu kwestionariusza paszportowego, którego wzór stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia,
2)
dane osoby małoletniej do lat 16, jeżeli paszport ma obejmować tę osobę,
3) 1
trzy aktualne wyraźne fotografie o wymiarach 5 cm x 4 cm na papierze cienkim błyszczącym przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i bez okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę ustawioną w pozycji z lewego półprofilu z widocznym lewym uchem z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy; na odwrocie fotografii należy czytelnie wpisać imię i nazwisko,
4)
pisemny wniosek przedstawiciela ustawowego, jeżeli o paszport ubiega się osoba nie posiadająca zdolności do czynności prawnych,
5)
pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych albo jednego z rodziców lub orzeczenie sądu opiekuńczego, stosownie do art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach (Dz. U. z 1991 r. Nr 2, poz. 5), zwanej dalej ustawą, jeżeli o paszport ubiega się osoba małoletnia,
6)
dowód uiszczenia opłaty paszportowej

oraz przedstawia dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie.

2.
Osoba ubiegająca się o paszport dyplomatyczny lub paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych składa podanie na formularzu kwestionariusza paszportowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którego wzór stanowi załącznik nr 7 do rozporządzenia, dokumenty określone w ust. 1 pkt 2-5 oraz przedstawia dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie.
§  3.
1.
Osoba ubiegająca się o paszport za granicą składa dokumenty określone w § 2 ust. 1 pkt 1-5 i:
1) 2
odpis skrócony aktu urodzenia przy ubieganiu się o wydanie paszportu po raz pierwszy,
2)
dokument stwierdzający stan cywilny osoby, jeżeli zawarła związek małżeński za granicą,
3)
dowód uiszczenia opłaty konsularnej

oraz przedstawia dokument stwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie.

2.
Osoba ubiegająca się o paszport blankietowy składa dokumenty określone w § 2 ust. 1 pkt 1 i 3 oraz:
1)
dokument stwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie, a w razie braku takiego dokumentu - oświadczenie osoby trzeciej potwierdzające tożsamość,
2)
oświadczenie o okolicznościach, dacie i miejscu utraty paszportu,
3) 3
(skreślony),
4)
dowód uiszczenia opłaty konsularnej.
§  4.
Cudzoziemiec, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy, ubiegający się o polski dokument podróży składa dokumenty określone w § 2 ust. 1 pkt 1-6 oraz przedstawia dokument stwierdzający tożsamość.
§  5.
Podania o wydanie paszportu lub dokumentu podróży mogą być składane osobiście, za pośrednictwem poczty lub osoby trzeciej, w tym podmiotów gospodarczych posiadających koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług w sprawach paszportowych.
§  6.
1.
Paszport lub dokument podróży odbiera się osobiście, za pośrednictwem podmiotów gospodarczych, o których mowa w § 5, lub za pośrednictwem osób trzecich.
2. 4
Osoba trzecia nie będąca przedstawicielem ustawowym strony może odebrać paszport lub dokument podróży po przedłożeniu pełnomocnictwa i przedstawieniu dokumentu stwierdzającego tożsamość strony.
3.
Paszport wydany za granicą osobie przebywającej za granicą może być wysłany listem poleconym pod adresem wskazanym przez stronę, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
§  7.
Funkcjonariusz Straży Granicznej nie dopuści do przekroczenia granicy przez osobę, która przy przekraczaniu granicy przedstawi paszport lub dokument podróży:
1)
nie zawierający odcisków pieczęci, stempli, wpisów lub podpisu osoby uprawnionej do wydania dokumentu lub gdy znajdujące się w nim odciski pieczęci, stempli lub wpisów nie odpowiadają ustalonym wzorom,
2)
nie odpowiadający ustalonym wzorom,
3)
podpisany przez osobę nieuprawnioną do jego wydania,
4)
zawierający fotografię nie pozwalającą ustalić tożsamości osoby,
5)
zniszczony w stopniu uniemożliwiającym stwierdzenie jego ważności lub autentyczności albo tożsamości osoby,
6)
unieważniony

albo zawierający inne wady nie pozwalające ustalić tożsamości osoby.

§  8.
1.
W razie ujawnienia wad, o których mowa w § 7, komendant granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej podejmuje czynności wyjaśniające stosownie do uprawnień wynikających z odrębnych przepisów.
2.
Jeżeli paszport lub dokument podróży przedstawiony przez osobę przekraczającą granicę został unieważniony albo istnieje uzasadnione podejrzenie, że został podrobiony, przerobiony lub unieważniony, funkcjonariusz Straży Granicznej dokument taki zatrzymuje. Osobie, której zatrzymano paszport lub dokument podróży, wydaje zaświadczenie potwierdzające ten fakt.
§  9.
Komendant granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej zawiadamia właściwy organ paszportowy o niedopuszczeniu do przekroczenia granicy przez osobę posiadającą paszport lub dokument podróży, o którym mowa w § 8 ust. 2, oraz dokumenty te przekazuje do właściwego organu paszportowego.
§  10.
Tryb postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w sprawach, o których mowa w § 7-9, stosuje się również w przypadku ujawnienia wad w innych niż paszporty lub dokumenty podróży dokumentach uprawniających do przekraczania granicy.
§  11. 5
Po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia paszporty i dokumenty podróży mogą być sporządzane odpowiednio na formularzach według wzorów nr 1 i nr 5, określonych dotychczas w załączniku do rozporządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych i Spraw Zagranicznych z dnia 15 października 1968 r. w sprawie wzorów paszportów i dokumentów podróży (Dz. U. Nr 41, poz. 290. z 1979 r. Nr 24, poz. 143 i z 1985 r. Nr 43, poz. 209) do ich wyczerpania, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 1992 r. w odniesieniu do formularzy paszportów oraz do dnia 31 grudnia 1994 r. w odniesieniu do dokumentów podróży.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 8 kwietnia 1991 r.

ZAŁĄCZNIKI

(pominięte)

1 § 2 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 7 lipca 1995 r. (Dz.U.95.90.449) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 września 1995 r.
2 § 3 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1993 r. (Dz.U.93.41.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1993 r.
3 § 3 ust. 2 pkt 3 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1993 r. (Dz.U.93.41.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1993 r.
4 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1993 r. (Dz.U.93.41.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1993 r.
5 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1993 r. (Dz.U.93.41.188) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.28.122

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzory oraz tryb wydawania paszportów i dokumentów podróży, dokumenty wymagane do ich otrzymania, a także tryb postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach lub dokumentach podróży.
Data aktu: 25/03/1991
Data ogłoszenia: 05/04/1991
Data wejścia w życie: 08/04/1991