Warunki, jakim powinno odpowiadać zgłoszenie zamiaru łączenia, przekształcenia lub utworzenia podmiotów gospodarczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 lipca 1990 r.
w sprawie warunków jakim powinno odpowiadać zgłoszenie zamiaru łączenia, przekształcenia lub utworzenia podmiotów gospodarczych. *

Na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy z dnia 24 lutego 1990 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym (Dz. U. Nr 14, poz. 88 i Nr 34, poz. 198) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zgłoszenie zamiaru łączenia podmiotów gospodarczych powinno zawierać dane o tych podmiotach oraz ocenę pozycji, jaką podmioty łączące się osiągają, a nowo powstały podmiot osiągnie na rynku krajowym lub lokalnym. W szczególności w zgłoszeniu należy podać:
1)
nazwy łączących się podmiotów gospodarczych i ich numery statystyczne, siedziby, przedmiot działalności i jej zasięg terytorialny (rynek krajowy, rynek lokalny), przynależność do innych struktur organizacyjnych, a w razie gdy struktura ta jest spółką handlową również ilość udziałów (akcji) w jej kapitale zakładowym, jeżeli przekracza 50%,
2)
udział poszczególnych podmiotów gospodarczych odpowiednio w rynku krajowym lub lokalnym, na którym działa, w roku poprzedzającym rok łączenia podmiotów oraz przewidywany po połączeniu podmiotów; udział ten należy podać w cenach realizacji i jednostkach naturalnych w odniesieniu do podstawowych dla łączonych podmiotów towarów i usług,
3)
przyczyny łączenia podmiotów,
4)
ewentualnie inne informacje, które sporządzający zgłoszenie uzna za wskazane zamieścić lub Urząd Antymonopolowy ich zażąda do ustalenia czy podmiot gospodarczy posiada lub uzyska pozycję dominującą na rynku.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do zgłoszenia zamiaru przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę, z tym że w zgłoszeniu należy podać formę spółki oraz wartość kapitału zakładowego.
3.
W zgłoszeniu zamiaru utworzenia podmiotu gospodarczego, w razie gdy podmiot ten mógłby uzyskać pozycję dominującą na rynku albo jedna ze stron tworzących nowy podmiot gospodarczy pozycję taką posiada, należy podać:
1)
nazwę tworzonego podmiotu, jego siedzibę, przedmiot działalności i jej zasięg terytorialny (rynek krajowy, rynek lokalny),
2)
przewidywany udział w rynku krajowym lub rynku lokalnym, na którym podmiot zamierza działać; udział ten należy podać w przewidywanych cenach realizacji i jednostkach naturalnych w odniesieniu do podstawowych towarów i usług,
3)
ewentualnie inne informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 4.

W zgłoszeniu zamiaru utworzenia podmiotu gospodarczego należy wskazać również przesłanki, które miano na uwadze uznając, że podmiot może uzyskać pozycję dominującą na rynku, albo jedna ze stron tworzących nowy podmiot gospodarczy taką pozycję posiada.

4.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1-3, podpisuje:
1)
przy łączeniu przedsiębiorstw państwowych - organ założycielski zarządzający łączenie tych przedsiębiorstw,
2)
przy łączeniu spółdzielni lub przyłączeniu jednostki organizacyjnej spółdzielni do innej spółdzielni - zarząd spółdzielni przejmującej,
3)
przy łączeniu spółek prawa handlowego - zarząd spółki przejmującej lub spółki na którą przechodzi majątek łączących się spółek,
4)
przy łączeniu podmiotów gospodarczych nie wymienionych w pkt 1-3 - organ jednego z podmiotów gospodarczych podejmujących działania zmierzające do łączenia się,
5)
przy przekształceniu przedsiębiorstwa państwowego w spółkę - organ założycielski podejmujący decyzję w sprawie przekształcenia,
6)
przy przekształceniu przedsiębiorstwa komunalnego w spółkę - organ gminy podejmujący decyzję w sprawie przekształcenia,
7)
przy utworzeniu podmiotu gospodarczego - odpowiednie organy założycielskie lub inne podmioty upoważnione na podstawie odrębnych przepisów do utworzenia podmiotów gospodarczych (organ innych podmiotów gospodarczych, założyciele, wspólnicy, fundatorzy i inni).
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
*Z dniem 19 maja 1995 r. rozporządzenie utraciło częściowo moc prawną na skutek zmiany art. 11 oraz dodania art.11a-11e w ustawie z dnia 24 lutego 1990 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym (Dz. U. z 1991 r. Nr 89, poz. 403) przez art. 1 pkt 10 i 11 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. (Dz.U.95.41.208) zmieniającej powołaną ustawę.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024