Zasiłki rodzinne z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 kwietnia 1990 r.
w sprawie zasiłków rodzinnych z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. z 1989 r. Nr 24, poz. 133 i Nr 35, poz. 190 oraz z 1990 r. Nr 14, poz. 90) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady i tryb przyznawania oraz wysokość zasiłków rodzinnych na dzieci, przysługujących ubezpieczonym, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. z 1989 r. Nr 24, poz. 133 i Nr 35, poz. 190 oraz z 1990 r. Nr 14, poz. 90), zwanej dalej "ustawą".
§  2.
1.
Uznaje się, że ubezpieczony osiąga niskie dochody w przeliczeniu na jednego członka rodziny, jeżeli łączna kwota podatku rolnego za okres pierwszego półrocza z danego gospodarstwa rolnego lub działu specjalnego, podzielona przez liczbę osób, o których mowa w ust. 2, nie przekracza stawki podatku rolnego z jednego hektara przeliczeniowego obowiązującej w pierwszym półroczu.
2.
Przy ustalaniu liczby osób stosownie do ust. 1 bierze się pod uwagę ubezpieczonego wraz ze wszystkimi osobami pozostającymi z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub będącymi na jego utrzymaniu, z wyjątkiem:
1)
osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu na podstawie odrębnych przepisów,
2)
osób pobierających emeryturę lub rentę na podstawie ustawy albo innych przepisów o ubezpieczeniu społecznym lub zaopatrzeniu emerytalnym,
3)
osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą podlegająca opodatkowaniu.
§  3.
Zasiłek rodzinny przysługuje na dzieci:
1)
ubezpieczonego lub jego małżonka,
2)
przyjęte przez ubezpieczonego lub jego małżonka w ramach rodziny zastępczej,
3)
podlegające opiece prawnej, jeżeli opiekunem został ustanowiony ubezpieczony lub jego małżonek,
4)
przyjęte przez ubezpieczonego lub jego małżonka do wspólnego gospodarstwa domowego i na utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, jeżeli rodzice nie żyją albo nie mogą zapewnić utrzymania lub zostali pozbawieni lub ograniczeni w sprawowaniu władzy rodzicielskiej i nie pobierają na dane dziecko zasiłku rodzinnego.
§  4.
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 zasiłek rodzinny na dziecko przysługuje do ukończenia przez nie 16 lat.
2.
Jeżeli dziecko uczęszcza do szkoły lub kształci się na kursie kwalifikacyjnym, przysposobienia lub doskonalenia zawodowego trwającym co najmniej 3 miesiące, zasiłek rodzinny przysługuje do ukończenia nauki, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 25 lat. Jeżeli ukończenie 25 lat życia przypada na ostatni rok studiów w szkole wyższej, zasiłek rodzinny przysługuje do końca roku akademickiego.
3.
Przerwy w nauce związane z chorobą dziecka będącego nadal uczniem lub studentem albo związane z porodem nie powodują utraty prawa do zasiłku rodzinnego.
4.
Zasiłek rodzinny przysługuje bez względu na wiek dziecka, jeżeli jest ono inwalidą:
1)
I grupy,
2)
II grupy, jeżeli inwalidztwo II grupy powstało w wieku uprawniającym do zasiłku.
§  5.
Zasiłek rodzinny nie przysługuje na dziecko:
1)
pozostające w związku małżeńskim, z wyjątkiem przypadków gdy:
a)
oboje małżonkowie uczęszczają do szkół,
b)
na dziecko to przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, a jego małżonkowi nie przysługuje zasiłek rodzinny na współmałżonka na podstawie odrębnych przepisów,
2)
przebywające w domu pomocy społecznej, w domu dziecka lub innej placówce opiekuńczo­wychowawczej, jeżeli dziecko ma zapewnioną całkowitą opiekę, a ubezpieczony nie ponosi choćby w części kosztów utrzymania dziecka,
3)
kształcące się w szkole wojskowej lub w innej szkole państwowej zapewniającej nieodpłatnie pełne utrzymanie (wyżywienie, zakwaterowanie, umundurowanie),
4)
osiągające dochody w kwocie wyższej od najniższej emerytury, z wyjątkiem przypadków gdy:
a)
dochody te stanowią wynagrodzenie za prace podjętą w okresie ferii szkolnych,
b)
dochody te osiąga dziecko, na które przysługuje zasiłek pielęgnacyjny,
5)
przebywające w zakładzie karnym lub poprawczym.
§  6.
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2 zasiłek rodzinny na każde uprawnione dziecko przysługuje w wysokości podstawowego zasiłku rodzinnego przewidzianego w przepisach w sprawie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych.
2.
Na dziecko wymagające zwiększonego spożycia mięsa ze względu na stan zdrowia zasiłek rodzinny zwiększa się o połowę wysokości określonej w ust. 1. Okoliczności uprawniające do zwiększenia stwierdza się na podstawie zaświadczenia zakładu społecznej służby zdrowia.
§  7.
1.
Prawo do zasiłku rodzinnego powstaje z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego, w którym zostały spełnione wszystkie warunki do uzyskania takiego zasiłku, a ustaje z upływem miesiąca kalendarzowego, w którym ustał choćby jeden z tych warunków.
2.
Jeżeli prawo do zasiłku rodzinnego powstało przed zgłoszeniem wniosku, zasiłek wypłaca się za okres od powstania tego prawa, jednak nie dłuższy niż 6 miesięcy przed zgłoszeniem wniosku. Jeżeli jednak niezgłoszenie wniosku było spowodowane okolicznościami niezależnymi od ubezpieczonego, a wniosek został zgłoszony w ciągu 6 miesięcy od ustania tych okoliczności, zasiłek rodzinny wypłaca się za cały okres, w którym istniało prawo do tego zasiłku.
§  8.
1.
Wniosek o zasiłek rodzinny może zgłosić ubezpieczony, a jeżeli ubezpieczony doznaje przeszkody lub zaniedbuje zgłoszenia - osoba sprawująca faktyczną opiekę nad dzieckiem, pracownik pomocy społecznej lub organizacja społeczna.
2.
Wnioski rozpatruje i zasiłki wypłaca terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw socjalnych stopnia podstawowego. Zasiłki rodzinne za dany miesiąc wypłaca się najpóźniej do dnia 15 następnego miesiąca.
3.
Jeżeli organ, o którym mowa w ust. 2, stwierdza brak warunków do wypłacania zasiłku rodzinnego, poucza wnioskodawcę o możliwości skierowania wniosku do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego, a w razie wątpliwości co do prawa do zasiłku lub jego wysokości - z urzędu przekazuje sprawę do rozpatrzenia temu oddziałowi.
4.
Od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przysługują środki odwoławcze określone w ustawie z dnia 25 listopada 1986 r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1989 r. Nr 25, poz. 137 i Nr 74, poz. 441).
§  9.
Osoba pobierająca zasiłek rodzinny jest obowiązana:
1)
przedstawić, na żądanie terenowego organu administracji państwowej lub oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dowody stwierdzające okoliczności uprawniające do pobierania zasiłku rodzinnego,
2)
zawiadamiać organ wypłacający zasiłek rodzinny o wszelkich zmianach mających wpływ na prawo do zasiłku lub jego wysokość.
§  10.
Zasady i tryb rozliczania wypłat z tytułu zasiłków rodzinnych z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin między terenowym organem administracji państwowej a oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określają odrębne przepisy.
§  11.
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym rozporządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy w sprawie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych; określone w tych przepisach obowiązki zakładów pracy odnoszą się odpowiednio do terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego.
§  12.
Kwoty zasiłków określone w niniejszym rozporządzeniu obejmują dodatki z tytułu wzrostu cen, określone w uchwale nr 111 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1989 r. w sprawie dodatków z tytułu wzrostu cen artykułów żywnościowych do świadczeń emerytalno­rentowych i innych pieniężnych świadczeń z ubezpieczenia społecznego (Monitor Polski Nr 24, poz. 187, Nr 30, poz. 230 i Nr 35, poz. 273 oraz z 1990 r. Nr 2, poz. 11).
§  13.
Ubezpieczony, który bezpośrednio przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia osiągał niskie dochody na jednego członka rodziny w rozumieniu dotychczasowych przepisów, zachowuje prawo do zasiłku rodzinnego, jeżeli są spełnione pozostałe warunki jego pobierania. Od dnia 1 maja 1990 r. zasiłek ten wypłaca się w wysokości określonej w § 6.
§  14.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 maja 1986 r. w sprawie zasiłków rodzinnych na dzieci rolników indywidualnych (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 222).
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 maja 1990 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024