Utworzenie urzędu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

USTAWA
z dnia 20 grudnia 1989 r.
o utworzeniu urzędu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. *

Art.  1.

Tworzy się urząd Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Art.  2. 1

Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa realizuje politykę państwa w zakresie ochrony środowiska i jego racjonalnego kształtowania, leśnictwa, zadrzewień i łowiectwa, a także gospodarki zasobami naturalnymi, w tym zasobami wodnymi i geologicznymi.

Art.  3.
1.
Do zakresu działania Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa należą w szczególności sprawy:
1)
ochrony i kształtowania środowiska, w tym środowiska morskiego, oraz racjonalnego wykorzystywania jego zasobów,
2)
ochrony przyrody, w tym w parkach narodowych i krajobrazowych, rezerwatach przyrody oraz ochrony gatunków prawem chronionych, lasów, zwierzyny i innych tworów przyrody,
3)
gospodarki zasobami naturalnymi,
4)
gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej,
5) 2
leśnictwa, ochrony lasów i gruntów leśnych, zadrzewień i łowiectwa,
6)
meteorologii i hydrologii oraz geologii.
2.
Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa stosownie do ustalonego ustawą zakresu działania wykonuje zadania z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa oraz inne zadania określone w ustawach szczególnych.
Art.  4.

Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wykonuje swoje zadania w szczególności przez:

1)
opracowywanie założeń polityki państwa w zakresie ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa,
2)
udział w planowaniu społeczno-gospodarczym i finansowym,
3)
tworzenie warunków ekonomiczno-finansowych, organizacyjnych i technicznych ochrony środowiska, gospodarki zasobami naturalnymi i leśnictwa,
4)
tworzenie warunków dla rozwoju współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej z zagranicą, w tym również inicjowanie współpracy międzynarodowej w dziedzinie ochrony środowiska,
5)
inicjowanie i opiniowanie programów naukowo-badawczych stosownie do swojego zakresu działania,
6)
ustalanie zasad ochrony środowiska oraz racjonalnej gospodarki wodnej, leśnej, a także zasobami kopalin przy prowadzeniu działalności produkcyjnej, usługowej, badawczej, a ponadto zasad wprowadzania nowych technik i technologii.
Art.  5. 3

Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wykonuje zadania naczelnego organu administracji państwowej w zakresie geologii przy pomocy Głównego Geologa Kraju, a w zakresie ochrony przyrody przy pomocy Głównego Konserwatora Przyrody.

Art.  6.
1.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może określić szczegółowy zakres działania Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
2.
Organizację Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, wykaz jednostek organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz nadzorowanych przez ten organ, a także przedsiębiorstw państwowych, dla których Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa jest organem założycielskim, określa statut nadany przez Radę Ministrów.
Art.  7.
1.
Znosi się urząd Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych.
2.
Określone w odrębnych przepisach sprawy należące do Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych oraz, w zakresie ustalonym ustawą, do Ministra Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej przechodzą do właściwości Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
Art.  8.

Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa staje się z dniem wejścia w życie ustawy:

1)
organem założycielskim przedsiębiorstw państwowych, dla których dotychczas takim organem był Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych,
2)
organem założycielskim przedsiębiorstw państwowych, dla których dotychczas takim organem był Minister Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej - w zakresie ustalonym ustawą,
3)
organem sprawującym nadzór nad jednostkami badawczo-rozwojowymi i innymi podporządkowanymi jednostkami organizacyjnymi, w stosunku do których dotychczas nadzór sprawował Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych,
4)
organem sprawującym nadzór nad jednostkami badawczo-rozwojowymi i innymi podporządkowanymi jednostkami organizacyjnymi, w stosunku do których dotychczas nadzór sprawował Minister Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej - w zakresie ustalonym ustawą.
Art.  9.

W ustawie z dnia 12 listopada 1985 r. o zmianach w organizacji oraz zakresie działania niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej (Dz. U. Nr 50, poz. 262, z 1987 r. Nr 33, poz. 180 oraz z 1989 r. Nr 30, poz. 163 i Nr 64, poz. 387) art. 3 skreśla się.

Art.  10.

W ustawie z dnia 23 października 1987 r. o utworzeniu urzędu Ministra Przemysłu (Dz. U. Nr 33, poz. 172) w art. 3 w ust. 2 w pkt 6 wyrazy "z wyjątkiem przemysłu tartacznego, płyt i sklejek" skreśla się.

Art.  11.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1990 r.

* Z dniem 1 kwietnia 1999 r., na podstawie art. 96 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 89 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz.U.97.141.943), nin. ustawa zachowuje moc do czasu ustalenia szczegółowego zakresu działania ministrów kierujących określonym działem administracji rządowej.
1 Art. 2 zmieniony przez art. 71 pkt 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U.91.101.444) z dniem 1 stycznia 1992 r.
2 Art. 3 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez art. 71 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U.91.101.444) z dniem 1 stycznia 1992 r.
3 Art. 5 zmieniony przez art. 60 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (Dz.U.91.114.492) z dniem 12 grudnia 1991 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024