Zm.: rozporządzenie w sprawie odszkodowań za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez niektóre gatunki zwierząt łownych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lutego 1989 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie odszkodowań za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez niektóre gatunki zwierząt łownych.

Na podstawie art. 44 ust. 3 i art. 45 pkt 4 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz. U. z 1973 r. Nr 33, poz. 197) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 26 października 1987 r. w sprawie odszkodowań za szkody wyrządzone w uprawach i plonach rolnych przez niektóre gatunki zwierząt łownych (Dz. U. Nr 34, poz. 189) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2:
a)
w ust. 2 w pkt 1 po wyrazach "roślin włóknistych" dodaje się wyrazy "i oleistych",
b)
w ust. 3 na końcu zdania drugiego kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje wyrazy "a za liście buraków cukrowych - 20% wartości korzeni.",
c)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Odszkodowanie za szkody na łąkach i pastwiskach obejmuje utraconą wartość masy zielonej w miejscach uszkodzenia darni, a w razie rekultywacji - również koszty doprowadzenia łąki lub pastwiska do stanu pierwotnego.";

2)
w § 3 w ust. 2 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) w okresie od dnia 11 czerwca - w wysokości 85%, a w razie konieczności sprzętu uprawy przed zaoraniem - 100%";

3)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. 1. Wysokość odszkodowania za uszkodzone uprawy i plony rolne ustala się na podstawie cen plonów rolnych konsumpcyjnych, paszowych lub przemysłowych obowiązujących uspołecznione jednostki skupu, z wyłączeniem premii okresowych, dopłat i potrąceń. W razie zróżnicowania cen w zależności od klasy plonu, stosuje się przeciętną cenę wszystkich klas, a w odniesieniu do upraw kontraktowanych - cenę wynikającą z umowy kontraktacyjnej.

2. W razie powstania w danym roku na tej samej powierzchni szkody, po której jest wymagane zaoranie uprawy po raz drugi, trzeci lub czwarty, cenę, o której mowa w ust. 1, obniża się odpowiednio o 10, 20 lub 30%.";

4)
§ 5 otrzymuje brzmienie:

"§ 5. Odszkodowanie nie przysługuje za szkody wyrządzone w gospodarstwie państwowym o łącznej wartości nie przekraczającej przy jednorazowym oszacowaniu 200 zł.";

5)
w § 7:
a)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Szacujący szkodę, w ciągu trzech dni od daty zgłoszenia szkody, powiadomi o terminie szacowania poszkodowanego, w obwodach dzierżawionych przez dzierżawców zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim - dzierżawcę obwodu, oraz zainteresowaną społeczno-zawodową organizację rolników.";

b)
w ust. 4 po wyrazach "w ust. 2" dodaje się wyrazy "lub przedstawiciela społeczno-zawodowej organizacji rolników",
c)
w ust. 6 dodaje się zdanie drugie w następującym brzmieniu: "Mają oni prawo podpisywania protokołu lub zgłaszania do niego zastrzeżeń.";
6)
w § 9 na końcu zdania kropkę skreśla się i dodaje wyrazy "w terminie 30 dni od daty ostatecznego ustalenia wysokości odszkodowania.";
7)
w § 11 w ust. 1 wyrazy "25%" zastępuje się wyrazami "20%" oraz skreśla się wyrazy "w 1988 r., 20% tej wartości w 1989 r. oraz 25% w 1990 r. i latach następnych."
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024