Obowiązek zgłaszania oraz zwalczania enzootycznej białaczki bydła.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA, LEŚNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 3 października 1980 r.
w sprawie obowiązku zgłaszania oraz zwalczania enzootycznej białaczki bydła.

Na podstawie art. 6 lit. a), art. 17, art. 28, art. 29 lit. a) i art. 109 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. Nr 77, poz. 673, Nr 114, poz. 975, z 1928 r. Nr 26, poz. 229, z 1932 r. Nr 26, poz. 229, Nr 60, poz. 573 i Nr 67, poz. 622, z 1934 r. Nr 110, poz. 976, z 1938 r. Nr 27, poz. 245, z 1948 r. Nr 49, poz. 373 i z 1951 r. Nr 1, poz. 4) oraz w związku z pkt 1 części A załącznika nr 2 do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1985 r. w sprawie określenia kompetencji niektórych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej zastrzeżonych w przepisach szczególnych dla organów zniesionych (Dz. U. Nr 63, poz. 334) - zarządza się, co następuje:
§  1.
Do zaraźliwych chorób zwierzęcych podlegających obowiązkowi zgłaszania oraz zwalczania włącza się enzootyczną białaczkę bydła, zwaną dalej "białaczką".
§  2.
W razie podejrzenia lub stwierdzenia białaczki mogą być zastosowane następujące środki:
1)
odosobnienie, obserwowanie, rejestrowanie i znakowanie zwierząt dotkniętych białaczką,
2)
uznanie gospodarstwa lub jego części za zamknięte dla wyprowadzania i wprowadzania doń zwierząt chorych, podejrzanych o zarazę bądź wrażliwych na nią oraz określenie sposobu zużytkowania surowców ze zwierząt dotkniętych białaczką,
3)
zakaz obrotu w celach chowu lub hodowli bydłem dotkniętym białaczką lub podejrzanym o tę chorobę,
4)
badanie przez lekarza weterynarii zwierząt podejrzanych i wrażliwych na białaczkę oraz wykonywanie sekcji zwierząt zabitych i padłych,
5)
pobieranie próbek części narządów i krwi zwierząt w celach rozpoznawczych,
6)
zabijanie zwierząt dotkniętych białaczką, gdy można przypuszczać, że tylko w ten sposób zostanie opanowane rozprzestrzenianie się białaczki,
7)
oczyszczanie i odkażanie pomieszczeń, w których przebywały zwierzęta dotknięte białaczką,
8)
ogłaszanie o wybuchu i wygaśnięciu białaczki.
§  3.
Za bydło zabite w wyniku decyzji terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw weterynarii stopnia wojewódzkiego posiadaczowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wartości szacunkowej zwierzęcia, pomniejszone o wartość sprzedanego mięsa.
§  4.
Uznanie białaczki za wygasłą i uchylenie zastosowanych w trybie § 2 środków może nastąpić:
1)
w gospodarstwie lub jego części, jeżeli:
a)
nie wykryto białaczki w okresie ostatnich 2 lat,
b)
uzyskano dwukrotny ujemny wynik badania serologicznego, którym objęto całe pogłowie bydła w wieku powyżej 2 lat, i wykonano je w okresie ostatnich 12 miesięcy, a przerwa między badaniami nie była mniejsza niż 4 miesiące,
c)
wyprowadzane bydło pochodzi z gospodarstw, w których nie stwierdzono białaczki, a zwierzęta w wieku powyżej 2 lat uzyskały ujemny wynik badania serologicznego,
2)
na danym obszarze, jeżeli:
a)
równocześnie w 99,9% gospodarstw nie stwierdzono białaczki,
b)
usuwa się wszystkie zwierzęta, u których stwierdzono białaczkę.
§  5.
Traci moc rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 28 marca 1979 r. w sprawie obowiązku zgłaszania oraz zwalczania enzootycznej białaczki bydła (Dz. U. Nr 8, poz. 51).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1990 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024