Zasady obrotu detalicznego środkami farmaceutycznymi i artykułami sanitarnymi stosowanymi wyłącznie u zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA, LEŚNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 3 stycznia 1989 r.
w sprawie zasad obrotu detalicznego środkami farmaceutycznymi i artykułami sanitarnymi stosowanymi wyłącznie u zwierząt.

Na podstawie art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 28 stycznia 1987 r. o środkach farmaceutycznych, artykułach sanitarnych i aptekach (Dz. U. Nr 3, poz. 19 i z 1988 r. Nr 41, poz. 324) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zakłady lecznicze dla zwierząt, zwane dalej "zakładami", prowadzą obrót detaliczny środkami farmaceutycznymi i artykułami sanitarnymi stosowanymi wyłącznie u zwierząt, zwanymi dalej "środkami dla zwierząt", w specjalnie w tym celu wyodrębnionych pomieszczeniach.
§  2.
1.
Zakłady wydają środki dla zwierząt:
1)
lekarzom i technikom weterynarii zatrudnionym w tym zakładzie na ich zapotrzebowanie,
2)
innym lekarzom weterynarii na ich zapotrzebowanie opatrzone podpisem, pieczęcią z adresem i datą,
3)
na podstawie recept lub bez recepty, gdy dotyczy to leków i artykułów sanitarnych dopuszczonych do takiego obrotu.
2.
Zakłady wydają środki dla zwierząt na podstawie recept w następujących terminach od dnia ich wystawienia:
1)
14 dni - w odniesieniu do recept wystawianych na antybiotyki,
2)
30 dni - w odniesieniu do pozostałych recept.
§  3.
1.
Kierownik zakładu sprawuje nadzór nad obrotem detalicznym środkami dla zwierząt.
2.
Do wydawania środków dla zwierząt mogą być zatrudniani wyłącznie lekarze weterynarii lub farmaceuci.
§  4.
Pomieszczenie, w którym prowadzi się obrót detaliczny środkami dla zwierząt, powinno:
1)
zapewniać warunki przechowywania zgodnie z zaleceniami producenta,
2)
być zabezpieczone przed dostępem osób postronnych,
3)
mieć wyposażenie niezbędne do odmierzania wydawanych leków.
§  5.
Pracownik wydający leki powinien:
1)
sprawdzić datę ważności leku gotowego i skontrolować wizualnie, jeżeli jest to możliwe, czy lek nie wykazuje cech świadczących o niewłaściwej jakości,
2)
udzielić osobie odbierającej lek wskazówek co do sposobu jego użycia,
3)
odmówić wydania leku osobie, która nie ukończyła 14 lat.
§  6.
Zakład prowadzi ewidencję przychodu i rozchodu środków dla zwierząt oraz przechowuje recepty i zapotrzebowania przez okres roku licząc od dnia 1 stycznia roku następnego po dacie ich realizacji.
§  7.
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie naruszają przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 21 maja 1985 r. w sprawie środków odurzających i psychotropowych oraz nadzoru nad tymi środkami (Dz. U. Nr 53, poz. 275).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024