Upoważnienie organów administracji państwowej do określania zasad opracowania norm kosztorysowych i ich wydawania oraz ustalania niektórych cen urzędowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 marca 1989 r.
w sprawie upoważnienia organów administracji państwowej do określania zasad opracowywania norm kosztorysowych i ich wydawania oraz ustalania niektórych cen urzędowych.

Na podstawie art. 12 ust. 3 oraz art. 18 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1988 r. Nr 27, poz. 195) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Upoważnia się Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa do:
1)
określania zasad opracowywania kosztorysowych norm nakładów rzeczowych obiektów i robót budowlanych,
2)
opracowywania i wydawania kosztorysowych norm nakładów rzeczowych, z zastrzeżeniem przepisów ust. 2.
2.
Upoważnia się do opracowywania i wydawania kosztorysowych norm nakładów rzeczowych:
1)
Ministra Kultury i Sztuki - dla robót związanych z konserwacją obiektów zabytkowych,
2)
Ministra Przemysłu - dla robót:
a)
montażowych maszyn i urządzeń górniczych oraz mechanicznej przeróbki węgla,
b)
górniczych podziemnych, wraz z robotami elektrycznymi, teletechnicznymi oraz rurociągami technologicznymi i robotami transportowymi,
c)
wiertniczych, wiertniczych mrożeniowych i cementacyjnych oraz geofizycznych,
d)
montażowych górnictwa ropy naftowej i gazu wraz z urządzeniami.
3.
Upoważnia się do opracowywania i wydawania kosztorysowych norm nakładów rzeczowych innych ministrów niż wymienieni w ust. 1 i 2, właściwych ze względu na przedmiot ich działania, dla robót remontowych nie wchodzących w zakres budownictwa ogólnego.
§  2.
Upoważnia się:
1)
Ministra Edukacji Narodowej do ustalania cen:
a)
na podręczniki szkolne,
b)
za świadczenia zakładów opiekuńczo-wychowawczych,
c)
za świadczenia przedszkoli,
2)
Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa do ustalania:
a)
cen map i innych materiałów geodezyjnych i kartograficznych sprzedawanych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
b)
marż handlowych urzędowych stosowanych w obrocie mapami i materiałami wymienionymi pod lit. a),
3)
Ministra Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej do ustalania cen na prosięta i warchlaki ze skupu interwencyjnego,
4)
Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą do ustalania marż handlowych urzędowych dla jednostek gospodarki uspołecznionej prowadzących działalność handlu zagranicznego,
5)
Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej do ustalania cen za:
a)
świadczenia uspołecznionych zakładów pomocy społecznej, domów małych dzieci i żłobków,
b)
świadczenia zakładów społecznych służby zdrowia,
c)
osobiste świadczenia osób fizycznych na rzecz zakładów społecznych służby zdrowia (oddawanie krwi itp.),
6)
izby skarbowe do ustalania cen zbytu (z wyjątkiem cen wyrobów nowo wprowadzonych do produkcji) na:
a)
leki gotowe, surowice i szczepionki, objęte wykazami ustalonymi przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej,
b)
nawozy sztuczne oraz wapno nawozowe.
7) 1
Ministra Przemysłu do ustalania urzędowych cen na energię elektryczną w obrocie pomiędzy przedsiębiorstwami wytwórczymi energetyki zawodowej, jednostką zajmującą się przesyłem i obrotem energią elektryczną oraz przedsiębiorstwami rozdziału i dostawy energii elektrycznej.
§  3.
Organy administracji państwowej wymienione w § 2 ustalają ceny wymagające dotacji z budżetu państwa w uzgodnieniu z Ministrem Finansów.
§  4.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 1985 r. w sprawie upoważnienia organów administracji państwowej do ustalania niektórych cen urzędowych i marż handlowych urzędowych oraz określania zasad ustalania cen regulowanych (Dz. U. Nr 61, poz. 319 i z 1986 r. Nr 47, poz. 233).
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 7 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1990 r. (Dz.U.90.46.272) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1990 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1989.16.86

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Upoważnienie organów administracji państwowej do określania zasad opracowania norm kosztorysowych i ich wydawania oraz ustalania niektórych cen urzędowych.
Data aktu: 16/03/1989
Data ogłoszenia: 22/03/1989
Data wejścia w życie: 22/03/1989