Zasady wynagradzania dyrektorów przedsiębiorstw państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 marca 1988 r.
w sprawie zasad wynagradzania dyrektorów przedsiębiorstw państwowych.

Na podstawie art. 33 pkt 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o planowaniu społeczno-gospodarczym (Dz. U. z 1987 r. Nr 4, poz. 26 i Nr 33, poz. 181) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady wynagradzania dyrektora przedsiębiorstwa państwowego i tymczasowego kierownika przedsiębiorstwa, zwanego dalej "dyrektorem".
§  2.
1.
Dyrektorowi przysługuje wynagrodzenie zasadnicze i może być przyznany dodatek funkcyjny na zasadach określonych w § 3 oraz inne składniki wynagrodzenia i świadczenia przewidziane w przepisach o wynagradzaniu obowiązujących w przedsiębiorstwie, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.
2.
Dyrektorowi przysługuje premia roczna za osiągnięte wyniki ekonomiczne lub premia za realizację zadań zgodnie z przepisami § 4-7.
3.
Do dyrektora nie ma zastosowania obowiązujący w przedsiębiorstwie system premiowania i nagradzania pracowników, finansowany w ciężar kosztów.
4.
Podstawę naliczenia przysługujących dyrektorowi: dodatku stażowego, nagrody jubileuszowej i odprawy emerytalnej stanowi najniższe wynagrodzenie.
§  3.
1.
Do czasu zastosowania tabel stawek wynagrodzenia zasadniczego, opracowanych przy wykorzystaniu wyników wartościowania pracy, dyrektorowi może być przyznana miesięczna stawka wynagrodzenia zasadniczego w wysokości nie przekraczającej 75.000 zł, z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
Dyrektorowi może być przyznany dodatek funkcyjny w granicach od 100 do 300% miesięcznej stawki najniższego wynagrodzenia.
3.
Przy ustalaniu wysokości miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego, o której mowa w ust. 1, oraz dodatku funkcyjnego, o którym mowa w ust. 2, należy uwzględniać:
1)
wielkość zatrudnienia w przedsiębiorstwie,
2)
wartość środków trwałych na jednego zatrudnionego w przedsiębiorstwie,
3)
udział produkcji eksportowej w sprzedaży ogółem,
4)
wartość sprzedaży lub obrotów przedsiębiorstwa,
5)
wynik finansowy na jednego zatrudnionego w przedsiębiorstwie,
6)
inne wielkości charakteryzujące działalność danego przedsiębiorstwa.
§  4.
1.
Dyrektorowi przysługuje premia roczna za osiągnięte wyniki ekonomiczne przedsiębiorstwa, ustalana na podstawie zweryfikowanego bilansu rocznego, w zależności od osiągniętego procentowego wskaźnika wyniku ekonomicznego. Podstawą obliczenia premii jest suma wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego wypłacona dyrektorowi w roku, za który przysługuje premia.
2.
Procentowy wskaźnik wyniku ekonomicznego ustala się dzieląc zysk do podziału przez sumę rocznej przeciętnej wartości środków trwałych brutto, według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, i przeciętnej wartości zapasów ogółem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.
3.
Zysk do podziału, o którym mowa w ust. 2, zmniejsza się o kwotę podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz o kwotę ulg w podatku dochodowym i umorzeń zwiększających fundusz rozwoju lub fundusze o podobnym charakterze i powiększa się o:
1)
kwotę ulg w podatku dochodowym z tytułu eksportu,
2)
kwotę odpisów amortyzacyjnych pozostających w dyspozycji przedsiębiorstwa,

z zastrzeżeniem ust. 5.

4.
Przeciętną wartość środków trwałych brutto, o której mowa w ust. 2, pomniejsza się o wartość środków trwałych służących działalności socjalnej, bytowej i kulturalnej oraz przyzakładowych żłobków i świetlic dziecięcych.
5.
Kwota odpisów amortyzacyjnych pozostających w dyspozycji przedsiębiorstwa nie obejmuje odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych służących działalności socjalnej, bytowej i kulturalnej oraz przyzakładowych żłobków i świetlic dziecięcych.
6.
Przeciętną wartość środków trwałych brutto, o której mowa w ust. 2, oraz kwotę odpisów amortyzacyjnych pozostających w dyspozycji przedsiębiorstwa, o której mowa w ust. 3 pkt 2, koryguje się współczynnikiem aktualizacji wartości środków trwałych, określonym w odrębnych przepisach.
7.
Szczegółowe zasady ustalania wysokości premii określa załącznik do rozporządzenia.
§  5.
1.
Dyrektor może otrzymać kwartalne zaliczki na poczet premii rocznej za osiągnięte wyniki ekonomiczne przedsiębiorstwa, na podstawie kwartalnych sprawozdań finansowych.
2.
Podstawą obliczania zaliczek, o których mowa w ust. 1, jest suma wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego wypłacana dyrektorowi za okres, za który wypłaca się zaliczkę.
§  6.
1.
Dyrektorowi przedsiębiorstwa, w którym z uwagi na zakres i rodzaj prowadzonej działalności nie jest możliwe lub uzasadnione stosowanie systemu premiowania w myśl § 4, przysługuje premia za realizację zadań.
2.
Zadania uprawniające do premii za realizację zadań ustala się w ramach działalności objętej planem przedsiębiorstwa.
§  7.
1.
Premia za realizację zadań może być wypłacana w formie zaliczki, której wysokość jest uzależniona od stopnia realizacji całego zadania lub poszczególnych jego etapów.
2.
Wysokość premii za realizację zadań nie może przekroczyć 40% sumy rocznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego dyrektora, wypłaconej za rok, za który przysługuje premia.
3.
W odniesieniu do dyrektorów zaliczonych do pracowników zatrudnionych pod ziemią wysokość premii za realizację zadań nie może przekraczać 70% sumy rocznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego dyrektora, wypłaconej za rok, za który przysługuje premia.
§  8.
Premia, o której mowa w § 4-7, nie przysługuje dyrektorowi w przypadku utracenia przez przedsiębiorstwo zdolności kredytowej.
§  9.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "najniższym wynagrodzeniu", rozumie się przez to obowiązujące w dniu 1 stycznia danego roku najniższe wynagrodzenie pracowników uspołecznionych zakładów pracy, określone przez Radę Ministrów na podstawie Kodeksu pracy.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1988 r.

ZAŁĄCZNIK

ZASADY OBLICZANIA PREMII ROCZNEJ

Wysokość premii rocznej za osiągnięte wyniki ekonomiczne przedsiębiorstwa ustala się według następującej skali:
Procentowy wskaźnik wyniku ekonomicznego

(Wo)

Wysokość premii w procencie od sumy rocznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego dyrektora
mniejszy lub równy 0 premia nie przysługuje
większy od 0 do 4% 12 Wo
większy od 4 do 9% 48% + 4(Wo – 4%)
większy od 9 do 19% 68% + 2(Wo – 9%)
większy od 19% 88% + ( Wo – 19%)

Procentowy wskaźnik wyniku ekonomicznego przedsiębiorstwa (Wo) oblicza się według wzoru:

Zp + Upd + (Afr x k) - PPWW

Wo = ------------------------------ x 100

(STb x k) + m

w którym:

Zp - zysk do podziału, z wyłączeniem ulg w podatku dochodowym i umorzeń zwiększających fundusz rozwoju lub fundusze o podobnym charakterze,

Upd - ulgi w podatku dochodowym z tytułu eksportu,

Afr - odpisy amortyzacyjne pozostające w dyspozycji przedsiębiorstwa, z wyłączeniem odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych służących działalności socjalnej, bytowej i kulturalnej oraz przyzakładowych żłobków i świetlic dziecięcych,

PPWW - podatek od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń,

STb - przeciętna roczna wartość środków trwałych brutto według stanu na dzień 1 stycznia danego roku, z wyłączeniem środków trwałych służących działalności socjalnej, bytowej i kulturalnej oraz przyzakładowych żłobków i świetlic dziecięcych,

k - corocznie ustalany współczynnik aktualizacji wartości środków trwałych,

m - przeciętna wartość zapasów ogółem.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1988.9.70

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady wynagradzania dyrektorów przedsiębiorstw państwowych.
Data aktu: 14/03/1988
Data ogłoszenia: 26/03/1988
Data wejścia w życie: 01/04/1988