Chiny-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Pekin.1986.09.30.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Chińskiej Republiki Ludowej o współpracy kulturalnej i naukowej,
podpisana w Pekinie dnia 30 września 1986 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 30 września 1986 r. została podpisana w Pekinie Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Chińskiej Republiki Ludowej o współpracy kulturalnej i naukowej w następującym brzmieniu:

UMOWA

między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Chińskiej Republiki Ludowej o współpracy kulturalnej i naukowej

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Chińskiej Republiki Ludowej

(zwane poniżej Umawiającymi się Stronami)

dążąc do dalszego rozwoju i umacniania przyjaźni i współpracy między narodami polskim i chińskim,

w przekonaniu, że współpraca kulturalna i naukowa sprzyja wzajemnemu porozumieniu narodów obu państw i odgrywa ważną rolę we wzbogacaniu kultury narodowej,

postanowiły zawrzeć niniejszą umowę i

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą popierać i rozwijać wymianę i współpracę w dziedzinie kultury i sztuki, nauki, oświaty, szkolnictwa wyższego, prasy, radia i telewizji, higieny, ochrony zdrowia i opieki społecznej, sportu i turystyki na zasadzie równości i wzajemnych korzyści.

Artykuł  2

Umawiające się Strony będą popierać i sprzyjać dalszemu rozwojowi wymiany i współpracy w dziedzinie kultury i sztuki, w tym: literatury, wydawnictw, plastyki, muzyki, teatru, filmu oraz uczelni artystycznych i stowarzyszeń twórczych. W tym celu będą one popierać:

a)
wzajemną wymianę pisarzy, artystów, wykładowców artystycznych, działaczy kulturalnych, prowadzenie badań naukowych oraz udział w konkursach i festiwalach sztuki itp.;
b)
wzajemne wysyłanie i organizowanie występów zawodowych i amatorskich zespołów artystycznych oraz solistów;
c)
wzajemne organizowanie wystaw artystycznych oraz innych wystaw kulturalnych;
d)
wzajemną prezentację sztuk teatralnych i utworów muzycznych drugiej strony;
e)
rozwój współpracy między instytucjami filmowymi obu państw; wzajemną prezentację filmów i uczestnictwo w festiwalach filmowych, organizowanych w państwie drugiej Strony, jak również wymianę pracowników filmu i specjalistów z dziedziny kinematografii;
f)
współpracę między organizacjami wydawniczymi i księgarskimi, wzajemne przekłady najcenniejszych pozycji z zakresu literatury pięknej, sztuki i nauki drugiej Strony;
g)
współpracę w zakresie przygotowania i doskonalenia tłumaczy literatury pięknej;
h)
rozwój stosunków przyjaznej współpracy między instytucjami kulturalnymi i stowarzyszeniami twórców obu Stron.
Artykuł  3

Umawiające się Strony będą popierać i sprzyjać wymianie i współpracy w dziedzinie muzeów, ochrony zabytków, bibliotekarstwa, archiwów oraz wymianie czasopism specjalistycznych, książek i materiałów archiwistycznych.

Artykuł  4

Umawiające się Strony będą popierać i sprzyjać współpracy w dziedzinie nauki, w szczególności w dziedzinie nauk podstawowych, przyrodniczych, technicznych, biologicznych, medycznych, społecznych itp. W tym celu będą one popierać:

a)
wymianę uczonych, pracowników naukowych i specjalistów w celu wymiany doświadczeń i prowadzenia wspólnych prac naukowo-badawczych;
b)
wzajemną wymianę i wydawanie monograficznych prac naukowych oraz naukowych zbiorów artykułów uczonych obu państw;
c)
rozszerzanie bezpośredniej współpracy między akademiami nauk, instytutami naukowo-badawczymi i organizacjami naukowymi.
Artykuł  5

Umawiające się Strony będą popierać i sprzyjać współpracy w dziedzinie oświaty i szkolnictwa wyższego oraz szkolnictwa zawodowo-technicznego. W tym celu będą one popierać:

a)
wzajemną wymianę uczonych, specjalistów i nauczycieli w celu przeprowadzania badań, wymiany doświadczeń i wygłaszania wykładów;
b)
wzajemną wymianę stypendystów;
c)
bezpośrednią współpracę między wyższymi uczelniami i instytucjami naukowo-badawczymi;
d)
nauczanie języka, literatury pięknej, historii i geografii państwa drugiej Strony w swoich szkołach wyższych; zapewnianie wzajemnych konsultacji i udzielanie pomocy w tych dziedzinach;
e)
tworzenie katedr odpowiednio języka polskiego i chińskiego oraz wzajemną wymianę wykładowców języka polskiego i chińskiego;
f)
wzajemne uznawanie świadectw, dyplomów, stopni i tytułów naukowych w oparciu o odpowiednie porozumienie;
g)
współpracę i wymianę w dziedzinie nauczania oraz w opracowaniu materiałów dydaktycznych.
Artykuł  6

Umawiające się Strony będą popierać i sprzyjać współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i opieki społecznej oraz wymianie doświadczeń i wspólnym pracom naukowo-badawczym z zakresu ochrony zdrowia i doskonalenia kadry medycznej.

Artykuł  7

Umawiające się Strony będą popierać i sprzyjać wymianie i współpracy między agencjami prasowymi, redakcjami gazet i stowarzyszeń dziennikarzy obu państw oraz wzajemnej wymianie dziennikarzy, materiałów prasowych i fotograficznych.

Będą one także sprzyjać i popierać wzajemną wymianę reportaży o sukcesach w rozwoju społeczno-gospodarczym oraz z zakresu życia politycznego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego państwa drugiej Strony.

Artykuł  8

Umawiające się Strony będą popierać rozwój bezpośredniej wymiany i współpracy między radiem i telewizją obu państw na podstawie bezpośredniego porozumienia między Komitetem do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" i Ministerstwem Radia, Filmu i Telewizji Chińskiej Republiki Ludowej.

Artykuł  9

Umawiające się Strony będą popierać i rozwijać kontakty w dziedzinie sportu i turystyki, w tym między innymi wymianę sportowców, trenerów i grup turystycznych, a także organizowanie zawodów sportowych oraz współpracę placówek naukowych kultury fizycznej.

Artykuł  10

Umawiające się Strony będą udzielać poparcia działalności Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej i Towarzystwa Przyjaźni Chińsko-Polskiej.

Artykuł  11

Umawiające się Strony będą popierać także działalność instytucji komercyjnych, zajmujących się wymianą kulturalną między obu państwami.

Artykuł  12

W celu realizacji niniejszej umowy Umawiające się Strony będą udzielać poparcia poszczególnym instytucjom w kierowaniu uczonych i przedstawicieli na organizowane na terytorium drugiego państwa kongresy, konferencje, festiwale, konkursy i inne imprezy o charakterze międzynarodowym.

Artykuł  13

W celu realizacji niniejszej umowy będą uzgadniane okresowe międzyrządowe plany wymiany kulturalnej i naukowej, w tym ogólne warunki finansowe realizacji tej umowy.

Umawiające się Strony ustaliły, że zainteresowane instytucje zajmujące się różnymi dziedzinami niniejszej umowy mogą ustalać okresowe plany wymiany oraz jej warunki finansowe poprzez zawieranie porozumień bezpośrednich między sobą, zgodnie z potrzebami i możliwościami obu Stron.

Artykuł  14

Z dniem wejścia w życie niniejszej umowy traci moc Umowa o współpracy kulturalnej między Rzecząpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową, podpisana w Warszawie dnia 3 kwietnia 1951 r.

Artykuł  15

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która nastąpi w Warszawie.

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużaniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Umowę niniejszą sporządzono w Pekinie dnia 30 września 1986 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i chińskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 29 grudnia 1987 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024