Zapewnienie oskarżonemu korzystania z pomocy obrońcy i możliwości jego wyboru w postępowaniu przyspieszonym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 sierpnia 1988 r.
w sprawie zapewnienia oskarżonemu korzystania z pomocy obrońcy i możliwości jego wyboru w postępowaniu przyspieszonym.

Na podstawie art. 454 Kodeksu postępowania karnego zarządza się, co następuje:
§  1. 
Przy sądach rejonowych wprowadza się dyżury adwokatów w celu umożliwienia oskarżonym korzystania z pomocy obrońcy w postępowaniu przyspieszonym zgodnie z przepisami postępowania karnego.
§  2. 
1. 
Liczbę adwokatów pełniących dyżury przy sądach rejonowych ustala okręgowa rada adwokacka w porozumieniu z prezesem właściwego sądu wojewódzkiego. Liczba adwokatów pełniących dyżury powinna zapewniać oskarżonemu możliwość wyboru obrońcy.
2. 
Adwokaci pełnią dyżury w dniach urzędowania sądu i w czasie rozpoznawania spraw w postępowaniu przyspieszonym. Miejsce dyżurów ustala okręgowa rada adwokacka w porozumieniu z prezesem właściwego sądu rejonowego. O miejscu dyżurów prezes sądu zawiadamia organy uprawnione do prowadzenia postępowania przyspieszonego.
§  3. 
Okręgowa rada adwokacka zapewnia za pośrednictwem kierowników zespołów adwokackich wyznaczanie imienne adwokatów do pełnienia dyżurów; listę wyznaczonych adwokatów rada adwokacka podaje do wiadomości prezesowi sądu wojewódzkiego oraz prezesom właściwych sądów rejonowych.
§  4. 
1. 
Organ prowadzący postępowanie udziela oskarżonemu informacji o możliwości korzystania z pomocy obrońcy wybranego spośród adwokatów pełniących dyżur albo spośród innych adwokatów.
2. 
O udzieleniu informacji, o której mowa w ust. 1, oraz o oświadczeniu oskarżonego w przedmiocie ustanowienia obrońcy zamieszcza się wzmiankę w aktach sprawy.
§  5. 
Obrońcy należy zapewnić możliwość przygotowania się do obrony, w szczególności porozumiewania się z oskarżonym i zapoznania się z materiałami postępowania.
§  6. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 stycznia 1973 r. w sprawie zapewnienia oskarżonemu korzystania z pomocy obrońców w postępowaniu przyspieszonym (Dz. U. Nr 2, poz. 15 i z 1981 r. Nr 31, poz. 179).
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024