Dostosowanie przepisów ustawy o zasadach tworzenia zakładowych systemów wynagradzania do przedsiębiorstw przemysłu wydobywczego, energetyki, nafty i gazownictwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 sierpnia 1988 r.
w sprawie dostosowania przepisów ustawy o zasadach tworzenia zakładowych systemów wynagradzania do przedsiębiorstw przemysłu wydobywczego, energetyki, nafty i gazownictwa.

Na podstawie art. 30 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. o zasadach tworzenia zakładowych systemów wynagradzania (Dz. U. z 1988 r. Nr 28, poz. 196) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie stosuje się do pracowników zatrudnionych w:
1)
przedsiębiorstwach przemysłu wydobywczego, objętych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1981 r. w sprawie szczególnych przywilejów dla pracowników górnictwa - Karta górnika (Dz. U. z 1982 r. Nr 2, poz. 13) oraz zarządzeniem nr 11 Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 marca 1987 r. w sprawie rozciągnięcia przepisów Karty górnika i zakresu ich stosowania do pracowników niektórych jednostek organizacyjnych (Monitor Polski Nr 8, poz. 66),
2)
przedsiębiorstwach zgrupowanych we Wspólnocie Energetyki i Węgla Brunatnego, objętych porozumieniem w sprawie branżowego systemu wynagradzania w energetyce,
3)
przedsiębiorstwie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, objętych porozumieniem o wprowadzeniu zakładowego systemu wynagradzania,

zwanych dalej "przedsiębiorstwami".

§  2.
Do przedsiębiorstw stosuje się przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. o zasadach tworzenia zakładowych systemów wynagradzania (Dz. U. z 1988 r. Nr 28, poz. 196), zwanej dalej "ustawą", z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia.
§  3.
1.
System wynagradzania dla przedsiębiorstw wprowadza się w formie porozumienia.
2.
Porozumienia zawierają:
1)
branżowe - dyrektorzy generalni Wspólnoty Węgla Kamiennego, Wspólnoty Energetyki i Węgla Brunatnego w odniesieniu do przedsiębiorstw zgrupowanych w tych wspólnotach - z jednej strony i właściwe federacje związków zawodowych - z drugiej strony, po zaopiniowaniu przez Ministra Przemysłu,
2)
zakładowe - dyrektorzy pozostałych przedsiębiorstw - z jednej strony, po zasięgnięciu opinii organów samorządu załogi, i właściwe federacje związków zawodowych lub zakładowe organizacje związkowe - z drugiej strony.
3.
Przy zawieraniu porozumień stosuje się przepis art. 1 ust. 2 ustawy.
§  4.
1.
Podstawa wymiaru dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych oraz wynagrodzenia za czas nie zawinionego przez pracownika przestoju nie może być niższa od najniższej stawki wynagrodzenia zasadniczego w najniższej kategorii zaszeregowania tabeli płac, z uwzględnieniem ust. 2.
2.
Porozumienie może zachować dotychczasową podstawę wymiaru dodatkowych wynagrodzeń, o których mowa w ust. 1.
3.
Do czasu wprowadzenia tabel stawek wynagrodzenia zasadniczego, opartych na wynikach wartościowania pracy, określonych w odrębnych przepisach, wysokość najniższej stawki wynagrodzenia zasadniczego w najniższej kategorii zaszeregowania ustala Minister Przemysłu w porozumieniu z właściwą federacją związków zawodowych i w uzgodnieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej.
4.
Porozumienia mogą określać inne dodatkowe wynagrodzenia niż wymienione w ust. 1 oraz zasady ich ustalania.
§  5.
1.
Dla pracowników, do których stosuje się Kartę górnika, specjalne wynagrodzenie miesięczne, wynikające z tej karty, zastępuje dodatek za staż pracy, o którym mowa w ustawie.
2.
Podstawa wymiaru specjalnego wynagrodzenia miesięcznego, o którym mowa w ust. 1, za okres zatrudnienia w danym zakładzie pracy nie może być wyższa niż wynagrodzenie zasadnicze.
3.
Przez okres zatrudnienia w danym zakładzie pracy rozumie się:
1)
dla pracownika zatrudnionego pod ziemią - wszystkie okresy pracy pod ziemią, z wyłączeniem okresów pracy zakończonych wygaśnięciem stosunku pracy w wyniku jej porzucenia lub rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika,
2)
dla pozostałych pracowników - okres zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie oraz okresy poprzedniego zatrudnienia w przedsiębiorstwach, jeżeli zmiana miejsca pracy nastąpiła w wyniku rozwiązania umowy o pracę na podstawie porozumienia stron.
4.
Pracownikom przedsiębiorstw nie uprawnionym przed wejściem w życie rozporządzenia do specjalnego wynagrodzenia miesięcznego, o którym mowa w ust. 1, przysługuje dodatek za staż pracy, wypłacany zgodnie z przepisami ustawy.
5.
Pracownikom przedsiębiorstw zgrupowanych we Wspólnocie Energetyki i Węgla Brunatnego, dla których dodatek za staż pracy ustala się według przepisów ustawy, do okresu zatrudnienia w danym zakładzie pracy zalicza się okres zatrudnienia w przedsiębiorstwie oraz okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich jednostkach organizacyjnych zgrupowanych w tej wspólnocie, jeżeli zmiana miejsca pracy nastąpiła w wyniku rozwiązania umowy o pracę na podstawie porozumienia stron.
§  6.
1.
Pracownikom może być wypłacana nagroda jubileuszowa w wymiarze procentowym, określonym w porozumieniu, w zależności od posiadanych środków finansowych, nie niższym niż wynika z dotychczasowych przepisów i nie wyższym niż ustala ustawa.
2.
Podstawę wymiaru nagrody jubileuszowej za okres pracy w danym zakładzie pracy określa porozumienie, a za okres pracy w poprzednich zakładach pracy - stanowi najniższe wynagrodzenie, obowiązujące w dniu nabycia prawa do nagrody.
3.
Przy ustalaniu okresów pracy w danym zakładzie pracy stosuje się:
1)
dla pracowników uprawnionych do specjalnego wynagrodzenia miesięcznego - przepis § 5 ust. 3,
2)
dla pracowników uprawnionych do dodatku za staż pracy - przepisy ustawy, z uwzględnieniem przepisu § 5 ust. 5.
4.
Szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania nagród jubileuszowych określa porozumienie.
§  7.
1.
Pracownikowi przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w związku z przejściem na emeryturę lub rentę inwalidzką w wymiarze procentowym oraz w zależności od liczby lat pracy, określonych w ustawie.
2.
Podstawę wymiaru jednorazowej odprawy pieniężnej za okres przepracowany w poprzednich zakładach pracy stanowi najniższe wynagrodzenie, obowiązujące w dniu nabycia prawa do odprawy, a za okres pracy w danym zakładzie pracy - wynagrodzenie określone w porozumieniu.
3.
Przy ustalaniu okresów pracy w danym zakładzie pracy, uprawniających do jednorazowej odprawy pieniężnej, stosuje się przepisy § 5 ust. 3-5.
4.
Szczegółowe zasady przyznawania i warunki wypłacania jednorazowej odprawy pieniężnej określa porozumienie.
§  8.
Tracą moc rozporządzenia Rady Ministrów:
1)
z dnia 21 października 1985 r. w sprawie tworzenia zakładowych systemów wynagradzania przez przedsiębiorstwa przemysłu węglowego (Dz. U. Nr 49, poz. 257 oraz z 1988 r. Nr 3, poz. 21),
2)
z dnia 17 lutego 1986 r. w sprawie zasad tworzenia zakładowych systemów wynagradzania przez przedsiębiorstwa górnictwa rud (Dz. U. Nr 4, poz. 25 oraz z 1988 r. Nr 3, poz. 22),
3)
z dnia 17 lutego 1986 r. w sprawie tworzenia zakładowych systemów wynagradzania w energetyce oraz w przedsiębiorstwie państwowym Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (Dz. U. Nr 4, poz. 26 oraz z 1988 r. Nr 3, poz. 24),
4)
z dnia 7 lipca 1986 r. w sprawie zasad tworzenia zakładowych systemów wynagradzania przez przedsiębiorstwa górnictwa surowców chemicznych i mineralnych (Dz. U. Nr 29, poz. 142 oraz z 1988 r. Nr 3, poz. 23).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 sierpnia 1988 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1988.28.197

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dostosowanie przepisów ustawy o zasadach tworzenia zakładowych systemów wynagradzania do przedsiębiorstw przemysłu wydobywczego, energetyki, nafty i gazownictwa.
Data aktu: 19/08/1988
Data ogłoszenia: 24/08/1988
Data wejścia w życie: 24/08/1988, 01/08/1988