Okresowa zmiana zasad kształtowania środków na wynagrodzenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 sierpnia 1988 r.
w sprawie okresowej zmiany zasad kształtowania środków na wynagrodzenia.

Na podstawie art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 11 maja 1988 r. o nadzwyczajnych uprawnieniach i upoważnieniach dla Rady Ministrów (Dz. U. Nr 13, poz. 98) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, które w 1988 r. są wykonawcami budownictwa mieszkaniowego oraz robót i obiektów infrastruktury towarzyszącej, uzyskują udział wartości sprzedaży obiektów budownictwa mieszkaniowego oraz robót i obiektów infrastruktury towarzyszącej w wartości sprzedaży ogółem powyżej 60% i osiągają:
1)
wzrost o 10% w stosunku do efektów 1987 r. powierzchni użytkowej mieszkań oraz podstawowych urządzeń socjalno-usługowych w m2 w obiektach, które uzyskały co najmniej dostateczną końcową ocenę robót budowlanych i elementów budowlanych zgodnie z zasadami dokonywania oceny jakości robót i obiektów budowlanych, określonymi w odrębnych przepisach, lub
2)
wzrost o 10% w stosunku do efektów 1987 r. wartości produkcji sprzedanej urządzeń infrastruktury technicznej, wyrażonej w cenach porównywalnych, obejmującej budowę urządzeń i sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych wraz z przyłączami do budynków mieszkalnych i podstawowych urządzeń socjalno-usługowych

oraz zadeklarują spełnienie warunków określonych w pkt 1 i 2 właściwej izbie skarbowej; są zwolnione z podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń za II półrocze 1988 r.

2. 1
Jednostki gospodarki uspołecznionej, o których mowa w ust. 1, działające na obszarze województw: stołecznego warszawskiego, łódzkiego, gdańskiego, katowickiego, krakowskiego i wrocławskiego, które osiągną przyrost efektów rzeczowych o 10% w stosunku do efektów 1987 r., określonych w ust. 1, w przeliczeniu na jednego zatrudnionego oraz wykonają zadania rzeczowe w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury technicznej, są zwolnione z podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń za II półrocze 1988 r.
3. 2
O złożeniu deklaracji, o której mowa w ust. 1, jednostka gospodarki uspołecznionej zawiadamia Ministra Finansów, informując o przewidywanym kształtowaniu się podstawowych relacji ekonomicznych, o spełnieniu warunków w stopniu określonym w ust. 1 oraz o przewidywanej dynamice wynagrodzeń.
4. 3
Jednostka gospodarki uspołecznionej, która mimo deklaracji złożonej izbie skarbowej nie spełni warunków określonych w ust. 1, traci prawo do nieuiszczania podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1988 r.
1 § 1 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 września 1988 r. (Dz.U.88.34.257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1988 r.
2 § 1 ust. 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 września 1988 r. (Dz.U.88.34.257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1988 r.
3 § 1 ust. 4 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 września 1988 r. (Dz.U.88.34.257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1988 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024