Wykonanie niektórych przepisów ustawy o nadzwyczajnych uprawnieniach i upoważnieniach dla Rady Ministrów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 maja 1988 r.
w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nadzwyczajnych uprawnieniach i upoważnieniach dla Rady Ministrów.

W celu przyspieszenia procesów demonopolizacyjnych i rozwoju konkurencyjności, lepszego wykorzystania majątku trwałego oraz poprawy efektywności gospodarki, na podstawie art. 1 pkt 2, 4 i pkt 8 lit. a) oraz art. 5 ustawy z dnia 11 maja 1988 r. o nadzwyczajnych uprawnieniach i upoważnieniach dla Rady Ministrów (Dz. U. Nr 13, poz. 98) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Szczególne warunki podziału, łączenia i likwidacji przedsiębiorstw państwowych

§  1.
1.
Podział, łączenie i likwidację przedsiębiorstwa państwowego, zwanego dalej "przedsiębiorstwem", zarządza Prezes Rady Ministrów z własnej inicjatywy lub na wniosek organów przedsiębiorstwa, organu założycielskiego albo organu antymonopolowego.
2.
Wykonanie zarządzenia w sprawie podziału i likwidacji przedsiębiorstwa powierza się organowi założycielskiemu tego przedsiębiorstwa, a w sprawie łączenia – organowi założycielskiemu wskazanemu w zarządzeniu.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać uzasadnienie ekonomiczne, prawne i organizacyjne, uwzględniające również społeczne skutki proponowanego podziału, łączenia lub likwidacji przedsiębiorstwa.
4.
Dyrektora przedsiębiorstwa powstałego w wyniku podziału lub łączenia powołuje się w trybie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1987 r. Nr 35, poz. 201).
5.
Powołanie organów samorządu załogi przedsiębiorstwa, o którym mowa w ust. 4, powinno nastąpić w terminie określonym w § 30 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie wykonywania ustawy o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 31, poz. 170, z 1987 r. Nr 37, poz. 213 oraz z 1988 r. Nr 6, poz. 51 i Nr 12, poz. 95).

Podział przedsiębiorstwa

§  2.
Zarządzenie o podziale przedsiębiorstwa powinno zawierać:
1)
określenie przedsiębiorstwa, które powinno ulec podziałowi, lub przedsiębiorstwa, z którego jednostka lub jednostki zostają wyłączone, oraz przedsiębiorstwa, do którego jednostki te włączono,
2)
określenie terminu podziału,
3)
określenie przedsiębiorstw, które będą utworzone w wyniku podziału,
4)
określenie zakładów i innych jednostek organizacyjnych włączonych do przedsiębiorstw powstałych w wyniku podziału.
§  3.
Do obowiązków organu założycielskiego w szczególności należy:
1)
zawiadomienie organów przedsiębiorstwa o podjętym postępowaniu,
2)
złożenie wniosku o wykreślenie przedsiębiorstwa z rejestru przedsiębiorstw państwowych z dniem wpisu do tego rejestru przedsiębiorstw powstałych w wyniku podziału,
3)
powołanie komisji do przeprowadzenia inwentaryzacji mienia przedsiębiorstwa ulegającego podziałowi oraz w celu dokonania szczegółowego podziału składników mienia, jak również zobowiązań i wierzytelności tego przedsiębiorstwa między przedsiębiorstwa powstałe w wyniku podziału,
4)
dokonanie podziału pozostałych składników majątkowych oraz podziału zobowiązań i wierzytelności na podstawie bilansów jednostek organizacyjnych włączonych do przedsiębiorstw powstających w wyniku podziału, z uwzględnieniem dotychczasowej roli tych jednostek w organizacji i funkcjonowaniu przedsiębiorstwa ulegającego podziałowi, przedmiotu działania przedsiębiorstw powstałych w wyniku podziału oraz warunków socjalnych załóg,
5)
wydanie zarządzenia o utworzeniu przedsiębiorstw powstających w wyniku podziału i przydzielenie tym przedsiębiorstwom składników mienia przedsiębiorstwa ulegającego podziałowi.
§  4.
Przedsiębiorstwa powstałe w wyniku podziału odpowiadają solidarnie za zobowiązania przedsiębiorstwa ulegającego podziałowi.

Łączenie przedsiębiorstw

§  5.
Zarządzenie o łączeniu przedsiębiorstw powinno zawierać:
1)
oznaczenie łączonych przedsiębiorstw, ze wskazaniem przedsiębiorstwa przejmującego,
2)
określenie terminu połączenia,
3)
wskazanie organu założycielskiego dla przedsiębiorstwa powstałego w wyniku łączenia.
§  6.
Przed wydaniem zarządzenia o połączeniu przedsiębiorstwa zasięga się opinii organu antymonopolowego, który jest obowiązany wydać taką opinię w terminie 14 dni.
§  7.
Z chwilą wydania zarządzenia w sprawie połączenia przedsiębiorstw państwowych, organ założycielski zawiadamia organy tych przedsiębiorstw o podjętym postępowaniu.
§  8.
Przejęcia majątku łączonych przedsiębiorstw dokonuje komisja powołana przez ten organ założycielski, który będzie organem założycielskim połączonego przedsiębiorstwa.
§  9.
Podstawę rachunkową przejęcia stanowią bilanse łączonych przedsiębiorstw z dnia połączenia.
§  10.
Przejęciu podlegają aktywa i pasywa objęte bilansami przejmowanych przedsiębiorstw.
§  11.
Połączone przedsiębiorstwo odpowiada za zobowiązania przejętych przedsiębiorstw oraz przejmuje ich wierzytelności.
§  12.
Dyrektor połączonego przedsiębiorstwa składa wniosek o wpisanie do rejestru przedsiębiorstw państwowych połączonego przedsiębiorstwa i o równoczesne wykreślenie z rejestru przedsiębiorstw łączonych.

Likwidacja przedsiębiorstwa

§  13.
Niezwłocznie po otrzymaniu zarządzenia o likwidacji przedsiębiorstwa organ założycielski:
1)
zawiadamia organy przedsiębiorstwa o podjętym postępowaniu likwidacyjnym,
2)
ustala dzień otwarcia likwidacji,
3)
powołuje likwidatora oraz nadzoruje postępowanie likwidacyjne i czynności likwidatora, a także określa czynności, których likwidatorowi nie wolno wykonywać bez szczególnego zezwolenia; ponadto organ założycielski wykonuje inne czynności określone w rozporządzeniu.
§  14.
Likwidowane przedsiębiorstwo może być prowadzone pod jego dotychczasową nazwą z dodaniem wyrazów "w likwidacji".
§  15.
1.
Do czasu zakończenia likwidacji mieniem likwidowanego przedsiębiorstwa zarządza likwidator.
2.
Likwidator wykonuje prawa i obowiązki organów przedsiębiorstwa.
3.
Czynności likwidatora powinny być podejmowane w zakresie niezbędnym do zakończenia działalności likwidowanego przedsiębiorstwa.
4.
Z dniem otwarcia likwidacji przedsiębiorstwa wygasają wszelkie uprawnienia pełnomocników przedsiębiorstwa udzielone przed tym dniem.
§  16.
Do obowiązków likwidatora należy w szczególności:
1)
zgłoszenie likwidacji do rejestru przedsiębiorstw państwowych,
2)
zawiadomienie banku finansującego przedsiębiorstwo o otwarciu likwidacji,
3)
sporządzenie bilansu i inwentaryzacji składników majątkowych na dzień otwarcia likwidacji w celu ustalenia aktywów i pasywów likwidowanego przedsiębiorstwa,
4)
sporządzenie planu finansowego likwidacji (planu pokrycia kosztów działalności przedsiębiorstwa w czasie likwidacji i planu kosztów likwidacji),
5)
wezwanie, przez ogłoszenie w dzienniku "Rzeczpospolita", wierzycieli likwidowanego przedsiębiorstwa do zgłoszenia roszczeń w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia,
6)
sporządzenie wykazu roszczeń wierzycieli likwidowanego przedsiębiorstwa oraz określenie sposobu ich zaspokojenia, z zastrzeżeniem przepisu § 19 ust. 1.
§  17.
1.
Z chwilą wszczęcia postępowania likwidacyjnego likwidator jest obowiązany rozwiązać z pracownikami przedsiębiorstwa umowy o pracę, z zachowaniem obowiązujących terminów wypowiedzenia.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do umów o pracę zawieranych na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy; okres wypowiedzenia tych umów wynosi dwa tygodnie.
3.
Likwidator wypowiadając umowę o pracę może zwolnić pracownika od obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Pracownik zwolniony od obowiązku świadczenia pracy zachowuje w okresie wypowiedzenia prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.
4.
W celu zapewnienia wykonania zadań związanych z likwidacją przedsiębiorstwa likwidator może odstąpić od rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem niezbędnym do wykonania tych zadań.
5.
Przy wypowiadaniu umów o pracę nie stosuje się przepisów zakazujących lub ograniczających dopuszczalność wypowiadania lub rozwiązywania takich umów.
§  18.
1.
Likwidator dokonuje upłynnienia środków obrotowych, zagospodarowania środków trwałych i zaspokojenia wierzytelności w kolejności określonej w art. 1025 Kodeksu postępowania cywilnego oraz zgodnie z warunkami i planem, zatwierdzonymi przez organ założycielski.
2.
Organ założycielski może ustanowić niezależnie od wynagrodzenia szczególną premię dla likwidatora z tytułu korzystnego upłynnienia środków trwałych i obrotowych.
§  19.
1.
Po zakończeniu likwidacji organ założycielski wydaje decyzję o uznaniu przedsiębiorstwa za zlikwidowane.
2.
Decyzję, o której mowa w ust. 1, likwidator zgłasza do rejestru przedsiębiorstw. Decyzja ta stanowi podstawę do wykreślenia przedsiębiorstwa z rejestru.
§  20.
Organ założycielski zaspokaja w imieniu Skarbu Państwa niektóre roszczenia pracownicze do zlikwidowanego przedsiębiorstwa, stosując odpowiednio przepisy w sprawie zaspokajania przez Skarb Państwa niektórych roszczeń pracowniczych do przedsiębiorstwa po jego likwidacji lub upadłości.

Rozdział  2

Postępowanie w sprawie poprawy gospodarki przedsiębiorstwa

§  21.
1.
W razie powstania przesłanek określonych w art. 4 ustawy z dnia 29 czerwca 1983 r. o poprawie gospodarki przedsiębiorstwa państwowego oraz o jego upadłości (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 46), organ założycielski może ustanowić nad przedsiębiorstwem zarząd komisaryczny.
2.
W sprawach ustanowienia zarządu komisarycznego nad przedsiębiorstwem stosuje się przepisy ustawy, o której mowa w ust. 1.

Rozdział  3

Postępowanie upadłościowe w stosunku do przedsiębiorstwa

§  22.
W razie niewypłacalności przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 25 ustawy z dnia 29 czerwca 1983 r. o poprawie gospodarki przedsiębiorstwa państwowego oraz o jego upadłości, wszczyna się szczególne postępowanie upadłościowe w stosunku do przedsiębiorstwa, zwane dalej "postępowaniem upadłościowym".
§  23.
Postępowanie upadłościowe należy do właściwości sądu wojewódzkiego, w którego okręgu przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę.
§  24.
Sąd, w terminie 14 dni od zgłoszenia wniosku o ogłoszeniu upadłości, wydaje postanowienie o uwzględnieniu lub oddaleniu wniosku.
§  25.
Syndyk jest obowiązany, niezwłocznie po powołaniu, dokonać w rejestrze przedsiębiorstw państwowych zgłoszenia o upadłości przedsiębiorstwa oraz ogłosić w dzienniku "Rzeczpospolita" wezwanie do wierzycieli o zgłoszenie wierzytelności w ciągu dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia.
§  26.
1.
Po upływie terminu, o którym mowa w § 25, syndyk zgłasza w terminie trzech dni do sędziego­komisarza wniosek o przeprowadzenie postępowania w celu zawarcia z wierzycielami układu co do sposobu i okresu spłaty wierzycieli.
2.
Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, sędzia-komisarz wyznacza w terminie 14 dni rozprawę w celu zawarcia układu.
3.
Jeżeli nie dojdzie do układu z wierzycielami, sędzia-komisarz zwraca syndykowi wniosek, o którym mowa w ust. 1.
§  27.
Po zwróceniu wniosku, o którym mowa w § 26, syndyk dokonuje sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego poszczególnych składników majątkowych.
§  28.
1.
Sprzedaż przedsiębiorstwa następuje w drodze przetargu nieograniczonego.
2.
Informację o warunkach nabycia przedsiębiorstwa w drodze przetargu i terminie składania ofert ogłasza się w sposób zapewniający ich dotarcie do możliwie szerokiego kręgu zainteresowanych.
3.
W razie zgłoszenia większej ilości ofert, syndyk wyznacza rozprawę w celu przeprowadzenia przetargu. Pierwszeństwo nabycia przysługuje osobie, która zgłosiła najwyższą cenę nabycia.
4.
Przyznanie prawa nabycia wymaga zatwierdzenia przez sędziego-komisarza.
5.
Nabycie przedsiębiorstwa następuje w stanie wolnym od wszelkich obciążeń, z wyjątkiem służebności gruntowych.
§  29.
Sprzedaż poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa powinna nastąpić w drodze przetargu. W tym przypadku stosuje się odpowiednio przepisy § 28, z tym że prawo nabycia nie wymaga zatwierdzenia przez sędziego-komisarza.
§  30.
1.
Syndyk może, w społecznie i gospodarczo uzasadnionych przypadkach oraz w celu wykonania ważnych zobowiązań międzynarodowych, wyłączyć ze sprzedaży, o której mowa w § 28 i 29, niektóre składniki majątkowe przedsiębiorstwa i używać ich do kontynuowania działalności gospodarczej upadłego przedsiębiorstwa do czasu zaspokojenia zobowiązań międzynarodowych lub realizacji ważnych społecznie i gospodarczo zadań.
2.
Po zakończeniu działalności gospodarczej składniki, o których mowa w ust. 1, podlegają sprzedaży na zasadach określonych w § 29, a uzyskane środki przeznacza się na pokrycie nie zaspokojonych wierzytelności.
§  31.
W zakresie nie uregulowanym niniejszym rozporządzeniem stosuje się przepisy o upadłości przedsiębiorstwa.

Rozdział  4

Zmiana zasad ustalania podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń

§  32.
1.
Jednostka gospodarki uspołecznionej, zamawiająca bezpośrednio lub pośrednio roboty i usługi w jednostce nie zobowiązanej do uiszczenia podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń, jest zobowiązana do uiszczenia tego podatku w wysokości 20% kosztów robocizny bezpośredniej wykonawcy tych robót i usług określonych w fakturze. Wystawiający fakturę jest obowiązany koszty te wyliczać w odrębnej pozycji.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do zamówień dotyczących robót i usług:
1)
kooperacyjnych, wykonywanych w zakładzie usługodawcy,
2)
remontowo-budowlanych, wykonywanych w obiektach zleceniodawcy,
3)
w budownictwie mieszkaniowym.
§  33.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024