Wykonanie niektórych przepisów ustawy o nadzwyczajnych uprawnieniach i upoważnieniach dla Rady Ministrów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 maja 1988 r.
w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nadzwyczajnych uprawnieniach i upoważnieniach dla Rady Ministrów.

W celu poprawy zaopatrzenia rynku krajowego, przeciwdziałania nieuzasadnionym wzrostom cen i tworzenia warunków do poprawy równowagi rynkowej, a także dla zdyscyplinowania gospodarki środkami na wynagrodzenia, przyspieszenia tempa kończenia inwestycji rozpoczętych i poprawy gospodarowania środkami funduszów rozwoju, na podstawie art. 1 pkt 7 i 8 ustawy z dnia 11 maja 1988 r. o nadzwyczajnych uprawnieniach i upoważnieniach dla Rady Ministrów (Dz. U. Nr 13, poz. 98) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Warunkiem uzyskania ulg z tytułu sprzedaży eksportowej dla jednostek gospodarki uspołecznionej w podatku dochodowym i w podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń jest utrzymanie wolumenu dostaw towarów na rynek krajowy co najmniej na poziomie zrealizowanym w 1987 r.
2.
Warunek, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy producentów maszyn, urządzeń i środków transportu, a także towarów, na które wystąpiło zmniejszenie zapotrzebowania na rynku krajowym, stwierdzone przez Ministra Rynku Wewnętrznego, a także przypadków, w których utrzymanie wolumenu dostaw towarów na rynek krajowy uniemożliwiałoby realizację umów zawartych do dnia wejścia w życie rozporządzenia z partnerami zagranicznymi.
§  2.
Przedłuża się do dnia 31 grudnia 1988 r. dla jednostek gospodarki uspołecznionej okres preferencji podatkowych z tytułu podjęcia działalności gospodarczej, jeżeli ważność tych preferencji kończy się przed tym terminem.
§  3.
1.
Izba skarbowa w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o zamiarze podwyższenia ceny umownej towarów i usług może wydać decyzję w sprawie odroczenia dokonania podwyżki ceny na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.
2.
W razie podwyższenia i pobrania ceny mimo niepowiadomienia izby skarbowej lub otrzymania decyzji o odroczeniu podwyżki, sprzedawca jest zobowiązany zwrócić kwotę nienależną nabywcy, a jeżeli nabywca nie jest znany - wpłacić ją do budżetu państwa. Ponadto sprzedawca jest zobowiązany przekazać do budżetu państwa kwotę dodatkową w tej samej wysokości.
3.
Maszyny, urządzenia, środki transportu i inne środki produkcji, wyłączone z obowiązkowego pośrednictwa w odrębnym trybie, mogą być sprzedawane po cenach ustalanych w drodze otwartych przetargów, których zasady określi Minister Rynku Wewnętrznego.
§  4.
1.
Zwiększenie po dniu wejścia w życie rozporządzenia ogólnej kwoty wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów w skali powodującej powstanie zobowiązania z tytułu podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń przekraczającego 25% planowanej kwoty zysku do podziału za 1988 r. powoduje:
1)
utratę systemowo należnych ulg w podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń,
2)
podwyższenie o 50% podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń za dany rok.
2.
Jednostki gospodarcze, które dokonają zwiększenia ogólnej kwoty wynagrodzeń określonych w ust. 1, są zobowiązane poinformować o tym właściwe izby skarbowe.
3.
Jednostki gospodarcze, w których powstają zobowiązania podatkowe z tytułu podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń, dokonują w 1988 r. zaliczkowych wpłat podatku w następujących terminach:
1)
do dnia 31 maja za I kwartał,
2)
do dnia 25 lipca za II kwartał,
3)
począwszy od dnia 1 lipca za okresy miesięczne do 25 każdego następnego miesiąca,
4)
za miesiąc grudzień do dnia 28 grudnia.
4.
Zawiesza się przyznawanie przez Ministra Finansów, na wniosek jednostki gospodarczej, indywidualnych ulg w podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń za 1988 r.
§  5.
1.
Wprowadza się zakaz wydatkowania środków na rozpoczynanie przez jednostki gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej nowych inwestycji polegających na budowie:
1)
budynków administracyjnych zakwalifikowanych do podgrupy 14 "budynki biurowe" w klasyfikacji rodzajowej środków trwałych Głównego Urzędu Statystycznego,
2)
pozostałych budynków zakwalifikowanych do grupy 1 "budynki" klasyfikacji rodzajowej środków trwałych Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie dotyczy budownictwa mieszkaniowego wraz ze związaną z nim infrastrukturą techniczną i społeczną, obiektów ochrony środowiska, obiektów ochrony zdrowia i opieki społecznej, obiektów oświaty i wychowania, kultury i sztuki, kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku (gałęzie 79, 80, 81, 82, 83, 85, 86 i 88 Klasyfikacji gospodarki narodowej), inwestycji związanych z rozwojem produkcji materiałów i wyrobów dla budownictwa mieszkaniowego, inwestycji w rolnictwie i przemyśle spożywczym, inwestycji podejmowanych we współpracy z partnerami zagranicznymi, a także inwestycji służących bezpośrednio rozwojowi eksportu oraz inwestycji związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych.
§  6.
Jednostkom gospodarczym, które rozpoczną inwestycje objęte zakazem określonym w § 5 ust. 1, nie przysługują:
1)
ulgi i zwolnienia z wpłat odpisów amortyzacyjnych do budżetu centralnego,
2)
ulgi i zwolnienia z wpłat kaucji inwestycyjnych,

ustalone w przepisach wydanych na podstawie ustaw o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych i o planowaniu społeczno-gospodarczym.

§  7.
1.
Wprowadza się zakaz wydatkowania środków z funduszu rozwoju lub funduszu o podobnym charakterze na:
1)
rozpoczynanie nowych zadań inwestycyjnych w przypadku opóźnień w realizacji inwestycji kontynuowanych,
2)
modernizację i wyposażenie budynków biurowych.
2.
Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" oraz państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".
3.
W stosunku do jednostek, które rozpoczną inwestycje objęte zakazem określonym w ust. 1 pkt 1, cofa się stosowanie ulg w podatku dochodowym z tytułu inwestycji oraz stosuje się przepisy określone w § 6.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1988.14.103

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie niektórych przepisów ustawy o nadzwyczajnych uprawnieniach i upoważnieniach dla Rady Ministrów.
Data aktu: 13/05/1988
Data ogłoszenia: 19/05/1988
Data wejścia w życie: 19/05/1988