Argentyna-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Buenos Aires.1984.10.02.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Argentyńskiej o współpracy kulturalnej i naukowej
podpisana w Buenos Aires dnia 2 października 1984 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 2 października 1984 r. została podpisana w Buenos Aires Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Argentyńskiej o współpracy kulturalnej i naukowej w następującym brzmieniu:

UMOWA

między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Argentyńskiej o współpracy kulturalnej i naukowej

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

i Rząd Republiki Argentyńskiej

kierując się pragnieniem rozwijania współpracy w dziedzinie kultury, sztuki, nauki, oświaty, radia, telewizji, sportu i turystyki, pragnąc zacieśnić istniejące stosunki w oparciu o zasady wzajemnego zrozumienia, poszanowania suwerenności i nieingerencji w sprawy wewnętrzne drugiego Państwa oraz uwzględniając zbieżność zainteresowań,

postanowiły zawrzeć niniejszą umowę.

Artykuł  1

Umawiające się Strony przyczyniać się będą do rozwoju współpracy w wyżej wymienionych dziedzinach. W tym celu będą:

a)
wymieniać delegacje kulturalne, naukowe, oświatowe,
b)
wymieniać artystów i zespoły artystyczne,
c)
organizować wystawy o charakterze kulturalnym i artystycznym,
d)
wymieniać i rozpowszechniać filmy długometrażowe i krótkometrażowe, w tym filmy dokumentalne o charakterze artystycznym i naukowym,
e)
wymieniać utwory muzyczne i inne artystyczne w celu transmitowania ich w audycjach radiowych i telewizyjnych oraz prezentowania w salach koncertowych i teatralnych,
f)
ułatwiać tłumaczenia i wydawanie wybitnych dzieł literackich, naukowych i artystycznych drugiego Państwa,
g)
popierać udział swych przedstawicieli w konferencjach, sympozjach, festiwalach i innych spotkaniach międzynarodowych organizowanych na terytorium drugiego Państwa,
h)
ułatwiać dostęp do zbiorów muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych osobom, których prace badawcze będą prowadzone w ramach niniejszej umowy,
i)
dążyć do przyznawania stypendiów absolwentom wyższych uczelni w celu odbycia specjalizacji lub studiów podyplomowych w dziedzinach objętych niniejszą umową.
Artykuł  2

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie nauki i oświaty przez:

a)
wymianę wizyt naukowców i wykładowców w celu wygłaszania odczytów oraz wymiany informacji,
b)
udział specjalistów w dziedzinie oświaty i nauki, w kongresach, konferencjach i innych spotkaniach międzynarodowych organizowanych przez drugą Stronę,
c)
wymianę publikacji naukowych i technicznych oraz materiałów dydaktycznych.
Artykuł  3

Umawiające się Strony, zgodnie z ich wewnętrznym ustawodawstwem, zbadają warunki wzajemnego uznawania studiów odbywanych na terytorium drugiej Strony.

Artykuł  4

Umawiające się Strony dążyć będą do możliwie pełnego i obiektywnego informowania o kulturze, geografii i historii narodu drugiej Strony.

Artykuł  5

Umawiające się Strony popierać będą, w miarę swoich możliwości, współpracę między instytucjami prasy, radia i telewizji obu krajów.

Artykuł  6

Umawiające się Strony popierać będą współpracę między instytucjami sportowymi obu Państw poprzez organizację zawodów i wymianę drużyn, sportowców, trenerów i specjalistów z dziedziny sportu.

Artykuł  7

Umawiające się Strony popierać będą rozwój turystyki między obu Państwami.

Artykuł  8

Umawiające się Strony, zgodnie z obowiązującymi ustawodawstwami wewnętrznymi, zapewnią osobom delegowanym przez drugą Stronę warunki niezbędne do wykonania przez nie zadań wynikających z niniejszej umowy.

Artykuł  9

W celu realizacji niniejszej umowy Umawiające się Strony będą uzgadniać, w drodze dyplomatycznej, okresowe programy współpracy, które określą szczegółowy zakres oraz warunki finansowe związane z realizacją tej współpracy. Programy takie będą mogły być uzgadniane także podczas bezpośrednich spotkań delegacji obu Państw.

Artykuł  10

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych. Umowę niniejszą zawiera się na okres 5 lat. Ulegnie ona automatycznemu przedłużeniu na następne 5-letnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w Buenos Aires dnia drugiego października tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego czwartego roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i hiszpańskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 16 maja 1985 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024