Ochrona rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA - KIEROWNIKA URZĘDU GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 28 lutego 1987 r.
w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim.

Na podstawie art. 24 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 22, poz. 115, z 1970 r. Nr 3, poz. 14 i z 1977 r. Nr 37, poz. 163) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do rybołówstwa wykonywanego na Zalewie Szczecińskim, jeziorze Dąbie oraz na innych morskich wodach wewnętrznych połączonych z Zalewem Szczecińskim.
§  2.
1.
Zabrania się połowu niżej wyszczególnionych gatunków ryb, jeżeli długość mierzona od początku głowy do końca najdłuższego promienia płetwy ogonowej, wynosi mniej niż:
1)
u węgorza (Anguilla anguilla L.) - 40 cm,
2)
u sandacza (Lucioperca lucioperca L.) - 40 cm,
3) 1
u leszcza (Abramis brama L.) - 40 cm,
4)
u płoci (Rutilus rutilus L.) - 15 cm,
5)
u szczupaka (Esox lucius L.) - 45 cm,
6)
u siei (Coregonus laveretus L.) - 40 cm,
7)
u bolenia (Aspius aspius L.) - 40 cm,
8)
u certy (Vimba vimba L.) - 30 cm,
9)
u lina (Tinca tinca L.) - 28 cm,
10)
u suma (Silurus glanis L.) - 50 cm,
11)
u wzdręgi (Scardinius erythrophthalmus L.) - 17 cm,
12)
u storni (Platichthys flesus L.) i gładzicy (Platessa platessa L.) - 25 cm,
13)
u pstrąga tęczowego (Salmo gairdneri Rich.) - 30 cm.
14) 2
u okonia (Perca fluviatilis L.) - 16 cm.
2.
Zabrania się połowu troci (Salmo trutta m. trutta L.), jeżeli długość jej wynosi mniej niż 40 cm i więcej niż 80 cm.
§  3.
Zabrania się połowu:
1)
jesiotra (Acipenser sturio L.), łososia (Salmo salar L.) i ciosy (Pelecus cultratus L.) - w ciągu całego roku,
2) 3
szczupaka (Ecox lucius L.) - w ciągu 8 tygodni w okresie między 1 marca a 15 maja; termin obowiązywania zakazu ustala corocznie Urząd Morski w Szczecinie w porozumieniu z Morskim Instytutem Rybackim.
§  4.
1.
Ryby złowione przypadkowo w okresie ochronnym lub o wymiarach ochronnych, wydobyte z wody w stanie śniętym, mogą być użyte na potrzeby załogi statku w ilości nie przekraczającej 1 kg z połowu dziennego na osobę. Pozostała ilość tych ryb powinna być zgłoszona Urzędowi Morskiemu w Szczecinie i przeznaczona na cele wskazane przez ten Urząd.
2.
W razie stwierdzenia złowienia ryb o wymiarach ochronnych, których ilość przekracza 10% wagi całego połowu, Urząd Morski w Szczecinie może zabronić okresowo połowów w miejscu złowienia bądź nakazać zmianę narzędzi połowu lub zmianę ich konstrukcji.
§  5.
1.
Zabrania się połowu ryb w ciągu 6 tygodni w okresie między 1 kwietnia a 15 czerwca:
1)
na obszarach tarliskowych oraz w odległości mniejszej niż 500 metrów od granicy tarliska,
2)
na pozostałych obszarach w odległości mniejszej niż 50 metrów od brzegu lub twardej roślinności wodnej.
2.
Termin obowiązywania okresu ochronnego ustala corocznie Urząd Morski w Szczecinie w porozumieniu z Morskim Instytutem Rybackim.
3.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy połowów węgorza sznurami haczykowymi oraz żakami węgorzowymi o wysokości pałąków do 1 metra. Przyłów innych gatunków ryb, z wyjątkiem chwastu rybnego, nie może przekraczać 10% wagi złowionego węgorza.
4.
W okresie ochronnym zabrania się:
1)
używania do połowów niewodów ciągnionych, przywłok, włoczków i drygawic,
2)
koszenia lub usuwania roślinności wodnej oraz wydobywania lub usuwania mułu, ziemi, piasku, żwiru i kamieni na całym obszarze Zalewu Szczecińskiego, z wyjątkiem torów wodnych.
5.
Urząd Morski w Szczecinie po zasięgnięciu opinii Morskiego Instytutu Rybackiego corocznie ustala po zakończeniu okresu ochronnego zakaz połowu niewodami ciągnionymi, przywłokami i włoczkami na czas określony, nie dłuższy jednak niż 7 tygodni.
§  6.
1.
Ustanawia się minimalne wymiary oczek sieci w narzędziach połowowych:
1)
niewody i przywłoki:
a)
skrzydło - 40 mm, a na długości 30 metrów licząc od matni - 30 mm,
b)
matnia w części przedniej (od skrzydeł) - 30 mm, a w części końcowej do 1/4 długości matni - 20 mm,
2)
wontony do połowu okoni i płoci - 30 mm,
3)
drygawice - 30 mm,
4)
włoczki do połowu przynęty:
a)
skrzydło - 8 do 12 mm,
b)
matnia - 4 do 6 mm,
5)
pławnice i wontony do połowu sandaczy - 55 mm,
6)
pławnice i wontony do połowu leszczy i troci - 60 mm,
7)
żaki do połowu ryb białych:
a)
skrzydło - 30 mm,
b)
ostatnia komora - 25 mm,
8)
żaki i inne narzędzia do połowu węgorzy - 14 mm.
2.
W narzędziach połowu wymienionych w ust. 1 pkt 8, wystawionych na głębokości większej niż 3 metry, dopuszcza się stosowanie w ostatniej komorze tkaniny sieciowej o wielkości oczek 10 do 12 mm.
3.
Pomiaru oczek w narzędziach połowowych dokonuje się w stanie mokrym sieci, mierząc odległości pomiędzy jedenastoma węzłami wzdłuż plecionki sieci i dzieląc otrzymaną liczbę przez dziesięć.
4.
Urząd Morski w Szczecinie po uzyskaniu pozytywnej opinii Morskiego Instytutu Rybackiego może wyrazić zgodę na używanie narzędzi połowowych o wymiarach oczek sieci mniejszych niż określone w ust. 1 i 2 jeżeli narzędzia te z uwagi na ich szczególną konstrukcję lub rodzaj użytego materiału posiadają selektywność wymaganą zgodnie z § 2 dla określonego gatunku ryb.
§  7.
1.
Do dokonywania połowów niewodami, przywłokami, włoczkami, wontonami, drygawicami oraz żakami wystawianymi na głębokości większej niż 3 m wymagane jest zezwolenie Urzędu Morskiego w Szczecinie.
2.
Połowy żakami wystawianymi na głębokości mniejszej niż 3 m mogą być dokonywane w miejscach ustalonych przez Urząd Morski w Szczecinie. Urząd Morski w Szczecinie ustala długość zestawu żaków i ich ilość na poszczególnych stanowiskach połowowych oraz - po zasięgnięciu opinii Morskiego Instytutu Rybackiego - okres eksploatacji.
3.
Urząd Morski w Szczecinie może cofnąć zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, w razie przekroczenia warunków ustalonych w wydanym zezwoleniu lub zakazać połowu żakami w razie niedotrzymania ustaleń, o których mowa w ust. 2.
§  8.
Zabrania się:
1)
przegradzania wód narzędziami połowowymi w sposób uniemożliwiający wędrówkę ryb pomiędzy Zalewem Szczecińskim a morzem lub rzekami, strumieniami i kanałami mającymi połączenie z Zalewem Szczecińskim,
2)
połowu ryb metodą trałową,
3)
spławiania narzędzi połowu z prądem wody w okresie od 15 marca do 15 maja każdego roku,
4)
stosowania dżdżownic jako przynęty przy połowach narzędziami haczykowymi,
5)
przewożenia na pokładzie statku rybackiego narzędzi połowu, których używanie zabronione jest w danym czasie lub miejscu.
§  9.
W celu ochrony tarlaków, ikry lub młodocianych stadiów ryb albo ochrony stada podstawowego określonego gatunku ryb Urząd Morski w Szczecinie, po zasięgnięciu opinii Morskiego Instytutu Rybackiego, może zabronić na czas określony używania do połowów niektórych rodzajów narzędzi połowowych albo uzależnić używanie w określonym czasie niektórych rodzajów narzędzi połowowych od zmiany ich wymiarów, poprawy selektywności lub zmian w sposobie użytkowania.
§  10.
1.
Ustanawia się następujące stałe rybne obwody ochronne:
1)
Zatoka Cicha - począwszy od ujść rzek Grzybnica i Wołczenica do linii biegnącej po równoleżniku 53°55'30'' N,
2)
jezioro Mulnik - na całym obszarze,
3)
w ujściach rzek Stepnica i Gowienica w półkolu zakreślonym promieniami długości 500 m w kierunku Zatoki Stepnickiej z punktu leżącego na środku linii łączącej oba naturalne brzegi ujść,
4)
akwen położony wzdłuż toru wodnego Świnoujście-Szczecin o długości 1000 m od główek Kanału Piastowskiego i szerokości 600 m - po 300 m od osi toru.
2.
Urząd Morski w Szczecinie może w przypadkach gospodarczo uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii Morskiego Instytutu Rybackiego, zezwolić na dokonywanie okresowych połowów w stałych rybnych obwodach ochronnych, o których mowa w ust. 1.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 8 lipca 1964 r. w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim (Dz. U. Nr 28, poz. 182, z 1968 r. Nr 4, poz. 26 i z 1971 r. Nr 28, poz. 262).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 6 maja 1993 r. (Dz.U.93.48.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 czerwca 1993 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 14 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 6 maja 1993 r. (Dz.U.93.48.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 czerwca 1993 r.
3 § 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 6 maja 1993 r. (Dz.U.93.48.222) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 czerwca 1993 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.10.69

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ochrona rybołówstwa na Zalewie Szczecińskim.
Data aktu: 28/02/1987
Data ogłoszenia: 31/03/1987
Data wejścia w życie: 31/03/1987