Zakładanie i używanie przewodowych sieci telekomunikacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 16 czerwca 1986 r.
w sprawie zakładania i używania przewodowych sieci telekomunikacyjnych.

Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz. U. Nr 54, poz. 275) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W obrębie jednego zakładu pracy, gospodarstwa rolnego, leśnego, budynku, statku lub pojazdu może być zakładana i używana wewnętrzna przewodowa sieć telekomunikacyjna, przeznaczona do wykonywania zadań funkcjonalnych i technologicznych, zwana dalej "siecią wewnątrzzakładową".
2. 1
W uzasadnionych przypadkach, po uzgodnieniu z dyrekcją wojewódzką państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", zwaną dalej "PPTT", właściwą ze względu na miejsce zakładania i używania przewodowych sieci telekomunikacyjnych, mogą być tworzone wewnątrzzakładowe sieci telekomunikacyjne wspólnie dla kilku zakładów pracy, znajdujących się we wspólnym budynku lub zespole budynków.
3.
Za jeden zakład pracy uważa się:
1)
pomieszczenia znajdujące się na terenie jednej nieruchomości, w jednym lub kilku budynkach, powiązanych ze sobą funkcjonalnie, zajmowane przez osobę fizyczną, prawną lub jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej,
2)
zespół obiektów budowlanych pozostający w zarządzie osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, znajdujący się na terenie jednej lub kilku przylegających do siebie nieruchomości albo - w przypadku obiektów górniczych - na terenie jednego obszaru nadania górniczego,
3)
sąsiadujące ze sobą obiekty technologiczne służące do wytwarzania, przesyłania oraz dysponowania energią elektryczną lub ilością paliw gazowych,
4)
w przypadku obiektów przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" - wszystkie obiekty budowlane wraz z przyległymi terenami kolejowymi na terenie kraju, zarządzane przez to przedsiębiorstwo, z wyłączeniem obiektów mieszkalnych i socjalnych znajdujących się poza terenami kolejowymi.
4.
Za jedno gospodarstwo rolne uważa się zabudowania wraz z przyległym obszarem użytków rolnych lub hodowlanych, będące w zarządzie osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, znajdujące się na terenie jednej lub sąsiadujących ze sobą gmin w obrębie jednej sieci miejscowej.
5.
Za jedno gospodarstwo leśne uważa się:
1)
zabudowania oraz obiekty związane z prowadzeniem gospodarstwa leśnego, wraz z przyległym obszarem leśnym, pozostające w zarządzie osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, znajdujące się na terenie jednego nadleśnictwa,
2)
wydzielony park narodowy.
6.
Za jeden budynek uważa się pozostające w zarządzie osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej:
1)
budowlę zamkniętą mającą ściany i dach,
2)
zespół budowli połączonych ze sobą.
§  2. 2
Zakładanie i używanie przewodowych sieci telekomunikacyjnych nie odpowiadających warunkom sieci wewnątrzzakładowych wymaga zezwolenia wydanego przez:
1)
dyrektora dyrekcji wojewódzkiej PPTT - dla sieci telekomunikacyjnych oraz sieci zbiorowego odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych na obszarze województwa, z wyłączeniem sieci wydzielonych,
2)
Dyrektora Generalnego PPTT - dla sieci telekomunikacyjnych przekraczających obszar województwa, z wyłączeniem sieci wydzielonych oraz sieci zbiorowego odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych,
3)
Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności - dla sieci wydzielonych.
§  3. 3
 
1.
Wniosek o udzielenie zezwolenia powinien w szczególności zawierać:
1)
określenie rodzaju i rozmiarów sieci,
2)
lokalizację sieci,
3)
przewidziany termin założenia sieci,
4)
wskazanie, czy zezwolenie ma być wydane na czas określony, czy na czas nie określony.
2.
Wniosek o udzielenie zezwolenia na założenie i używanie sieci do zbiorowego odbioru programów radiofonicznych i telewizyjnych oraz sieci, o których mowa w § 2 pkt 3, poza wymienionymi w ust. 1 danymi, powinien dodatkowo określać:
1)
zakres świadczonych usług,
2)
rozwiązania techniczne i warunki ekonomiczne zakładania i używania sieci.
§  4.
1.
Zezwolenia udziela się na czas określony lub nie określony.
2.
Zezwolenie określa szczegółowe warunki zakładania i używania sieci, a w szczególności:
1)
rozmiarów sieci,
2)
sposobu technicznego jej rozwiązania,
3)
sposobu powiązania sieci z siecią telekomunikacyjną użytku publicznego.
§  5. 4
(skreślony).
§  6. 5
(skreślony).
§  7. 6
Organ właściwy do wydania zezwolenia, o którym mowa w § 2 wydaje decyzje o wyłączeniu przewodowych sieci telekomunikacyjnych z sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego w razie:
1)
założenia, używania sieci bez zezwolenia,
2)
upływu okresu ważności zezwolenia,
3)
nieprzestrzegania warunków określonych w zezwoleniu.
§  8. 7
Od decyzji dyrektora dyrekcji wojewódzkiej PPTT określonych w § 2 pkt 1 i § 7 przysługuje odwołanie do Dyrektora Generalnego PPTT, a od decyzji Dyrektora Generalnego PPTT określonych w § 2 pkt 2 i § 7 przysługuje odwołanie do Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności - w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
§  9.
Wysokość opłat pobieranych przy wydawaniu zezwoleń określają odrębne przepisy.
§  10.
Decyzje (zgody) Ministra Łączności na zakładanie i używanie przewodowych sieci telekomunikacyjnych nie odpowiadających warunkom sieci wewnątrzzakładowych, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, uważa się za zezwolenia w rozumieniu rozporządzenia.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.
2 § 2 zmieniony przez § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.
3 § 3 zmieniony przez § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.
4 § 5 skreślony przez § 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.
5 § 6 skreślony przez § 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.
6 § 7 zmieniony przez § 2 pkt 5 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.
7 § 8 zmieniony przez § 2 pkt 6 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 7 sierpnia 1989 r. zmieniającego niektóre rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o łączności (Dz.U.89.50.301) z dniem 15 września 1989 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.25.122

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakładanie i używanie przewodowych sieci telekomunikacyjnych.
Data aktu: 16/06/1986
Data ogłoszenia: 01/07/1986
Data wejścia w życie: 01/07/1986