Zasady organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 września 1985 r.
w sprawie zasad organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu. *

Na podstawie art. 41 pkt 1 i 2, w związku z art. 11 ust. 3 i 3a, art. 18 ust. 6 i art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1972 r. Nr 16, poz. 114, z 1975 r. Nr 45, poz. 234 i z 1984 r. Nr 49, poz. 253) oraz art. 191 § 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23, z 1982 r. Nr 31, poz. 214 oraz z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 35, poz. 162) zarządza się, co następuje: 1

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"szkołach" - rozumie się przez to szkoły zawodowe, których plany i programy nauczania przewidują praktyczną naukę zawodu,
2)
"zakładach pracy" - rozumie się przez to uspołecznione zakłady pracy (wydzielone przez nie warsztaty szkoleniowe oraz stanowiska szkoleniowe), rzemieślnicze zakłady pracy, prywatne zakłady gastronomiczne, hotelarskie, handlowe i inne oraz indywidualne gospodarstwa rolne,
3)
"warsztatach" - rozumie się przez to warsztaty szkolne (pracownie) oraz szkolne gospodarstwa rolne, prowadzone przez szkoły zawodowe dla niepracujących,
4)
"warsztatach szkoleniowych" - rozumie się przez to wydzielone pomieszczenia zakładu pracy, przystosowane do prowadzenia praktycznej nauki zawodu,
5)
"stanowiskach szkoleniowych" - rozumie się przez to stanowiska pracy w zakładzie, przystosowane do prowadzenia praktycznej nauki zawodu indywidualnie bądź grupowo,
6)
"uczniach" - rozumie się przez to uczniów zasadniczych szkół zawodowych, techników, liceów i policealnych szkół zawodowych dla niepracujących, odbywających praktyczną naukę zawodu w warsztatach (pracowniach) lub zakładach pracy na podstawie umowy zawartej miedzy szkołą a zakładem pracy lub inną szkołą zawodową prowadzącą warsztaty,
7)
"młodocianych" - rozumie się przez to młodocianych pracowników zatrudnionych przez zakłady pracy na podstawie umowy o pracę w celu nauki zawodu i skierowanych przez nie na dokształcanie teoretyczne do szkół zawodowych dla niepracujących lub do szkół przyzakładowych, a także do ośrodków dokształcania zawodowego,
8) 2
"ministrach" - rozumie się przez to również kierowników urzędów centralnych.
§  2.
1.
Praktyczna nauka zawodu jest częścią procesu kształcenia i wychowania, polegającą w szczególności na przygotowaniu uczniów i młodocianych do sprawnego działania w procesie produkcyjnym lub usługowym w zawodach i specjalnościach określonych w klasyfikacji zawodów i specjalności szkolnictwa zawodowego. Praktyczna nauka zawodu może być organizowana jako: zajęcia praktyczne dla uczniów i młodocianych oraz praktyki zawodowo dla uczniów.
2.
Celem zajęć praktycznych jest wychowanie uczniów i młodocianych w procesie pracy i opanowanie przez nich umiejętności potrzebnych do podjęcia pracy w określonym zawodzie lub specjalności.
3.
Celem praktyk zawodowych jest wychowanie uczniów w procesie pracy, a w szczególności pogłębienie oraz zastosowanie wiedzy i umiejętności nabytych w toku nauki szkolnej w sytuacjach zbliżonych do przyszłej pracy zawodowej, a także zapoznanie ich z organizacją zakładu pracy i warunkami pracy.
4.
Okres trwania zajęć praktycznych i praktyk zawodowych oraz rodzaje i zakres zdobywanych umiejętności określają plany i programy nauczania.

Rozdział  2

Zasady organizowania praktycznej nauki zawodu.

§  3.
Organy i jednostki organizacyjne prowadzące szkoły ustalają zakłady pracy lub warsztaty, w których młodociani i uczniowie danej szkoły będą odbywać praktyczną naukę zawodu, oraz są odpowiedzialne za zapewnienie warunków do realizacji programów praktycznej nauki zawodu na terenie zakładów pracy i warsztatów.
§  4.
1.
Podstawa organizowania praktycznej nauki zawodu uczniów poza warsztatami danej szkoły jest umowa zawierana pomiędzy tą szkołą a zakładem pracy bądź inną szkołą prowadzącą warsztaty. Umowę należy zawrzeć nie później niż na 3 miesiące przed terminem rozpoczęcia praktycznej nauki zawodu.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do szkół, z którymi zakłady pracy podpisały umowy patronackie i zawarły w nich postanowienia o odbywaniu praktycznej nauki zawodu zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu.
3.
Praktyczna nauka zawodu młodocianych jest organizowana przez zatrudniające ich zakłady pracy.
4.
Podstawą organizowania praktycznej nauki zawodu młodocianych poza zakładem pracy zatrudniającym młodocianych jest umowa zawierana przez ten zakład z innym zakładem pracy bądź szkołą prowadzącą warsztaty.
5.
W razie niezgodności stanowisk stron przy zawieraniu umów, o których mowa w ust. 1 i 4, rozstrzyga odpowiedni organ założycielski lub nadzorujący właściwy dla jednostki organizacyjnej przyjmującej na praktyczną naukę zawodu.
6.
Wzór umowy o praktyczną naukę zawodu określił Minister Oświaty i Wychowania.
§  5.
1.
Czas trwania praktycznej nauki zawodu dla uczniów i młodocianych w wieku do lat 16 nie może przekraczać 6 godzin na dobę.
2. 3
Czas trwania praktycznej nauki zawodu dla uczniów i młodocianych powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Dopuszcza się możliwość przedłużenia czasu trwania zajęć praktycznych odbywanych w sali porodowej przez uczniów, którzy ukończyli 18 rok życia, pobierających naukę w policealnych studiach zawodowych w zawodzie położna - do 12 godzin na dobę, przy zachowaniu tygodniowego wymiaru godzin tych zajęć, ustalonego w planie nauczania. Przedłużenie czasu zajęć następuje w uzgodnieniu między szkołą a zakładem pracy.
§  6.
1.
Przebieg realizacji programu praktycznej nauki zawodu podlega udokumentowaniu.
2.
Wzory druków dokumentacji pedagogicznej i zasady jej prowadzenia określi Minister Oświaty i Wychowania.
§  7.
1.
Program zajęć praktycznych powinien być realizowany w procesie produkcji lub usług albo ćwiczeń, jeżeli wynikają one z programu.
2.
Program zajęć praktycznych, szczególnie w pierwszym okresie kształcenia, powinien być realizowany w warsztatach bądź wydzielonych warsztatach szkoleniowych zakładów pracy.
3.
Program zajęć praktycznych w końcowym okresie kształcenia powinien być w miarę możliwości realizowany w zakładzie pracy na odpowiednich stanowiskach wyposażonych zgodnie z programem nauczania.
4.
W zakładach rzemieślniczych, indywidualnych gospodarstwach rolnych, prywatnych zakładach gastronomicznych, hotelarskich, handlowych i innych program zajęć praktycznych może być w całości realizowany w tych zakładach.
§  8. 4
 
1.
Zajęcia praktyczne w warsztatach prowadzą z uczniami nauczyciele, a z młodocianymi instruktorzy praktycznej nauki zawodu - pracownicy zakładów pracy kierujących młodocianych na te zajęcia.
2.
W warsztatach prowadzących działalność w formie wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo gospodarstw pomocniczych, których koszty działalności są pokrywane w pełni z dochodów własnych uzyskiwanych ze sprzedaży produkcji lub usług, zajęcia praktyczne z uczniami mogą być prowadzone również przez instruktorów praktycznej nauki zawodu - pracowników warsztatów. Decyzje w tych sprawach podejmuje dyrektor szkoły, przy której zostało utworzone gospodarstwo pomocnicze.
§  9.
1.
Zajęcia praktyczne w uspołecznionych zakładach pracy są prowadzone przez instruktorów praktycznej nauki zawodu - pracowników danego zakładu pracy.
2.
Na uzasadniony wniosek zakładu pracy, akceptowany przez organ lub jednostkę organizacyjną prowadzącą szkołę, zajęcia praktyczne mogą być prowadzone przez nauczycieli.
§  10.
Zajęcia praktyczne w zakładach rzemieślniczych, indywidualnych gospodarstwach rolnych, prywatnych zakładach gastronomicznych, hotelarskich, handlowych i innych prowadzą właściciele tych zakładów członkowie ich rodzin lub inne osoby zatrudnione w tych zakładach, uprawnione do prowadzenia praktycznej nauki zawodu.
§  11.
Prawa i obowiązki oraz kwalifikacje osób prowadzących zajęcia praktyczne określi Minister Oświaty i Wychowania.
§  12.
1.
Zajęcia praktyczne mogą być prowadzone indywidualnie lub w grupach.
2.
Liczebność grup określi Minister Oświaty i Wychowania.
§  13.
1.
Praktyki zawodowe, w zależności od wymagań programowych, mogą być organizowane w czasie trwania roku szkolnego i podczas ferii letnich.
2.
W razie organizowania praktyk zawodowych podczas ferii letnich, ulega odpowiedniemu skróceniu czas trwania zajęć szkolnych dla uczniów danej klasy.
3. 5
Praktyki zawodowe są prowadzone w zakładach pracy kierunkiem opiekunów (kierowników) praktyk - pracowników tych zakładów wyznaczonych przez kierownika zakładu pracy.
4.
Po zakończeniu praktyki zawodowej zakład pracy wydaje uczniowi potwierdzenie jej odbycia w prowadzonej przez ucznia dokumentacji praktyki wraz z oceną uzyskanych przez niego wyników.
§  14.
1.
Zakłady pracy i szkoły prowadzące praktyczną naukę zawodu uczniów i młodocianych zapewniają warunki do odbywania tej nauki, a w szczególności:
1)
stanowiska pracy oraz niezbędne urządzenia, sprzęt, narzędzia, materiały i dokumentację techniczną,
2)
odzież roboczą i ochronną, sprzęt ochrony osobistej oraz środki czystości według obowiązujących norm,
3)
pomieszczenia do bezpiecznego przechowywania odzieży i przyborów szkolnych,
4)
nieodpłatne posiłki profilaktyczne, regeneracyjne wzmacniające lub inne środki odżywcze zgodnie z obowiązującymi normami,
5)
odpłatne korzystanie z wyżywienia w stołówkach zakładowych, szkolnych lub innych zakładach żywienia zbiorowego,
6)
korzystanie z:
a)
opieki lekarskiej i usług zakładowego, szkolnego lub branżowego ambulatorium służby zdrowia,
b)
urządzeń higienicznych i sanitarnych,
c)
biblioteki oraz innych urządzeń socjalno-bytowych i kulturalnych zakładu pracy, szkoły, cechu i zrzeszenia.
2.
Zakłady pracy i szkoły, o których mowa w ust. 1:
1) 6
wyznaczają spośród pracowników - instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz opiekunów (kierowników) praktyk zawodowych, a szkoły spośród nauczycieli - nauczycieli praktycznej nauki zawodu lub spośród pracowników warsztatów, o których mowa w § 8 ust. 2 - instruktorów praktycznej nauki zawodu,
2)
nadzorują pracę dydaktyczną i wychowawczą nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz opiekunów (kierowników) praktyk,
3)
zapoznają uczniów i młodocianych przed rozpoczęciem praktycznej nauki zawodu z organizacją zakładu pracy lub warsztatu, z przepisami w zakresie przestrzegania porządku i dyscypliny pracy, tajemnicy państwowej i służbowej, higieny i bezpieczeństwa pracy, jak również w czasie nauki z nowoczesnymi metodami pracy, postępem technicznym i opracowaniami racjonalizatorskimi,
4)
ubezpieczają uczniów od następstw nieszczęśliwych wypadków, a w razie wypadku podczas praktycznej nauki zawodu sporządzają dokumentację powypadkową,
5)
przestrzegają odbywania przez uczniów i młodocianych praktycznej nauki zawodu w granicach obowiązujących ich godzin pracy, przy zachowaniu przepisów o ochronie pracy młodocianych,
6)
współdziałają ze sobą we wszystkich sprawach związanych z praktyczną nauką zawodu.
3.
Zadania określone w ust. 2 pkt 1 i 2 nie dotyczą zakładów pracy, o których mowa w § 10, w razie gdy właściciele zakładów osobiście prowadzą praktyczną naukę zawodu młodocianych.
4.
Zadania określone w ust. 1 pkt 2 i 4 oraz ust. 2 pkt 1 realizują zakłady, z którymi młodociani zawarli umowę o pracę w celu nauki zawodu, również wówczas, gdy nauka ta jest prowadzona poza tym zakładem.
§  15.
1.
Uczniowie realizujący program praktycznej nauki zawodu otrzymują ekwiwalent pieniężny niezależnie od stypendiów przyznawanych na podstawie odrębnych przepisów.
2.
W zawodach i specjalnościach szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej i kultury bądź uciążliwych uczniowie mogą otrzymać ekwiwalent pieniężny zwiększony o dodatkowe świadczenia materialne (rzeczowe lub pieniężne).
3.
Wykaz zawodów i specjalności szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej i kultury oraz zawodów i specjalności uciążliwych określa na wniosek właściwych ministrów Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Ministrem Oświaty i Wychowania.
4.
Szczegółowe zasady przyznawania ekwiwalentu, o którym mowa w ust. 1 i 2, oraz tryb jego wypłacania określi Minister Oświaty i Wychowania.
5.
Uczniom szkół morskich odbywającym praktykę zawodową na polskich statkach morskich, wyokrętowanym za granicą wskutek wypadku lub choroby, przysługują dodatkowe świadczenia analogiczne jak członkom załóg tych statków.
6. 7
Uczniom odbywającym praktyki zawodowe na polskich statkach morskich przysługuje ekwiwalent pieniężny i dodatek dewizowy oraz inne świadczenia, określone przez Ministra - Kierownika Urzędu Gospodarki Morskiej.
§  16.
1.
W okresie odbywania praktycznej nauki zawodu w zakładach pracy uczniowie i młodociani są obowiązani stosować się do obowiązującego w tych zakładach porządku i regulaminu. W razie naruszenia przez ucznia obowiązującego porządku i regulaminu, zakład pracy zwraca się do szkoły o wyciagnięcie w stosunku do ucznia stosownych konsekwencji; wobec młodocianego decyzje w tym zakresie podejmuje zakład pracy w porozumieniu ze szkołą.
2.
Szkoły wspólnie z zakładami pracy zapewniają opiekę wychowawczą uczniom i młodocianym kierowanym na praktyczną naukę zawodu.
§  17.
1.
Nadzór pedagogiczny nad organizacją i przebiegiem praktycznej nauki zawodu sprawuje dyrektor szkoły, do której uczęszcza uczeń lub młodociany, oraz organ nadzorujący tę szkołę. Zasady sprawowania nadzoru pedagogicznego określi Minister Oświaty i Wychowania.
2.
Kierownicy zakładów pracy, w których odbywa się praktyczna nauka zawodu, są obowiązani umożliwić osobom uprawnionym wykonywanie czynności związanych z nadzorem pedagogicznym nad praktyczną nauką zawodu.
3.
Kierownik zakładu pracy prowadzącego szkołę przyzakładową może upoważnić dyrektora tej szkoły do działania w jego imieniu w zakresie organizowania praktycznej nauki zawodu w danym zakładzie.
4. 8
Wojewoda w uzgodnieniu z kuratorem oświaty i wychowania określi, na wniosek zakładu pracy, w każdym roku szkolnym ogólną liczbę młodocianych do zatrudnienia w celu nauki zawodu.

Rozdział  3

Zasady finansowania praktycznej nauki zawodu.

§  18. 9
(skreślony).
§  19. 10
 
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2 zakłady pracy i szkoły, które prowadzą praktyczną naukę zawodu uczniów i młodocianych, wydatki ponoszone z tego tytułu wliczają w ciężar kosztów działalności.
2.
Zakłady pracy i szkoły, o których mowa w ust. 1, otrzymują z Funduszu Pracy zwrot niektórych wydatków związanych z prowadzeniem praktycznej nauki zawodu. Rodzaje tych wydatków określają odrębne przepisy.
§  20. 11
Kierownik rejonowego urzędu rządowej administracji ogólnej, właściwy ze względu na miejsce siedziby zakładu pracy lub szkoły prowadzącej praktyczną naukę zawodu, dokonuje zwrotu wydatków, o których mowa w § 19 ust. 2, na podstawie udokumentowanego rozliczenia, przedstawionego w terminie ustalonym z tym kierownikiem.
§  21.
1.
Uczniowie skierowani przez szkołę na praktyczną naukę zawodu poza swoje miejsce zamieszkania i poza siedzibę tej szkoły, otrzymują ze szkoły zawodowej zaliczkę (do rozliczenia) w celu pokrycia kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania lub siedziby szkoły zawodowej do miejsca odbywania praktycznej nauki zawodu i z powrotem najtańszym publicznym środkiem lokomocji, według ulgi taryfowej przysługującej uczniom.
2.
Uczniom odbywającym praktyczną naukę zawodu, skierowanym przez zakład pracy do innej miejscowości niż określona w umowie zawartej między szkołą a tym zakładem pracy, przysługuje zwrot kosztów przejazdu najtańszym środkiem lokomocji, z uwzględnieniem ulgi taryfowej przysługującej uczniom. Koszty tych przejazdów pokrywa zakład pracy.
3.
Uczniowie, o których mowa w ust. 1, mający możliwość codziennego powrotu do miejsca swego zamieszkania lub siedziby szkoły, otrzymują ze szkoły zwrot równowartości miesięcznego biletu na pociąg osobowy II klasy lub na inny najtańszy środek lokomocji, z uwzględnieniem ulgi taryfowej przysługującej uczniom.
4.
Na praktyczną naukę zawodu organizowaną w miejscowościach, do których codzienny dojazd i powrót, łącznie z dojściem do zakładu pracy, przekracza 2 godziny, można kierować uczniów tylko wtedy, gdy zakład pracy przyjmujący uczniów zapewni nieodpłatne zakwaterowanie i opiekę wychowawczą.
§  22.
Uczniowie odbywający praktyki zawodowe w zakładach pracy położonych w miejscowościach, z których codzienny powrót do domu, internatu lub szkoły jest niemożliwy, otrzymują ze szkoły ryczałt na wyżywienie. Wysokość ryczałtu określa Minister Oświaty i Wychowania w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  23.
1.
W zakładzie pracy, w którym liczba uczniów odbywających praktykę zawodową jest mniejsza niż 30, opiekun (kierownik) praktyk może być częściowo zwolniony od zajęć wynikających z umowy o pracę w tym zakładzie, a przy liczbie uczniów ponad 30 - powinien być zwolniony całkowicie od tych zajęć. Za czas częściowego lub całkowitego zwolnienia od zajęć wynikających z umowy o pracę opiekunowi (kierownikowi) praktyk przysługuje wynagrodzenie miesięczne, obliczone jak za urlop wypoczynkowy.
2.
W zależności od warunków odbywania praktyki i specyfiki danego zakładu opiekun (kierownik) praktyk może być całkowicie zwolniony od zajęć wynikających z umowy o pracę przy mniejszej liczbie uczniów niż 30, stosownie do decyzji dyrektora danego zakładu.
3.
W razie gdy nie zachodzi potrzeba zwolnienia opiekuna (kierownika) praktyk od zajęć wynikających z umowy o pracę w celu pełnienia opieki nad uczniami, zakład pracy wypłaca mu dodatek w wysokości do 20% wynagrodzenia miesięcznego, obliczonego jak za urlop wypoczynkowy, według decyzji dyrektora tego zakładu.
4.
W zależności od wyników praktyk zawodowych uczniów opiekun (kierownik) praktyk może otrzymać z zakładu pracy premię w wysokości od 10 do 20% wynagrodzenia miesięcznego za okres kierowania praktykami, obliczonego jak za urlop wypoczynkowy. Premię przyznaje dyrektor danego zakładu pracy na podstawie oceny przez szkołę wyników praktyk zawodowych, otrzymanej w terminie do 4 tygodni od daty ich zakończenia.
5. 12
Opiekunowie (kierownicy) praktyk zawodowych odbywanych przez uczniów na polskich statkach morskich otrzymują wynagrodzenie złotowe i dodatek dewizowy oraz inne świadczenia określone przez Ministra - Kierownika Urzędu Gospodarki Morskiej.

Rozdział  4 13

(skreślony).

Rozdział  5

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  25.
Do czasu wydania przepisów, o których mowa w § 4 ust. 6, § 6 ust. 2, § 11, 12 ust. 2, § 15 ust. 4 i 6, § 17 ust. 1 i § 23 ust. 5, obowiązują przepisy dotychczasowe ze zmianami wynikającymi z niniejszego rozporządzenia.
§  26.
Zasady organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu, określone w rozporządzeniu, mogą mieć odpowiednie zastosowanie do osób uczących się w szkołach zawodowych dla pracujących.
§  27.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 września 1974 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. Nr 37, poz. 219, z 1975 r. Nr 14, poz. 85 i z 1984 r. Nr 3, poz. 16) skreśla się § 3 i 9 ust. 2.
§  28.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lutego 1974 r. w sprawie zasad organizowania w zakładach pracy praktycznej nauki zawodu dla uczniów szkół zawodowych (Dz. U. Nr 9, poz. 53).
§  29.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1986 r.
* Tytuł rozporządzenia zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 2 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.57.337) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 1990 r.

Z dniem 25 października 1991 r. nin. rozporządzenie utaciło moc w zakresie, w jakim jest sprzeczne z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U.91.95.425), zob. art. 113 ust. 1 powołanej ustawy.

1 Podstawa prawna zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.57.337) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 1990 r.
2 § 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 2 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.57.337) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 1990 r.
3 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 2 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.57.337) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 1990 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 2 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.57.337) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 1990 r.
5 § 13 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.29.201) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
6 § 14 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 2 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.57.337) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 1990 r.
7 § 15 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.29.201) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
8 § 17 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 2 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.57.337) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 1990 r.
9 § 18 skreślony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 2 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.57.337) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 1990 r.
10 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 2 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.57.337) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 1990 r.
11 § 20 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 2 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.57.337) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 1990 r.
12 § 23 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.29.201) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
13 Rozdział 4 skreślony przez § 1 pkt 10 rozporządzeniaz dnia 2 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.57.337) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 1990 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.52.268

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu.
Data aktu: 16/09/1985
Data ogłoszenia: 20/11/1985
Data wejścia w życie: 01/01/1986