Szczegółowe zasady dokonywania odpisów na fundusz efektów wdrożeniowych oraz dokonywania wypłat z tego funduszu.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 października 1985 r.
w sprawie szczegółowych zasad dokonywania odpisów na fundusz efektów wdrożeniowych oraz dokonywania wypłat z tego funduszu.

Na podstawie art. 9a ust. 4, w związku z art. 48 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1984 r. Nr 16, poz. 74, Nr 26, poz. 129, Nr 34, poz. 181 i Nr 54, poz. 275 oraz z 1985 r. Nr 37, poz. 174) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przedsiębiorstwa państwowe i inne jednostki gospodarki uspołecznionej, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1962 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1984 r. Nr 16, poz. 75 oraz z 1985 r. Nr 12, poz. 50 i Nr 37, poz. 174), prowadzące działalność gospodarczą, zwane dalej "jednostkami gospodarczymi", mogą tworzyć fundusz efektów wdrożeniowych.
§  2.
1.
Fundusz efektów wdrożeniowych tworzy jednostka gospodarcza:
1)
z części zysku przed jego opodatkowaniem, osiąganego z wymiernych efektów ekonomicznych wdrożenia nowych rozwiązań technicznych lub organizacyjnych będących wynikami prac badawczych, wykonanych przez jednostkę gospodarczą lub nabytych od jednostek badawczych albo od innych jednostek,
2)
z przychodów uzyskiwanych przez jednostkę gospodarczą z wykonywania prawa - w rozumieniu przepisów o wynalazczości - lub z tytułu udostępnienia nie chronionego projektu wynalazczego albo przekazanych doświadczeń.
2.
Część zysku stanowiącą podstawę do dokonywania odpisów na fundusz efektów wdrożeniowych ustala się według zasad obliczania efektów ekonomicznych stanowiących podstawę do ustalania wysokości wynagrodzeń za pracownicze projekty wynalazcze, po odliczeniu wynagrodzeń i nagród wypłaconych na podstawie przepisów o wynalazczości oraz nagród za oszczędność materiałów i surowców, powstałą w wyniku wdrożenia nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, wypłaconych w ramach ulgi w podatku dochodowym.
3.
W jednostkach gospodarczych, które poniosły stratę, poprawę wyniku finansowego osiągniętą z wymiernych efektów ekonomicznych z wdrożenia nowych rozwiązań technicznych lub organizacyjnych będących wynikami prac badawczych, traktuje się na równi z częścią zysku stanowiącą podstawę do dokonywania odpisów na fundusz efektów wdrożeniowych. W jednostkach tych odpisy na fundusz efektów wdrożeniowych zwiększają ich stratę.
4.
Odpisy na fundusz efektów wdrożeniowych z zysku są dokonywane w ciągu trzech lat, licząc od dnia uruchomienia nowej produkcji w skali przemysłowej lub zastosowania innych nowych rozwiązań, nie dłużej jednak niż do końca czwartego roku od dnia odbioru pracy badawczej, a jeżeli wdrożenie jej wyniku wymaga inwestycji - nie dłużej niż do końca piątego roku od dnia odbioru pracy badawczej. W wypadku gdy cykl normatywny inwestycji niezbędnej do wdrożenia wyniku pracy badawczej przekracza dwa lata, okres pięcioletni odpowiednio przedłuża się, nie więcej jednak niż do końca siódmego roku od dnia odbioru pracy badawczej.
5.
Jednostka gospodarcza dokonuje odpisów z zysku na fundusz efektów wdrożeniowych kwartalnie, narastająco od początku roku, w wysokości nie przekraczającej: w pierwszym roku trzyletniego okresu dokonywania odpisów z zysku - 10% części zysku stanowiącej podstawę do dokonywania odpisów na ten fundusz, w drugim roku tego okresu - 8%, a w trzecim roku - 6% tej części zysku. Odpisy na fundusz efektów wdrożeniowych od przychodów określonych w ust. 1 pkt 2 nie mogą być wyższe niż 10% tych przychodów, pomniejszonych o koszty ich uzyskania.
§  3.
1.
Fundusz efektów wdrożeniowych, po odliczeniu należnych od jednostki gospodarczej kar umownych i odszkodowań przewidzianych w umowach wdrożeniowych, zawartych z jednostkami obcymi, przeznacza się na nagrody dla:
1)
autorów (współautorów) rozwiązań, których wdrożenie stanowiło podstawę do odpisu na fundusz efektów wdrożeniowych,
2)
osób bezpośrednio współpracujących w realizacji pracy badawczej oraz w jej wdrożeniu,

zatrudnionych w jednostce gospodarczej wdrażającej lub w jednostkach obcych, które wykonały pracę badawczą i wyniki jej zostały wdrożone, oraz w jednostkach współpracujących z tymi jednostkami.

2.
Jeżeli praca badawcza, której wyniki zostały wdrożone, została wykonana przez jednostki obce, jednostka gospodarcza wdrażająca przekazuje im część dokonanego odpisu z zysku na fundusz efektów wdrożeniowych, określoną w umowie wdrożeniowej. Pozostałą część odpisu jednostka gospodarcza przeznacza na nagrody dla pracowników własnych komórek badawczo-rozwojowych będących autorami (współautorami) prac badawczych, których wyniki zostały wdrożone, oraz dla własnych pracowników bezpośrednio uczestniczących we wdrażaniu wyników prac badawczych.
3.
Z części odpisów na fundusz efektów wdrożeniowych przekazanych jednostce obcej jednostka ta wypłaca nagrody zarówno własnym pracownikom, jak i pracownikom jednostek współpracujących, z wyjątkiem pracowników jednostki gospodarczej wdrażającej.
4.
Jeżeli wynik pracy badawczej zawiera projekt wynalazczy, twórca tego projektu:
1)
otrzymuje wynagrodzenie za ten projekt według zasad określonych w przepisach o wynalazczości,
2)
może ponadto otrzymać nagrodę z funduszu efektów wdrożeniowych za autorstwo innych, nie objętych przepisami o wynalazczości elementów wyników tej pracy, a także za uczestnictwo w pracy wdrożeniowej, jeżeli wynik pracy badawczej lub jego element, za który jego autorowi wypłacono już nagrodę z funduszu efektów wdrożeniowych, zostanie uznany za wynalazek lub wzór użytkowy, nagrodę tę zalicza się na poczet wynagrodzenia dla twórcy tego projektu.
§  4.
Nie wykorzystane środki funduszu efektów wdrożeniowych jednostka gospodarcza może przeznaczyć na uzupełnienie funduszu postępu techniczno-ekonomicznego bądź na fundusz rozwoju. Jednostki gospodarcze nie tworzące funduszu postępu techniczno-ekonomicznego mogą przeznaczyć nie wykorzystane środki funduszu efektów wdrożeniowych na finansowanie prac badawczych lub na fundusz rozwoju.
§  5.
Jednostki gospodarcze dostosują umowy wdrożeniowe zawarte przed dniem wejścia w życie rozporządzenia do zasad określonych w tym rozporządzeniu - z ważnością od dnia 1 stycznia 1986 r.
§  6.
Tryb i terminy dokonywania wypłat nagród z funduszu efektów wdrożeniowych są określane w regulaminach zakładowych.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1986 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.51.263

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady dokonywania odpisów na fundusz efektów wdrożeniowych oraz dokonywania wypłat z tego funduszu.
Data aktu: 04/10/1985
Data ogłoszenia: 14/11/1985
Data wejścia w życie: 01/01/1986