Szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na prowadzenie przez organizacje społeczne, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne rehabilitacji i readaptacji osób uzależnionych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 31 sierpnia 1985 r.
w sprawie szczegółowych zasad wydawania zezwoleń na prowadzenie przez organizacje społeczne, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne rehabilitacji i readaptacji osób uzależnionych. *

Na podstawie art. 23 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organizacje społeczne, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne mogą prowadzić na podstawie zezwolenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, zwanego dalej "zezwoleniem", następujące placówki rehabilitacji oraz readaptacji osób, które ukończyły 18 lat, uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych, zwanych dalej "osobami uzależnionymi":
1)
poradnia (gabinet) rehabilitacji i readaptacji osób uzależnionych,
2)
ośrodek wczesnej rehabilitacji i readaptacji,
3)
ośrodek rehabilitacyjno-readaptacyjny długoterminowego pobytu,
4)
dzienny ośrodek rehabilitacyjno-readaptacyjny,
5)
nocny ośrodek rehabilitacyjno-readaptacyjny,
6)
hostel,

zwane dalej "placówkami rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych".

2.
Zakres działania i zadania placówek rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych ustala rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1985 r. w sprawie organizacji i zasad funkcjonowania placówek leczniczych i rehabilitacyjno-readaptacyjnych dla osób uzależnionych (Dz. U. Nr 45, poz. 226).
3.
Zezwolenie wydaje się w formie decyzji administracyjnej.
4.
Zezwolenie podlega ewidencjonowaniu przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej. Kopię wydanego zezwolenia przekazuje się do właściwego ze względu na siedzibę placówki:
1)
terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego,
2)
urzędu skarbowego, jeżeli świadczenia placówki mają być odpłatne.
§  2.
1.
Zezwolenie na prowadzenie placówki rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych może otrzymać osoba fizyczna, która:
1)
ukończyła studia wyższe,
2)
ma co najmniej roczną praktykę w dziedzinie rehabilitacji i readaptacji osób uzależnionych, wykonywaną bezpośrednio z osobami uzależnionymi w zakładach społecznej służby zdrowia lub w zakładach uznanych za zakłady społeczne służby zdrowia,
3)
ma odpowiedni stan zdrowia.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach zezwolenie na działalność w dziedzinie rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych może otrzymać osoba fizyczna, która ukończyła szkołę średnią i ma co najmniej 2-letnią praktykę, o której mowa w ust. 1 pkt 2.
§  3.
Kierownikiem placówki rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych może być osoba, która:
1)
ukończyła studia wyższe lub szkołę średnią,
2)
ma co najmniej roczną praktykę w dziedzinie rehabilitacji i readaptacji osób uzależnionych, wykonywaną bezpośrednio z osobami uzależnionymi w zakładach społecznej służby zdrowia lub w zakładach uznanych za zakłady społeczne służby zdrowia.
§  4.
1.
Wniosek jednostki organizacyjnej lub osoby fizycznej, o których mowa w § 1 ust. 1, o wydanie zezwolenia na prowadzenie placówki rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko kierownika placówki lub osoby, która zamierza prowadzić placówkę, oraz określenie ich kwalifikacji,
2)
oznaczenie rodzaju placówki oraz jej siedziby,
3)
podstawowe założenia programu rehabilitacyjno-readaptacyjnego,
4)
wskazanie źródeł i zasad finansowania,
5)
określenie zasad pobierania opłat, jeżeli mają być pobierane.
2.
Do wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie placówki dołącza się:
1)
statut, jeżeli o wydanie zezwolenia ubiega się organizacja społeczna,
2)
regulamin placówki,
3)
opinię terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego co do celowości utworzenia placówki,
4)
opinię właściwego miejscowo państwowego terenowego inspektora sanitarnego stwierdzającą, że lokal placówki odpowiada ogólnym wymaganiom higienicznym,
5)
dokumenty stwierdzające kwalifikacje kierownika placówki, a w szczególności: dyplom ukończenia szkoły wyższej lub świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz opinię o przebiegu praktyki, o której mowa w § 3 pkt 2.
3.
Osoba fizyczna ubiegająca się o wydanie zezwolenia jest obowiązana dołączyć dokumenty wymienione w ust. 2 pkt 5, a ponadto zaświadczenie lekarskie, wydane przez zakład społeczny służby zdrowia, stwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia działalności rehabilitacyjno-readaptacyjnej osób uzależnionych.
§  5.
Regulamin placówki rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2, powinien określać w szczególności:
1)
nazwę i siedzibę placówki,
2)
zadania placówki, zakres i sposób udzielania świadczeń rehabilitacyjno-readaptacyjnych,
3)
sposób zapewnienia osobom korzystającym ze świadczeń placówki opieki lekarskiej,
4)
dokumentację lekarską osób przyjmowanych do placówki,
5)
prawa i obowiązki osób korzystających ze świadczeń placówki,
6)
wysokość i tryb regulowania opłat za świadczenia placówki, jeżeli świadczenia placówki mają być odpłatne,
7)
kryteria kwalifikacyjne osób zatrudnionych w placówce.
§  6.
1.
Zezwolenie na prowadzenie rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych upoważnia do udzielania świadczeń wyłącznie w zakresie określonym w zezwoleniu.
2.
Zmiana zakresu świadczeń, jak również zmiana siedziby placówki wymaga uzyskania nowego zezwolenia.
§  7.
1.
Kontrolę działalności placówek rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych sprawuje organ wydający zezwolenie oraz terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego, właściwy ze względu na siedzibę placówki.
2.
W razie stwierdzenia uchybień w prowadzeniu placówki lub niewłaściwego prowadzenia rehabilitacji oraz readaptacji, zezwolenie może być cofnięte przez organ wydający zezwolenie.
§  8.
Jednostka organizacyjna i osoba fizyczna, prowadząca na podstawie wydanego zezwolenia placówkę rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych, jest obowiązana do prowadzenia dokumentacji z przebiegu rehabilitacji i readaptacji na zasadach i w zakresie określonym w przepisach odrębnych.
§  9.
Jednostka organizacyjna i osoba fizyczna, prowadząca na podstawie wydanego zezwolenia placówkę rehabilitacji oraz readaptacji osób uzależnionych, jest obowiązana oznaczyć na budynku będącym siedzibą placówki nazwę jednostki organizacyjnej lub odpowiednio imię i nazwisko osoby prowadzącej oraz rodzaj placówki.
§  10.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu do placówek, o których mowa w § 1, stosuje się odpowiednio przepisy o zakładach leczniczych.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
*Z dniem 15 października 1997 r., na podstawie art. 61 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U.97.75.468), rozporządzenie pozostaje w mocy w zakresie, w jakim jest niesprzeczne z wyżej wymienioną ustawą, nie dłużej jednak niż przez okres roku od dnia jej wejścia w życie.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.46.233

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na prowadzenie przez organizacje społeczne, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne rehabilitacji i readaptacji osób uzależnionych.
Data aktu: 31/08/1985
Data ogłoszenia: 15/10/1985
Data wejścia w życie: 15/10/1985