Zasady i tryb udzielania świadczeń w naturze emerytom, rencistom i członkom ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 31 sierpnia 1985 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania świadczeń w naturze emerytom, rencistom i członkom ich rodzin. *

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 267 oraz z 1984 r. Nr 52, poz. 268 i 270) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osobom pobierającym emerytury lub renty inwalidzkie albo renty rodzinne oraz członkom ich rodzin przysługuje prawo do:
1)
bezpłatnych świadczeń zapobiegawczo-leczniczych i rehabilitacyjnych oraz świadczeń z zakresu pomocy położniczej, udzielanych przez zakłady społeczne służby zdrowia (leczenie ambulatoryjne, domowe, szpitalne, sanatoryjne oraz pomoc doraźna),
2) 1
bezpłatnego zaopatrzenia w leki gotowe i środki opatrunkowe objęte urzędowym spisem leków oraz w leki recepturowe,
3)
zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, protezy i środki pomocnicze na zasadach i w zakresie określonych w przepisach o zaopatrzeniu ludności w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
4)
zwrotu kosztów przejazdów do zakładu leczniczego i z powrotem - na zasadach przewidzianych dla pracowników,
5)
pobytu w domu pomocy społecznej.
2.
Osobom, o których mowa w art. 127 ust. 4 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, przysługują bezpłatne świadczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
3.
Za członków rodziny osób, o których mowa w ust. 1, uważa się:
1)
osoby, na które przysługuje dodatek rodzinny do emerytury lub renty,
2)
rodziców, jeżeli nie pracują zarobkowo i pozostają na utrzymaniu emeryta lub rencisty oraz osiągnęli wiek: mężczyzna - 65 lat, kobieta - 50 lat lub są inwalidami,
3)
inne osoby spełniające warunki wymienione w pkt 2, jeżeli były uprawnione do pomocy leczniczej z tytułu zatrudnienia emeryta lub rencisty przed powstaniem prawa do emerytury lub renty.
§  2.
1.
Osoby, o których mowa w § 1 ust. 1, mogą być na swój wniosek przyjęte do domu pomocy społecznej.
2.
Do domu pomocy społecznej może być skierowana osoba, która z powodu wieku, stanu zdrowia, sytuacji rodzinnej bądź warunków bytowych jest niezdolna do samodzielnego życia nawet przy pomocy rodziny lub korzystając z usług środowiskowych.
3.
W okolicznościach, o których mowa w ust. 2, umieszczenie w domu pomocy społecznej następuje za zgodą osoby, która ma być w nim umieszczona, lub opiekuna ustawowego tej osoby.
4.
Zasady kierowania oraz kwalifikowania pod względem zdrowotnym kandydatów do domów pomocy społecznej, rodzaje i typy domów pomocy społecznej, jak również wysokość i tryb ustalania odpłatności za pobyt w tych domach regulują odrębne przepisy.
§  3.
1.
Osobom, o których mowa w § 1, zakłady społeczne służby zdrowia udzielają świadczeń określonych w rozporządzeniu na podstawie legitymacji lub zaświadczenia - ważnych na dany rok kalendarzowy - właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, stwierdzających posiadanie odpowiednich uprawnień, a jeżeli chodzi o emerytów i rencistów - ponadto po ukazaniu dowodu bieżącego pobierania emerytury lub renty.
2. 2
Podstawą do bezpłatnego otrzymywania z aptek otwartych leków i środków opatrunkowych są recepty wystawiane - według ustalonego wzoru - przez lekarzy, lekarzy dentystów, starszych felczerów i felczerów.
3.
Osoby ubiegające się o świadczenia lecznicze są obowiązane okazywać na żądanie dowody tożsamości.
§  4.
Uprawnienia osób, o których mowa w § 1, do świadczeń zakładów lecznictwa uzdrowiskowego regulują odrębne przepisy.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 września 1968 r. w sprawie świadczeń leczniczych dla emerytów, rencistów i inwalidów oraz członków ich rodzin (Dz. U. Nr 35, poz. 245).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 21 listopada 1991 r. rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz.U.82.40.267), przez art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz.U.91.94.422).
1 § 1 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.61.359) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 września 1990 r.
2 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.61.359) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 września 1990 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.46.232

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania świadczeń w naturze emerytom, rencistom i członkom ich rodzin.
Data aktu: 31/08/1985
Data ogłoszenia: 15/10/1985
Data wejścia w życie: 15/10/1985