Tryb wykonywania nadzoru nad uprawami maku i konopi, szczegółowe zasady niszczenia upraw maku i konopi oraz słomy makowej lub przejęcia jej na rzecz Skarbu Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 września 1985 r.
w sprawie trybu wykonywania nadzoru nad uprawami maku i konopi, szczegółowych zasad niszczenia upraw maku i konopi oraz słomy makowej lub przejęcia jej na rzecz Skarbu Państwa.

Na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66) zarządza się co następuje:
§  1.
Nadzór nad uprawami maku i konopi sprawują terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw rolnictwa stopnia podstawowego, zwane dalej "terenowymi organami administracji państwowej", współdziałając w tym zakresie z organami i jednostkami organizacyjnymi podległymi Ministrowi Spraw Wewnętrznych, ze służbą zdrowia oraz organizacjami społecznymi działającymi na rzecz zapobiegania narkomanii.
§  2.
W czasie wykonywania czynności nadzoru nad uprawami maku i konopi terenowy organ administracji państwowej, pracownik urzędu tego organu lub inna osoba upoważniona przez ten organ są uprawnieni do:
1)
wejścia na grunty, na których są prowadzone uprawy maku i konopi, oraz dojścia do tych gruntów przez inne nieruchomości,
2)
kontroli dokumentów uprawniających do prowadzenia upraw maku i konopi,
3)
żądania wyjaśnień i oświadczeń od posiadacza uprawy maku i konopi.
§  3.
Osoby uprawnione do nadzoru mają obowiązek okazania legitymacji służbowej lub upoważnienia do wykonywania nadzoru, wydanego przez terenowy organ administracji państwowej.
§  4.
1.
W razie stwierdzenia prowadzenia upraw maku i konopi bez zezwolenia i bez umowy kontraktacji albo niedotrzymania warunków, o których mowa w art. 10 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o zapobieganiu narkomanii (Dz. U. Nr 4, poz. 15 i Nr 15, poz. 66), uprawy maku i konopi podlegają zniszczeniu przez zaoranie lub przekopanie gruntu.
2.
Zniszczenia upraw, o których mowa w ust. 1, dokonuje jednostka organizacyjna lub osoby fizyczne wyznaczone przez terenowy organ administracji państwowej.
3.
Koszty zniszczenia upraw maku i konopi obciążają posiadacza gruntu, na którym uprawy te są prowadzone.
§  5.
1.
Słoma makowa pochodząca z upraw, o których mowa w § 4 ust. 1, podlega zniszczeniu przez spalenie. Przepisy § 4 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
2.
Spalenia słomy makowej dokonuje się w miejscu i czasie określonym przez terenowy organ administracji państwowej, w obecności przedstawiciela tego organu.
§  6.
1.
Jeżeli słoma makowa, o której mowa w § 5 ust. 1, może być zagospodarowana na cele przemysłowe, podlega przejęciu na rzecz Skarbu Państwa bez odszkodowania w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
2.
Słoma makowa, o której mowa w ust. 1, podlega przekazaniu nieodpłatnie jednostce gospodarki uspołecznionej uprawnionej do obrotu tą słomą.
§  7.
1.
Słoma makowa, pochodząca z upraw maku prowadzonych przez rolników indywidualnych na cele spożywcze na gruntach przyzagrodowych na powierzchni nie przekraczającej 20 m2 na podstawie uzyskanych zezwoleń, nie przekazana odpłatnie jednostce gospodarki uspołecznionej uprawnionej do obrotu słomą makową, podlega zniszczeniu przez spalenie.
2.
Do zniszczenia słomy makowej, o której mowa w ust. 1, jest obowiązany jej posiadacz, niezwłocznie po zbiorze maku.
§  8.
Kontrolę zniszczenia słomy makowej wykonuje sołtys. Sołtys składa terenowemu organowi administracji państwowej, w ustalonym przez ten organ terminie, wykaz rolników, którzy dokonali zniszczenia słomy makowej.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.45.221

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb wykonywania nadzoru nad uprawami maku i konopi, szczegółowe zasady niszczenia upraw maku i konopi oraz słomy makowej lub przejęcia jej na rzecz Skarbu Państwa.
Data aktu: 10/09/1985
Data ogłoszenia: 09/10/1985
Data wejścia w życie: 09/10/1985