Sporządzanie i aktualizowanie spisów wyborców dla wyborów do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz wydawanie zaświadczeń o prawie do głosowania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 24 czerwca 1985 r.
w sprawie sporządzania i aktualizowania spisów wyborców dla wyborów do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania.

Na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 29 maja 1985 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 26, poz. 112) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Sporządzanie spisów wyborców.

§  1.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwe w sprawach ewidencji ludności, sporządzają spisy wyborców i dokonują ich aktualizacji stosownie do przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  2.
1.
Spisy wyborców sporządza się w 3 egzemplarzach, oddzielnie dla każdego obwodu głosowania.
2.
Spisy wyborców sporządza się na formularzach, których wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia. Formularz zapisuje się dwustronnie.
§  3.
1.
Spisy wyborców sporządza się na podstawie rejestru stałych mieszkańców oraz na podstawie ewidencji pobytów czasowych.
2.
W spisach wyborców umieszcza się obywateli polskich mających w dniu wyborów ukończonych 18 lat, którzy:
1)
są zameldowani na pobyt stały w danej gminie, mieście lub dzielnicy,
2)
są zameldowani na pobyt czasowy w danej gminie, mieście lub dzielnicy, jeżeli pobyt ten obejmuje dzień wyborów; o umieszczeniu w spisach wyborców osób zameldowanych na pobyt czasowy zawiadamia się terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego tych osób; wzór zawiadomienia określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Osoby wymeldowane z miejsca pobytu stałego na podstawie decyzji administracyjnej oraz inne osoby nie mające miejsca pobytu stałego umieszcza się na ich żądanie w spisach wyborców sporządzonych dla obwodu głosowania obejmującego ostatnie miejsce pobytu stałego tych osób.
§  4.
1.
W spisach wyborców nie umieszcza się lub skreśla ze spisów sporządzonych osoby:
1)
ubezwłasnowolnione całkowicie lub częściowo prawomocnym orzeczeniem sądu z powodu choroby psychicznej,
2)
pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
3)
pozbawione praw wyborczych prawomocnym wyrokiem Trybunału Stanu.
2.
W spisach wyborców nie umieszcza się również lub skreśla ze spisów sporządzonych osoby, które nie biorą udziału w głosowaniu wskutek:
1)
odbywania kary pozbawienia wolności albo kary aresztu,
2)
umieszczenia w ośrodkach przystosowania społecznego,
3)
tymczasowego aresztowania.
3.
Postawę nieumieszczenia w spisie wyborców lub skreślenia ze spisu sporządzonego osób, o których mowa w ust. 1 i 2, stanowią zawiadomienia nadesłane przez sądy lub zakłady karne w trybie określonym odrębnymi przepisami.
§  5.
W spisach wyborców nie umieszcza się lub skreśla ze spisów sporządzonych osoby:
1)
zameldowane na pobyt stały lub na pobyt czasowy obejmujący dzień wyborów na terenie zamkniętym jednostek wojskowych,
2)
zameldowane na pobyt stały lub na pobyt czasowy obejmujący dzień wyborów w wojskowych budynkach mieszkalnych należących do jednostki wojskowej, jeżeli osoby te zostały umieszczone w spisie wyborców sporządzonym dla obwodu głosowania utworzonego dla jednostki wojskowej,
3)
które zgłosiły wyjazd za granicę na pobyt czasowy dłuższy niż 2 miesiące, jeżeli pobyt ten obejmuje dzień wyborów,
4)
będące w dniu wyborów w podróży na polskich statkach morskich.
§  6.
1.
Spisy wyborców w miastach sporządza się według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym, w obrębie ulicy - według kolejnych numerów domów, a w obrębie domu - według kolejnych numerów mieszkań.
2.
Spisy wyborców w gminach sporządza się według poszczególnych miejscowości wymienionych w porządku alfabetycznym, a w obrębie miejscowości - według kolejnych numerów domów; jeżeli w miejscowości są ulice - także według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym i kolejnych numerów domów.
§  7.
Dla obwodów głosowania utworzonych w zakładach udzielających pomieszczenia w związku z odbywaniem zasadniczej służby w obronie cywilnej w przedsiębiorstwie państwowym nie podporządkowanym Ministrowi Obrony Narodowej, leczeniem lub opieką społeczną terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwe w sprawach ewidencji ludności, sporządzają spisy wyborców na podstawie wykazów dostarczonych przez kierowników tych zakładów.
§  8.
1.
Spisy wyborców sporządza się pismem maszynowym lub sposobem mechanicznym, zależnie od miejscowych możliwości.
2.
W razie sporządzenia spisu sposobem mechanicznym można przyjąć układ formularza odmienny od określonego we wzorze, pod warunkiem zachowania wszystkich rubryk przewidzianych w tym wzorze.
§  9.
Każdy egzemplarz spisu wyborców podpisuje terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwy w sprawach ewidencji ludności. Ponadto spis zaopatruje się w pieczęć urzędową.
§  10.
1.
Spisy wyborców sporządza się najpóźniej w 31 dniu przed dniem wyborów.
2.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwe w sprawach ewidencji ludności, przesyłają jeden egzemplarz spisu wyborców przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych najpóźniej w 30 dniu przed dniem wyborów; drugi i trzeci egzemplarz terenowy organ administracji państwowej zachowuje u siebie.

Rozdział  2

Wydawanie zaświadczeń o prawie do głosowania.

§  11.
Jeżeli wyborca po sporządzeniu spisu wyborców zmienia miejsce pobytu, otrzymuje na swoje żądanie zaświadczenie o prawie do głosowania. Wydając zaświadczenie terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwy w sprawach ewidencji ludności, skreśla wyborcę ze spisu z adnotacją "zaświadczenie". Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  12.
1.
Zaświadczenia o prawie do głosowania wydaje się w okresie od dnia sporządzenia spisów wyborców do dnia poprzedzającego dzień wyborów.
2.
Odmowa wydania zaświadczenia o prawie do głosowania następuje w formie decyzji.

Rozdział  3

Aktualizowanie spisów wyborców.

§  13.
Organ, który sporządził spis wyborców, dokonuje jego aktualizacji w formie dodatkowego spisu wyborców albo w formie skreśleń ze spisu wyborców.
§  14.
1.
W dodatkowych spisach wyborców umieszcza się osoby, które:
1)
zameldowały się na pobyt stały w okresie od dnia sporządzenia spisów wyborców do dnia poprzedzającego dzień wyborów,
2)
zameldowały się na pobyt czasowy obejmujący dzień wyborów w okresie od dnia sporządzenia spisu wyborców do dnia poprzedzającego dzień wyborów; o umieszczeniu tych osób w dodatkowych spisach wyborców zawiadamia się terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwy ze względu na miejsce ich pobytu stałego,
3)
zgłosiły powrót z miejsca pobytu czasowego za granicą,
4)
okażą zaświadczenie o zwolnieniu z miejsc pobytu określonych w § 4 ust. 2 na czas obejmujący dzień wyborów,
5)
uzyskały decyzję lub postanowienie sądu o umieszczeniu w spisie wyborców w wyniku reklamacji dotyczącej pominięcia w spisie.
2.
W dodatkowych spisach wyborców umieszcza się także osoby zwolnione z czynnej służby wojskowej, z zasadniczej służby w obronie cywilnej lub formacji uzbrojonych nie wchodzących w skład sił zbrojnych w okresie od dnia sporządzenia spisów do dnia poprzedzającego dzień wyborów, choćby nie miały zaświadczeń o prawie do głosowania. Dane dotyczące tych osób ustala się na podstawie dowodu osobistego oraz wojskowego dokumentu osobistego lub w porozumieniu z właściwym wojskowym komendantem uzupełnień.
3.
Dodatkowe spisy wyborców sporządza się w trzech egzemplarzach, z których jeden terenowe organy administracji państwowej, właściwe w sprawach ewidencji ludności, przesyłają przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych w dniu poprzedzającym dzień wyborów, a drugi i trzeci egzemplarz terenowy organ administracji państwowej zachowuje u siebie.
§  15.
1.
Ze spisu wyborców skreśla się osoby:
1)
które zmarły albo wymeldowały się z miejsca pobytu stałego lub z miejsca pobytu czasowego przed upływem okresu zadeklarowanego przy zgłoszeniu tego pobytu bądź zgłosiły wyjazd za granicę na pobyt czasowy, jeżeli pobyt ten obejmuje dzień wyborów,
2)
w odniesieniu do których sądy nadesłały zawiadomienia o pozbawieniu praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, ubezwłasnowolnieniu całkowitym lub częściowym oraz o pozbawieniu praw wyborczych prawomocnym wyrokiem Trybunału Stanu,
3)
w odniesieniu do których zakłady karne nadesłały zawiadomienia o odbywaniu kary pozbawienia wolności albo kary aresztu, o umieszczeniu w ośrodkach przystosowania społecznego oraz o tymczasowym aresztowaniu,
4)
którym wydano zaświadczenie o prawie do głosowania,
5)
co do których otrzymano zawiadomienie o umieszczeniu w spisie wyborców w innym obwodzie głosowania,
6)
którym wydano decyzję o skreśleniu ze spisów w wyniku reklamacji.
2.
Skreślając wyborcę ze spisu z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 1-3 oraz 5 i 6, zamieszcza się, stosownie do okoliczności, adnotację: "zgon", "wymeldowanie", "wyjazd za granicę", "zawiadomienie", "reklamacja".
3.
Skreśleń dokonuje się na drugim i trzecim egzemplarzu spisu wyborców, o którym mowa w § 10 ust. 2; drugi egzemplarz spisu przesyła się przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych w dniu poprzedzającym dzień wyborów.

Rozdział  4

Sporządzanie spisów wyborców dla wyborów ponownych i wyborów uzupełniających.

§  16.
1.
W razie zarządzenia wyborów ponownych, terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwe w sprawach ewidencji ludności, przesyłają przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych trzeci egzemplarz spisu wyborców, o którym mowa w § 10 ust. 2, oraz drugi egzemplarz dodatkowego spisu wyborców, o którym mowa w § 14 ust. 3.
2.
Spisy wyborców przesyła się przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych w terminie określonym w kalendarzu wyborczym dla wyborów ponownych.
3.
Przepis § 15 ust. 1 pkt 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  17.
1.
W razie zarządzenia wyborów uzupełniających terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwe w sprawach ewidencji ludności, sporządzają nowe spisy wyborców na zasadach określonych w rozporządzeniu.
2.
Spisy wyborców przesyła się przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych w terminie określonym w kalendarzu wyborczym dla wyborów uzupełniających.
3.
Do aktualizacji spisów oraz wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania mają zastosowanie przepisy § 11-15.

Rozdział  5

Przepisy końcowe.

§  18.
Sposób sporządzania i aktualizowania spisów wyborców dla obwodów głosowania utworzonych na terenie jednostek wojskowych oraz na polskich statkach morskich będących w dniu wyborów w podróży, a także dla obwodów głosowania utworzonych za granicą określają odrębne przepisy.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Pieczęć nagłówkowa

urzędu miejskiego, Obwód głosowania nr ...............

dzielnicowego ...................................

gminy, miasta i gminy Okręg wyborczy nr .................

SPIS WYBORCÓW

Lp. Nazwisko, imię Imię ojca Data urodzenia Miejsce pobytu stałego lub czasowego Uwagi
(imiona) (rok, miesiąc,

dzień)

miejscowość

ulica

nr domu nr mieszkania

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Dnia ....................

Do ......................

w .......................

Zawiadamia się, że Ob. .....................................

(imię i nazwisko, imię ojca, rok urodzenia)

ujęty w Waszej ewidencji mieszkańców pod adresem ..............

(miejscowość)

...............................................................

(ulica, nr domu, nr mieszkania)

został umieszczony w spisie wyborców w miejscowości ...........

gmina ................... województwo .........................

m.p. ...............................

(podpis i stanowisko służbowe)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Pieczęć nagłówkowa

urzędu miejskiego, dzielnicowego, Dnia .................

gminy, miasta i gminy

ZAŚWIADCZENIE O PRAWIE DO GŁOSOWANIA

Na podstawie art. 25 Ordynacji wyborczej do Sejmu PRL wydaje

się niniejsze zaświadczenie stanowiące podstawę do głosowania

w obwodzie nowego miejsca pobytu Ob. ..........................

(imię ojca)

ur. ................ zamieszkałemu(ej) w ......................

(rok, miesiąc, dzień) (dokładny adres

miejsca stałego pobytu)

w związku ze zmianą miejsca pobytu.

.................................

m.p. (podpis i stanowisko służbowe)

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024