Warunki, jakie powinny spełniać jednostki opracowujące plany zagospodarowania przestrzennego, oraz przygotowanie zawodowe do wykonywania funkcji w zakresie projektowania w planowaniu przestrzennym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 31 stycznia 1985 r.
w sprawie warunków, jakie powinny spełniać jednostki opracowujące plany zagospodarowania przestrzennego, oraz przygotowania zawodowego do wykonywania funkcji w zakresie projektowania w planowaniu przestrzennym.

Na podstawie art. 12 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 12 lipca 1984 r. o planowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 35, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Projekty założeń do regionalnych i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz projekty tych planów przygotowują:
1)
wojewódzkie biura planowania przestrzennego,
2)
biura projektów posiadające pracownie lub zespoły wyspecjalizowane w zakresie planowania przestrzennego,

pod warunkiem zatrudnienia co najmniej jednej osoby posiadającej uprawnienia do projektowania w planowaniu przestrzennym, o których mowa w § 4, zwane dalej "uprawnieniami", i powierzenia jej funkcji projektanta planu.

2.
Opracowania, o których mowa w ust. 1, w zakresie miejscowych szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego mogą być wykonywane także przez osoby fizyczne posiadające uprawnienia.
§  2.
1.
Nadzór merytoryczny nad opracowaniami projektowymi w zakresie planowania przestrzennego, sporządzanymi przez jednostki i osoby wymienione w § 1, sprawuje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw planowania przestrzennego, urbanistyki, architektury i nadzoru budowlanego stopnia wojewódzkiego, zwany dalej "organem".
2.
W ramach nadzoru, o którym mowa w ust. 1, właściwy organ:
1)
przekazuje materiały do planu,
2)
kontroluje poziom i terminowość opracowań projektowych,
3)
wstrzymuje wykonanie prac w razie stwierdzenia ich niskiego poziomu lub nieterminowego wykonania i wnosi o powierzenie ich innej osobie lub jednostce.
§  3.
Wykonywanie funkcji generalnych, głównych i starszych projektantów, projektantów i kierowników zespołów w jednostkach opracowujących regionalne i miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, którzy koordynują w ramach tych planów opracowania specjalistyczne, może nastąpić po uzyskaniu uprawnień do projektowania w planowaniu przestrzennym, przewidzianych w rozporządzeniu.
§  4.
1.
Do uzyskania uprawnień jest wymagane:
1)
ukończenie wyższych studiów.
2)
ukończenie studium podyplomowego planowania przestrzennego,
3)
odbycie praktyki zawodowej w planowaniu przestrzennym,
4)
złożenie egzaminu.
2.
Wymagania określonego w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do osób mających wyższe wykształcenie techniczne o kierunku architektonicznym, jeżeli studia zakończone zostały pracą dyplomową z zakresu planowania przestrzennego, oraz osób, które ukończyły wyższe studia z zakresu gospodarki przestrzennej.
3.
Praktyka zawodowa, o której mowa w ust. 1 pkt 3, wynosi 3 lata.
4.
W ramach praktyki zawodowej należy wykazać się wykonaniem co najmniej jednego opracowania projektowego z zakresu planowania przestrzennego, pozytywnie ocenionego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Jeżeli opracowanie zostało wykonane w wojewódzkim biurze planowania przestrzennego, jego oceny może dokonać wojewódzka komisja urbanistyczno-architektoniczna lub rada naukowo-techniczna działająca przy organie. Za dorobek zawodowy może być także uznane autorstwo lub współautorstwo opracowania projektowego z zakresu planowania przestrzennego, nagrodzonego przez Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej.
5.
Spełnienie wymagań określonych w ust. 1 pkt 1-3 powinno być potwierdzone odpowiednimi dokumentami.
6.
Zaświadczenie o odbyciu praktyki zawodowej powinno zawierać:
1)
datę rozpoczęcia i zakończenia pracy w danej jednostce,
2)
określenie charakteru zatrudnienia osoby ubiegającej się o uprawnienia,
3)
wskazanie opracowań z zakresu planowania przestrzennego, w których dana osoba brała udział,
4)
ocenę znajomości zagadnień związanych z projektowaniem w planowaniu przestrzennym, dokonaną przez bezpośredniego przełożonego.
§  5.
1.
Egzamin następuje na wniosek osoby ubiegającej się o wydanie uprawnień, po przedstawieniu przez nią odpowiednich dokumentów oraz wniesieniu opłaty egzaminacyjnej.
2.
Za przeprowadzenie egzaminu pobiera się opłatę w wysokości ustalonej odrębnie.
§  6.
1.
Egzamin składa się przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą znawcy zagadnień planowania przestrzennego:
1)
z ośrodków akademickich i naukowych,
2)
z Towarzystwa Urbanistów Polskich,
3)
ze Stowarzyszenia Architektów Polskich,
4)
ze stowarzyszeń naukowo-technicznych.
3.
Zasady wynagradzania za udział w pracach komisji egzaminacyjnej zostaną ustalone odrębnie.
§  7.
1.
Egzamin obejmuje:
1)
sprawdzian znajomości przepisów z dziedziny planowania przestrzennego,
2)
ocenę umiejętności sporządzania programów z zakresu planowania przestrzennego i odczytywania wyników studiów i badań,
3)
ocenę zdolności dokonywania syntezy opracowań stanowiących części składowe planu.
2.
Egzamin jest pisemny i ustny.
3.
Szczegółowa tematyka oraz regulamin egzaminu zostaną określone odrębnie.
§  8.
1.
Dopuszczenie do egzaminu następuje po ustaleniu przez komisję, że osoba zainteresowana spełnia warunki określone w § 4.
2.
O terminie egzaminu przewodniczący komisji zawiadamia osobę dopuszczoną do egzaminu oraz członków tej komisji - nie później jednak niż na dwa miesiące przed tym terminem.
3.
Jeżeli osoba, o której mowa w ust. 1, nie przystąpiła do egzaminu w wyznaczonym terminie z przyczyn usprawiedliwionych albo uzyskała niepomyślny wynik egzaminu, przewodniczący komisji wyznacza termin następnego egzaminu.
4.
W razie niepomyślnego wyniku egzaminu termin następnego egzaminu może być wyznaczony po upływie co najmniej sześciu miesięcy od dnia przeprowadzenia poprzedniego egzaminu.
5.
Złożenie przez osobę zainteresowaną egzaminu z wynikiem pozytywnym potwierdza komisja.
§  9.
1.
Minister Administracji i Gospodarki Przestrzennej stwierdza decyzją posiadanie uprawnień.
2.
Osoba, która uzyskała uprawnienia, podlega wpisowi do rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Administracji i Gospodarki Przestrzennej.
§  10.
1.
Uprawnienia mogą być cofnięte w razie wykonywania funkcji w planowaniu przestrzennym w sposób naruszający obowiązujące przepisy oraz zasady etyki zawodowej.
2.
Decyzję o cofnięciu uprawnień podejmuje Minister Administracji i Gospodarki Przestrzennej na wniosek właściwego organu po zasięgnięciu opinii komisji, o której mowa w § 6, oraz przeprowadzeniu rozprawy zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego.
3.
Osoba, której cofnięto uprawnienia, podlega skreśleniu z rejestru, o którym mowa w § 9 ust. 2.
§  11.
1.
Osoby, które przed dniem wejścia w życie rozporządzenia:
1)
były zatrudnione w wojewódzkich biurach planowania przestrzennego, w pracowniach lub zespołach urbanistycznych biur projektów bądź instytutach naukowo-badawczych i pełniły:
a)
co najmniej przez 3 lata funkcje generalnego lub głównego projektanta albo kierownika biura, pracowni lub zespołu projektowego bądź
b)
co najmniej przez 5 lat funkcje starszego projektanta lub projektanta, koordynując opracowania specjalistyczne w ramach planów zagospodarowania przestrzennego,
2)
uzyskały uprawnienia rzeczoznawcy Towarzystwa Urbanistów Polskich w specjalności "zagadnienia kształtowania funkcjonalno-przestrzennego",

posiadają uprawnienia w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.

2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, po złożeniu udokumentowanego wniosku uzyskują decyzję Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej stwierdzającą posiadanie uprawnień oraz zostają wpisane do rejestru wymienionego w § 9 ust. 2.
§  12.
Osoby, o których mowa w § 3, zatrudnione przed dniem wejścia w życie rozporządzania w jednostkach opracowujących regionalne i miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, a nie spełniające warunków określonych w § 11 ust. 1, mogą w terminie do dnia 31 grudnia 1987 r. wykonywać dotychczasowe funkcje bez posiadania uprawnień.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.3.14

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki, jakie powinny spełniać jednostki opracowujące plany zagospodarowania przestrzennego, oraz przygotowanie zawodowe do wykonywania funkcji w zakresie projektowania w planowaniu przestrzennym.
Data aktu: 31/01/1985
Data ogłoszenia: 11/02/1985
Data wejścia w życie: 11/02/1985