Szczególne warunki przewozu przesyłek towarowych w komunikacji kolejowo-żeglugowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 21 czerwca 1985 r.
w sprawie szczególnych warunków przewozu przesyłek towarowych w komunikacji kolejowo-żeglugowej.

Na podstawie art. 56 ust. 2 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe (Dz. U. Nr 53, poz. 272) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie reguluje szczególne warunki przewozu przesyłek towarowych w komunikacji kolejowo-żeglugowej przez przedsiębiorstwo Polskie Koleje Państwowe, zwane dalej "koleją", oraz przedsiębiorstwa żeglugi śródlądowej, zwane dalej "żeglugą", wykonywanego na podstawie jednego listu przewozowego.
§  2.
Przewóz przesyłek w komunikacji kolejowo-żeglugowej odbywa się na odległościach powyżej 150 km, obliczonych według taryfowych odległości kolejowych.
§  3.
Do przewozu w komunikacji kolejowo-żeglugowej mogą być nadawane, po uzgodnieniu z żeglugą, rzeczy o masie nie przewyższającej wykorzystania ładowności środka transportowego żeglugi przy istniejącym w dniu ładowania przesyłki stanie wody na trasie przewozu.
§  4.
Jeżeli nadawca załadował rzeczy stanowiące przesyłkę do kilku wagonów, jest obowiązany przekazać kolei załadowane wagony w zwartej grupie, określonej w liście przewozowym. W przeciwnym razie klient ponosi koszty segregowania wagonów.
§  5.
1.
Przewoźnik przyjmujący przesyłkę do przewozu jest obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie następnego przewoźnika określając:
1)
nadawcę,
2)
masę i nazwę towaru oraz rodzaj opakowania,
3)
nazwę i adres odbiorcy,
4)
miejsce i termin przekazania przesyłki.
2.
Przekazanie przesyłki drugiemu przewoźnikowi odnotowuje się w liście przewozowym.
3.
Przy przekazywaniu przesyłki każdy z przewoźników może żądać sprawdzenia jej masy.
§  6.
Masa przesyłki określona według zanurzenia środka transportowego żeglugi służy wyłącznie do obliczenia należności.
§  7.
Przeładunku przesyłki ze środków transportu kolejowego na środki transportu żeglugowego lub odwrotnie dokonuje żegluga.
§  8.
1.
Przewoźnik, który przyjął polecenie od nadawcy lub odbiorcy w zakresie zmiany umowy przewozu albo wskazówki co do postępowania z przesyłką na wypadek przeszkody w przewozie lub wydaniu przesyłki, jest obowiązany porozumieć się niezwłocznie z drugim przewoźnikiem. Odpis oświadczenia zawierającego polecenie lub wskazówki dołącza się do listu przewozowego.
2.
Zmiana umowy nie może spowodować podziału przesyłki.
3.
W razie niemożności wykonania polecenia lub wskazówek, o których mowa w ust. 1, przewoźnik zawiadamia niezwłocznie nadawcę i odbiorcę oraz drugiego przewoźnika.
§  9.
1.
Umowę przewozu przesyłki uważa się za wykonaną po przewiezieniu przesyłki przez ostatniego przewoźnika, wydaniu jej odbiorcy w miejscu przeznaczenia i pokwitowaniu odbioru przez odbiorcę.
2.
Zawiadomienia o nadejściu przesyłki do miejsca przeznaczenia obowiązany jest dokonać ten przewoźnik, który przesyłkę wydaje odbiorcy.
§  10.
W razie podjęcia czynności ustalania stanu przesyłki w celu stwierdzenia, że doznała ona ubytku lub uszkodzenia, przewoźnik podejmujący czynności sprawdzenia zawiadamia o tym drugiego przewoźnika, który ma prawo do uczestniczenia w tej czynności.
§  11.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym rozporządzeniem mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Ministra Komunikacji z dnia 21 czerwca 1985 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy - Prawo przewozowe (Dz. U. Nr 29, poz. 128).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1985 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.29.129

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczególne warunki przewozu przesyłek towarowych w komunikacji kolejowo-żeglugowej.
Data aktu: 21/06/1985
Data ogłoszenia: 01/07/1985
Data wejścia w życie: 01/07/1985