Prowadzenie księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki oraz prowadzenie działalności w zakresie fonografii przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 28 maja 1985 r.
w sprawie prowadzenia księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki oraz prowadzenia działalności w zakresie fonografii przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie art. 2 ust. 4, art. 3 ust. 4 i art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 193 i z 1984 r. Nr 5, poz. 24) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na prowadzenie księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki oraz prowadzenie działalności w zakresie fonografii przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
§  2.
Organem właściwym do wydawania zezwoleń na prowadzenie księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki i prowadzenie działalności w zakresie fonografii jest Minister Kultury i Sztuki.
§  3.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
księgarni - rozumie się przez to placówkę sprzedaży wydawnictw nieperiodycznych, pochodzących z bieżącej krajowej produkcji wydawniczej,
2)
antykwariacie - rozumie się przez to placówkę sprzedaży wydawnictw antykwarycznych, dopuszczonych do rozpowszechniania na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
3)
sprzedaży dzieł sztuki - rozumie się przez to:
a)
sprzedaż dzieł sztuki współczesnej, powstałych po dniu 9 maja 1945 r., z wyłączeniem dzieł sztuki wykonanych przez twórców ludowych oraz prac amatorskich,
b)
sprzedaż dzieł sztuki dawnej, powstałych przed dniem 9 maja 1945 r.,
4)
fonografii - rozumie się przez to działalność polegającą na dokonywaniu zapisu dźwięku oraz dźwięku i obrazu, przenoszeniu takich zapisów na płyty, taśmy, kasety, wideokasety i wideopłyty, a także na świadczeniu usług konserwacyjno-renowacyjnych wyrobów fonograficznych,
5)
przedsiębiorstwie - rozumie się przez to działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki oraz działalność w zakresie fonografii, bez względu na formę tej działalności, wykonywaną na podstawie zezwolenia.
§  4.
1.
Osoba ubiegająca się o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, o której mowa w § 1, powinna mieć pełną zdolność do czynności prawnych.
2.
Osoba, o której mowa w ust. 1, powinna ponadto posiadać następujące kwalifikacje zawodowe:
1)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na prowadzenie księgarni lub antykwariatu:
a)
wykształcenie wyższe i 2 lata praktyki księgarskiej lub
b)
wykształcenie średnie księgarskie i 7 lat praktyki księgarskiej albo
c)
inne wykształcenie średnie i 10 lat praktyki księgarskiej,
2)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na sprzedaż dzieł sztuki współczesnej - dyplom artysty plastyka lub ukończenia studiów wyższych w zakresie historii sztuki,
3)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na sprzedaż dzieł sztuki dawnej:
a)
dyplom artysty plastyka lub ukończenia studiów wyższych w zakresie historii sztuki, lub
b)
wykształcenie wyższe i 5-letni staż pracy w państwowych jednostkach organizacyjnych zajmujących się handlem dziełami sztuki dawnej lub ochroną dóbr kultury,
4)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności fonograficznej w zakresie dokonywania zapisu dźwięku oraz przenoszenia takich zapisów na płyty, taśmy, kasety oraz wykonywania usług konserwacyjno-renowacyjnych wyrobów fonograficznych:
a)
stwierdzone wykonywanie zawodu muzyka lub
b)
zaświadczenie o ukończeniu szkoły o kierunku elektronicznym albo pokrewnym i rok praktyki przy obsłudze urządzeń do zapisu i odtwarzania dźwięku, lub
c)
3 lata praktyki przy obsłudze aparatury do zapisu i odtwarzania dźwięku,
5)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności fonograficznej w zakresie zapisu dźwięku i obrazu na wideotaśmy lub wideopłyty:
a)
stwierdzone wykonywanie zawodu operatora lub realizatora telewizyjnego albo kamerzysty telewizyjnego lub
b)
zaświadczenie o ukończeniu średniej szkoły o kierunku elektronicznym lub pokrewnym i rok praktyki przy obsłudze urządzeń elektronicznych do rejestracji i odtwarzania dźwięku i obrazu, lub
c)
zaświadczenie o ukończeniu zasadniczej szkoły o kierunku elektronicznym lub pokrewnym i 3 lata praktyki przy obsłudze urządzeń elektronicznych do rejestracji i odtwarzania dźwięku i obrazu.
3.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach Minister Kultury i Sztuki może zwolnić osoby zamierzające prowadzić działalność gospodarczą określoną w ust. 2 pkt 1-5 od posiadania kwalifikacji zawodowych, jeżeli w inny sposób wykażą się posiadaniem wiadomości niezbędnych do prowadzenia tej działalności.
§  5.
1.
Osoba prawna ubiegająca się o wydanie zezwolenia ustanawia za zgodą Ministra Kultury i Sztuki kierownika przedsiębiorstwa.
2.
Wymagania kwalifikacyjne określone w § 4 ust. 2 pkt 1-5 stosuje się odpowiednio do kierownika przedsiębiorstwa.
§  6.
Ustanowienie pełnomocnika do prowadzenia działalności określonej w zezwoleniu wymaga zgody Ministra Kultury i Sztuki.
§  7.
Osoby fizyczne i prawne ubiegające się o wydanie zezwolenia powinny przedstawić tytuł prawny do zajmowania pomieszczeń niezbędnych do prowadzenia działalności.
§  8.
Zmiana lub rozszerzenie przedmiotu działalności gospodarczej poza ustalony w zezwoleniu oraz zmiana siedziby przedsiębiorstwa wymaga zgody Ministra Kultury i Sztuki.
§  9.
1.
Zezwolenie, o którym mowa w § 1, wydaje się na okres lat 5.
2.
Ważność zezwolenia ustala się do końca roku kalendarzowego, w którym termin upływa.
3.
Termin ważności zezwolenia nie może przekroczyć okresu, na jaki przewidziane jest użytkowanie lokalu, w którym prowadzona jest działalność.
§  10.
Zezwolenie powinno zawierać:
1)
imię, nazwisko oraz adres zamieszkania osoby uzyskującej zezwolenie, a w odniesieniu do osoby prawnej - jej pełną nazwę i siedzibę oraz imię i nazwisko osoby uprawnionej do jej reprezentowania,
2)
oznaczenie rodzaju działalności,
3)
adres placówki,
4)
termin ważności zezwolenia,
5)
inne dane dotyczące warunków wykonywania działalności.
§  11.
1.
Przed wydaniem zezwolenia Minister Kultury i Sztuki zasięga informacji o niekaralności wnioskodawcy.
2.
Przed doręczeniem zezwolenia organ administracji państwowej pobiera opłatę skarbową określoną w odrębnych przepisach, stwierdzając w zezwoleniu fakt jej uiszczenia.
§  12.
Osoba prowadząca działalność określoną w zezwoleniu powinna w sposób widoczny oznaczyć na zewnątrz swoje przedsiębiorstwo, podając imię i nazwisko (nazwę osoby prawnej, firmę) oraz bliższe określenie rodzaju działalności i godziny otwarcia przedsiębiorstwa.
§  13.
Wydane zezwolenie podlega wpisaniu do rejestru zezwoleń prowadzonego przez Ministra Kultury i Sztuki.
§  14.
Zezwolenia wydane przed wejściem w życie rozporządzenia zachowują ważność do końca okresu, na który zostały wydane.
§  15.
Traci moc rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 12 lipca 1975 r. w sprawie prowadzenia księgarń, antykwariatów i sprzedaży dzieł sztuki przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 27, poz. 142).
§  16.
Rozporządzenie nie ma zastosowania do osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, które uzyskują zezwolenia na prowadzenie księgarń zajmujących się wyłącznie sprzedażą wydawnictw o charakterze religijnym na podstawie odrębnych przepisów.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.28.127

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prowadzenie księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki oraz prowadzenie działalności w zakresie fonografii przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
Data aktu: 28/05/1985
Data ogłoszenia: 28/06/1985
Data wejścia w życie: 28/06/1985