Szkolenie osób kierujących tramwajami.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 21 lutego 1985 r.
w sprawie szkolenia osób kierujących tramwajami.

Na podstawie art. 79 ust. 3 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35) zarządza się, co następuje:
§  1.
Szkolenie osób kierujących tramwajami, zwanych dalej "motorniczymi", odbywa się w ośrodkach kursowego szkolenia komunalnych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, według programu nauczania ustalonego przez Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej w porozumieniu z Ministrami: Komunikacji, Spraw Wewnętrznych oraz Oświaty i Wychowania; program określa także okres trwania szkolenia oraz tryb egzaminowania.
§  2.
Używane do nauki jazdy tramwaje powinny być tak przystosowane technicznie, aby zapewniały bezpieczne nauczanie prowadzenia, a w szczególności powinny być wyposażone w dodatkowe urządzenia uruchamiania hamulca, dostępne dla instruktora.
§  3.
1.
Do prowadzenia ośrodka kursowego szkolenia motorniczych wymagane jest uzyskanie zezwolenia terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw gospodarki komunalnej stopnia wojewódzkiego, właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej.
2.
Zezwolenie na prowadzenie ośrodka kursowego szkolenia motorniczych wydawane jest na czas nieokreślony przedsiębiorstwu komunikacji miejskiej, które ma odpowiednie warunki do prowadzenia szkolenia, dysponuje odpowiednimi pomieszczeniami i sprzętem oraz jest w stanie zatrudnić fachowców z odpowiednimi kwalifikacjami.
3.
Zezwolenie może być cofnięte w razie stwierdzenia, że:
1)
szkolenie nie jest prowadzone według obowiązujących programów nauczania,
2)
nie są przestrzegane warunki szkolenia,
3)
ośrodek kursowego szkolenia nie rozpoczął działalności szkoleniowej w ciągu sześciu miesięcy od daty uzyskania zezwolenia.
§  4.
1.
Szkolenie w ośrodkach kursowego szkolenia motorniczych prowadzą wykładowcy lub instruktorzy.
2.
Wykładowcą lub instruktorem może być osoba, która:
1)
ukończyła 22 lata,
2)
korzysta w pełni z praw publicznych,
3)
nie była skazana za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym,
4)
ma co najmniej wykształcenie średnie i 2 lata praktyki zawodowej w komunikacji miejskiej lub transporcie drogowym, a instruktor nauki jazdy - ponadto 4 lata praktyki w prowadzeniu tramwajów,
5)
ma prawo jazdy co najmniej kategorii B, a instruktor nauki jazdy - ponadto pozwolenie na prowadzenie tramwajów,
6)
daje rękojmię należytego wykonywania swoich obowiązków,
7)
ukończyła specjalistyczny kurs metodyczno-dydaktyczny według obowiązującego programu albo ma kwalifikacje pedagogiczne do nauczania kandydatów na kierowców w szkołach.
3.
Wykładowcą może być również osoba, której cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami samochodowymi ze względu na stan zdrowia.
4.
Wykładowcy i instruktorzy nauki jazdy mogą być okresowo poddawani sprawdzeniu kwalifikacji pedagogicznych i fachowych.
§  5.
Pozwolenie na prowadzenie tramwajów może uzyskać osoba, która:
1)
spełnia warunki ustalone dla osób ubiegających się o uzyskanie pozwolenia, określone w art. 74 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35),
2)
ukończyła kurs według programu wymienionego w § 1,
3)
złożyła egzamin w zakresie znajomości obowiązującego programu nauczania.
§  6.
Pozwolenie na prowadzenie tramwajów wydaje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw gospodarki komunalnej, właściwy dla obszaru działania przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, zwany dalej "właściwym organem". Wzór pozwolenia określa załącznik do rozporządzenia.
§  7.
1.
W razie zniszczenia, kradzieży lub zagubienia pozwolenia na prowadzenie tramwajów, właściwy organ na wniosek osoby zainteresowanej wydaje wtórnik pozwolenia.
2.
W razie kradzieży lub zagubienia pozwolenia, należy do wniosku dołączyć zaświadczenie właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu spraw wewnętrznych, komisariatu lub posterunku Milicji Obywatelskiej, stwierdzające, że pozwolenie na prowadzenie tramwajów nie zostało zatrzymane, oraz dołączyć potwierdzenie przyjęcia przez wyżej wymienioną jednostkę zgłoszenia kradzieży lub potwierdzenie przyjęcia ogłoszenia w prasie o zagubieniu pozwolenia na prowadzenie tramwajów.
§  8.
1.
W sprawach związanych z zatrzymywaniem pozwoleń na prowadzenie tramwajów oraz cofaniem i przywracaniem uprawnień mają odpowiednio zastosowanie przepisy dotyczące zatrzymywania praw jazdy oraz cofania i przywracania uprawnień kierowcom pojazdów silnikowych.
2.
Decyzje w sprawach wymienionych w ust. 1 wydaje właściwy organ.
§  9.
1.
Osoba ubiegająca się o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie tramwajów powinna złożyć właściwemu organowi podanie z załączeniem:
1)
jednej fotografii (bez nakrycia głowy) o wymiarach 3,5 x 4,5 cm,
2)
świadectwa lekarskiego wymaganej sprawności fizycznej i psychicznej oraz orzeczenia z badań psychologicznych,
3)
zaświadczenia o złożeniu z wynikiem pomyślnym egzaminu.
2.
Pozwolenia na prowadzenie tramwajów, wydane przed wejściem w życie rozporządzenia, zachowują swą ważność.
§  10.
1.
Osoby wykonujące czynności wykładowcy lub instruktora w ośrodku szkolenia motorniczych tramwajowych w dniu wejścia w życie rozporządzenia, które ukończyły 45 lat życia, uważa się za posiadające kwalifikacje wymagane niniejszym rozporządzeniem, chociażby nie spełniały warunków określonych w § 4 ust. 2 pkt 4. Instruktorzy nie mający wymaganego wykształcenia i ukończonych 45 lat życia mogą być w dalszym ciągu zatrudnieni na dotychczasowych stanowiskach, pod warunkiem uzupełnienia wykształcenia w terminie do dnia 31 grudnia 1987 r. Wszystkie osoby wykonujące czynności wykładowcy lub instruktora powinny jednak ukończyć kurs, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 7, w terminie do dnia 31 grudnia 1985 r.
2.
Zezwolenia na prowadzenie ośrodka kursowego szkolenia motorniczych tramwajowych, wydane przed wejściem w życie rozporządzenia, zachowują swą ważność.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR POZWOLENIA NA PROWADZENIE TRAMWAJÓW

Format A-7 dwustronnie
Pozwolenie nr ....

na prowadzenie tramwajów

Uprawnia do
(miejsce na

fotografię)

wydane przez ......

dnia ...... 19 .. r.

....................

(podpis posiadacza)

Nazwisko ...........................

Imiona .............................

Data i miejsce urodzenia ...........

....................................

Miejsce stałego zamieszkania........

....................................

Adnotacje urzędowe

(strona czołowa) (strona odwrotna)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.15.63

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szkolenie osób kierujących tramwajami.
Data aktu: 21/02/1985
Data ogłoszenia: 17/04/1985
Data wejścia w życie: 17/04/1985