Zm.: rozporządzenie w sprawie zasad i trybu zgłaszania obowiązku podatkowego (rejestracji podatkowej) przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 września 1984 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad i trybu zgłaszania obowiązku podatkowego (rejestracji podatkowej) przez jednostki gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1984 r. Nr 16, poz. 75) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 31 lipca 1982 r. w sprawie zasad i trybu zgłaszania obowiązku podatkowego (rejestracji podatkowej) przez jednostki gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 24, poz. 172) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 w pkt 2 po wyrazach "z art. 3 ust. 2" dodaje się wyrazy "i 3",
2)
w § 2:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Jednostki gospodarcze zgłaszają organowi podatkowemu powstanie obowiązku podatkowego w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności powodującej powstanie tego obowiązku. Jeżeli jednostkami gospodarczymi uiszczającymi podatek są zakłady jednostek gospodarki uspołecznionej sporządzające bilans, zgłaszają one organowi podatkowemu powstanie obowiązku podatkowego w terminie 30 dni od dnia dokonania ustaleń lub wyrażenia zgody, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy.",

b)
w ust. 3 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) numer rejestru przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni, spółek lub organizacji społecznych",

3)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. 1. Jednostki gospodarcze, z zastrzeżeniem ust. 2, składają zgłoszenia rejestracyjne właściwemu urzędowi skarbowemu.

2. Jednostki gospodarcze dokonujące wpłat podatków bądź niepodatkowych należności budżetowych w kilku organach podatkowych są obowiązane złożyć odrębne zgłoszenia rejestracyjne w każdym z tych organów.

3. Jednostki gospodarcze podległe Ministrom Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych składają zgłoszenia rejestracyjne Ministrowi Finansów, z wyjątkiem zgłoszeń rejestracyjnych dotyczących podatku od nieruchomości, które są składane właściwemu ze względu na położenie nieruchomości urzędowi skarbowemu; zgłoszenia rejestracyjne dotyczące podatku od nieruchomości są dokonywane przez jednostki gospodarcze po raz pierwszy w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.",

4)
w § 4 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Urzędy skarbowe na podstawie danych wynikających ze zgłoszeń rejestracyjnych zawiadamiają w ciągu miesiąca po upływie I półrocza właściwe terenowe organy administracji państwowej o tym, które jednostki gospodarcze wpłacają na rachunek urzędu skarbowego podatki i niepodatkowe należności budżetowe, stanowiące dochód budżetu terenowego. W zawiadomieniu podaje się nazwę i adres jednostki gospodarczej, a także rodzaj podatku oraz należności budżetowej."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024