Zasady sprzedaży przez osoby wykonujące rzemiosło wyrobów własnych i obcej produkcji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 31 lipca 1984 r.
w sprawie zasad sprzedaży przez osoby wykonujące rzemiosło wyrobów własnych i obcej produkcji.

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1983 r. Nr 7, poz. 40 i z 1984 r. Nr 5, poz. 24) oraz w związku z art. 137 i art. 183 ustawy z dnia 20 lipca 1983 r. o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 41, poz. 185 i Nr 62, poz. 286 oraz z 1984 r. Nr 21, poz. 100 i Nr 31, poz. 173) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady prowadzenia przez osoby wykonujące rzemiosło sprzedaży wyrobów własnych oraz prowadzenia sprzedaży przez osoby wykonujące usługi wyrobów obcej produkcji.
§  2.
1.
Osoby wykonujące rzemiosło prowadzą sprzedaż wyrobów własnych:
1)
w miejscu wykonywania rzemiosła,
2)
na targowiskach położonych na obszarze województwa, w którym znajduje się miejsce wykonywania rzemiosła, oraz na targach, giełdach i kiermaszach, odbywających się na tym obszarze,
3)
na targach, giełdach i kiermaszach, odbywających się na obszarze województw innych niż określone w pkt 2, z wyłączeniem targów lokalnych odbywających się regularnie w określone dni tygodnia lub miesiąca,
4)
w odrębnych własnych punktach sprzedaży prowadzonych przez osobę wykonującą rzemiosło: cukiernictwo, piekarstwo, wędliniarstwo oraz kuchmistrzostwo,
5)
systemem wysyłkowym,
6)
przez dostarczanie odbiorcom własnym transportem.
2.
Sprzedaż, o której mowa w ust. 1 pkt 1-3, może być prowadzona:
1)
osobiście przez osobę wykonującą rzemiosło lub członków rodziny pozostających z nią we wspólnym gospodarstwie domowym lub
2)
przez pracownika zatrudnionego w zakładzie rzemieślniczym, z zachowaniem warunków, o których mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1983 r. Nr 7, poz. 40 i z 1984 r. Nr 5, poz. 24).
3.
Sprzedaż, o której mowa w ust. 1 pkt 4, może być prowadzona po dokonaniu przez organ administracji państwowej, który wydał uprawnienie do wykonywania rzemiosła, wpisu do tego uprawnienia o miejscu sprzedaży; wpisu dokonuje się po przedstawieniu przez osobę wykonującą rzemiosło tytułu prawnego do zajmowania lokalu, w którym odbywać się będzie sprzedaż.
§  3.
Osoby wykonujące usługi mogą prowadzić sprzedaż wyrobów obcej produkcji, związanych ściśle z prowadzoną działalnością usługową, jeżeli wartość wyrobów sprzedanych nie przekroczy w ciągu roku 10% wartości wszystkich usług sprzedanych przez te osoby.
§  4.
1.
Osoby wykonujące rzemiosło mogą zbierać zamówienia na wyroby i usługi rzemieślnicze sposobem okrężnym, jeżeli uzyskają w uprawnieniu do wykonywania rzemiosła wpis organu administracji państwowej, który wydał uprawnienie do wykonywania rzemiosła, stwierdzający prawo do zbierania zamówień.
2.
Organ administracji państwowej, dokonując wpisu, o którym mowa w ust. 1, wymienia w uprawnieniu imię, nazwisko i adres osoby uprawnionej do zbierania zamówień.
§  5.
O wpisach dokonywanych w uprawnieniach do wykonywania rzemiosła, o których mowa w § 2 ust. 3 i w § 4, organ administracji państwowej, który ich dokonał, powiadamia właściwy cech oraz urząd skarbowy.
§  6.
W przypadkach innych niż określone w § 2, 3 i 4 osoby wykonujące rzemiosło mogą prowadzić sprzedaż wyrobów własnych po uzyskaniu uprawnienia na prowadzenie tej działalności w trybie określonym przepisami o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
§  7.
Osoba wykonująca rzemiosło, prowadząca sprzedaż, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 4, jest obowiązana umieścić w punkcie sprzedaży, w widocznym miejscu, informację zawierającą jej imię i nazwisko, bliższe określenie rodzaju działalności oraz godziny otwarcia punktu.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024