Wysokość i zasady przyznawania pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe osobom uprawnionym do osobnej kwatery stałej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 marca 1984 r.
w sprawie wysokości i zasad przyznawania pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe osobom uprawnionym do osobnej kwatery stałej.

Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 20 maja 1976 r. o zakwaterowaniu sił zbrojnych (Dz. U. z 1976 r. Nr 19, poz. 121 i z 1983 r. Nr 16, poz. 78) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pomoc finansowa osobie uprawnionej do osobnej kwatery stałej, zwanej dalej "osobą uprawnioną", jest przyznawana na budownictwo mieszkaniowe z utworzonych na podstawie odrębnych przepisów funduszów mieszkaniowych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2.
Środki funduszów mieszkaniowych mogą być użyte na:
1)
przyznawanie bezzwrotnej pomocy finansowej na:
a)
uzupełnienie wkładu mieszkaniowego lub budowlanego w spółdzielni mieszkaniowej, a także na spłatę należności na rzecz spółdzielni z tytułu uzyskania spółdzielczego lokalu mieszkalnego,
b)
spłatę należności na rzecz spółdzielni mieszkaniowej z tytułu opłat uzupełniających za dodatkowe wyposażenie i wykończenie spółdzielczego lokalu mieszkalnego, jeżeli takie wyposażenie lub wykończenie zostało wykonane przez spółdzielnię mieszkaniową,
c)
budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym stanowiącego odrębną nieruchomość, zwanego dalej "lokalem", albo na kapitalny remont (modernizację) domu jednorodzinnego (lokalu), a także na spłatę kredytu bankowego udzielonego na wymienione cele bądź na spłatę zaciągniętych od jednostek gospodarki uspołecznionej pożyczek na budownictwo mieszkaniowe,
d)
nabycie domu jednorodzinnego (lokalu) lub innego lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość oraz na spłatę zobowiązań obciążających przedmiot nabycia, z wyjątkiem nabycia od wstępnych osoby uprawnionej i jej małżonka,
2)
wpłatę wkładu mieszkaniowego na warunkach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego za osobę nieuprawnioną do kwatery, która zajmuje i zwolni kwaterę niezbędną na zakwaterowanie żołnierza zawodowego, jeżeli osoba ta nie jest obowiązana do zwolnienia tej kwatery z innego tytułu.
§  2.
1.
Pomoc finansową przyznaje się w wysokości do 40% wartości kwatery przysługującej osobie uprawnionej.
2.
Sposób ustalenia wartości kwatery oraz wysokości pomocy finansowej w zależności od celu, na który jest przeznaczona (§ 1 ust. 2 pkt 1), określą Ministrowie Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych, każdy w swoim zakresie działania, w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Osobie uprawnionej, zamieniającej na większy spółdzielczy lokal mieszkalny z powodu powiększenia się rodziny lub nabycia uprawnień do dodatkowej powierzchni mieszkalnej albo budującej lub nabywającej w tych przypadkach dom jednorodzinny (lokal), przysługuje uzupełniająca pomoc finansowa. Przy ustalaniu wysokości tej pomocy uwzględnia się tylko nowe uprawnienia uzasadniające uzupełnienie pomocy już przyznanej, według stawek obowiązujących w dniu uzyskania większego lokalu mieszkalnego (domu).
§  3.
1.
Pomoc z funduszu mieszkaniowego może być przyznana zaliczkowo przed opróżnieniem kwatery.
2.
Osoba, która skorzystała z pomocy finansowej, jest obowiązana opróżnić zajmowaną kwaterę najpóźniej w ciągu 2 miesięcy od dnia uzyskania lokalu mieszkalnego (domu).
3.
Żołnierz, który został zwolniony z zawodowej służby wojskowej bez zachowania prawa do kwatery, jest obowiązany do zwrotu pomocy finansowej uzyskanej zaliczkowo. Jeżeli jednak przed zwolnieniem opróżnił kwaterę i zamieszkał w uzyskanym lokalu mieszkalnym nie ma obowiązku zwrotu tej pomocy.
§  4.
Pomoc finansowa, o której mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, jest przyznawana - z zastrzeżeniem § 7 pkt 1 - pod warunkiem zgromadzenia przez osobę uprawnioną własnych środków co najmniej w wysokości:
1)
1/4 wkładu mieszkaniowego dla uzyskania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,
2)
1/3 zaliczki na wkład budowlany dla uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
3)
10% ceny sprzedaży domu jednorodzinnego (lokalu) lub innego lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość,
4)
warunkującej uzyskanie kredytu bankowego na budowę lub kapitalny remont (modernizację) domu (lokalu), określonej w przepisach w sprawie udzielania kredytu bankowego na cele mieszkaniowe.
§  5.
Osoba uprawniona budująca dom jednorodzinny (lokal) lub dokonująca kapitalnego remontu (modernizacji) posiadanego domu (lokalu), niezależnie od pomocy finansowej ze środków funduszu mieszkaniowego, może korzystać na zasadach ogólnie obowiązujących z kredytu bankowego udzielanego na cele mieszkaniowe.
§  6.
Decyzje w sprawie przyznania pomocy finansowej z funduszów mieszkaniowych wydają organy określone przez Ministrów Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych.
§  7.
Ministrowie Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych, każdy w swoim zakresie działania, określą:
1)
przypadki, w jakich osoby uprawnione mogą być zwolnione od obowiązku zgromadzenia własnych środków, o których mowa w § 4 pkt 1 i 2,
2)
właściwość organów oraz zasady i tryb postępowania w sprawach przyznawania pomocy finansowej, jak również warunki jej zwrotu.
§  8.
Traci moc uchwała nr 154 Rady Ministrów z dnia 6 lipca 1973 r. w sprawie pomocy Państwa dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej na budownictwo mieszkaniowe (Monitor Polski Nr 32, poz. 193) w części dotyczącej pomocy na budownictwo mieszkaniowe udzielanej osobom uprawnionym do osobnej kwatery stałej, określonym w art. 9, 11 i 12 ustawy z dnia 20 maja 1976 r. o zakwaterowaniu sił zbrojnych (Dz. U. z 1976 r. Nr 19, poz. 121 i z 1983 r. Nr 16, poz. 78).
§  9.
Do czasu wydania przepisów przewidzianych w rozporządzeniu zachowują moc przepisy dotychczasowe ze zmianami wynikającymi z rozporządzenia.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.17.80

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość i zasady przyznawania pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe osobom uprawnionym do osobnej kwatery stałej.
Data aktu: 07/03/1984
Data ogłoszenia: 28/03/1984
Data wejścia w życie: 28/03/1984