Organizacja i zasady wykonywania kontroli ruchu drogowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 29 grudnia 1983 r.
w sprawie organizacji i zasad wykonywania kontroli ruchu drogowego.

Na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, zwanych dalej "funkcjonariuszami".
2.
Zadania, o których mowa w ust. 1, wykonują w szczególności funkcjonariusze:
1)
zmotoryzowanych i pieszych patroli drogowych,
2)
posterunków kontroli drogowej,
3)
posterunków kierowania ruchem.
3.
Czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego wykonują również organy (jednostki) i członkowie organizacji społecznych, wymienieni w § 5.
§  2.
1.
Funkcjonariusze uprawnieni są do zatrzymywania na drodze każdego kierującego pojazdem w celu przeprowadzenia kontroli.
2.
Funkcjonariusze w uzasadnionych przypadkąch są uprawnieni do:
1)
legitymowania uczestników ruchu drogowego i udzielania im wiążących poleceń co do sposobu używania drogi i pojazdu,
2)
sprawdzania dokumentów wymaganych w związku z kierowaniem pojazdem i jego używaniem,
3)
żądania poddania się przez kierującego pojazdem badaniom w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub podobnie działającego środka,
4)
sprawdzenia stanu technicznego, wyposażenia lub masy pojazdu znajdującego się na drodze,
5)
zatrzymania - w przypadkach przewidzianych w ustawie z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35) - dokumentów stwierdzających uprawnienie do kierowania pojazdem lub jego używania,
6)
wydawania poleceń osobom, które spowodowały przeszkody utrudniające ruch drogowy lub zagrażające jego bezpieczeństwu, albo osobom odpowiedzialnym za utrzymanie drogi,
7)
uniemożliwienia:
a)
kierowania pojazdem osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo podobnie działającego środka,
b)
korzystania z pojazdu, którego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu,
8)
używania przyrządów kontrolno-pomiarowych, a w szczególności do badania pojazdów, ich prędkości oraz do stwierdzenia stanu trzeźwości kierujących,
9)
usuwania lub przemieszczania - na koszt właściciela - pojazdu utrudniającego ruch drogowy lub zagrażającego jego bezpieczeństwu,
10)
kierowania na badania lekarskie kierowców, jeśli uczestniczyli w wypadku drogowym, w którym są zabici lub ranni.
3.
W razie istnienia podejrzenia dokonania przestępstwa lub czynu godzącego w bezpieczeństwo państwa albo porządek publiczny funkcjonariusze mają prawo, na podstawie odrębnych przepisów, sprawdzania przewożonego ładunku oraz przeglądania zawartości bagaży w środkach komunikacji drogowej.
§  3.
1.
Funkcjonariusze umundurowani w celu zatrzymania kierującego pojazdem podają sygnały: tarczą do zatrzymywania pojazdów, ręką, a w warunkach niedostatecznej widoczności - latarką ze światłem czerwonym. Dla zwrócenia uwagi na podawane sygnały lub polecenia mogą oni używać gwizdków milicyjnych.
2.
Funkcjonariusze nie umundurowani mogą zatrzymać kierującego pojazdem wyłącznie tarczą do zatrzymywania pojazdów, a w warunkach niedostatecznej widoczności - latarką ze światłem czerwonym. Są oni uprawnieni do zatrzymania kierującego pojazdem na obszarach zabudowanych przez całą dobę, a poza obszarem zabudowanym tylko w ciągu dnia i wtedy, kiedy posługują się pojazdem samochodowym.
3.
Sygnał zatrzymania może być podawany z dostatecznej odległości, zapewniającej jego dostrzeżenie przez kierującego pojazdem oraz bezpieczne zatrzymanie w miejscu wskazanym przez funkcjonariusza.
4.
Sygnał zatrzymania może być podawany przez funkcjonariusza stojącego na chodniku, poboczu, pasie rozdzielającym jezdnie, wysepce na jezdni lub na jezdni albo poruszającego się pojazdem samochodowym.
5.
Funkcjonariusze nie umundurowani - przed przystąpieniem do czynności kontrolnych - są obowiązani wylegitymować się. Funkcjonariusze umundurowani legitymują się tylko na żądanie kontrolowanego.
6.
Tarcza do zatrzymywania pojazdu składa się z dwóch kół współśrodkowych, z których większe ma barwę białą, a mniejsze czerwoną. Średnica tarczy nie powinna być mniejsza niż 90 mm, a średnica koła o barwie czerwonej powinna wynosić 60% średnicy tarczy. Pole powierzchni reflektora latarki ze światłem czerwonym nie może być mniejsze niż 2000 mm2.
§  4.
1.
Funkcjonariusze zatrzymując dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem lub jego używania, wydają kierującemu pokwitowanie.
2.
Pokwitowanie powinno zawierać nazwę zatrzymanego dokumentu, dane właściciela, powód zatrzymania, dane osoby zatrzymującej dokument, podstawę prawną zatrzymania dokumentu oraz termin ważności.
3.
Termin ważności pokwitowania określa się:
1)
w odniesieniu do zatrzymanego dokumentu stwierdzającego uprawnienie do kierowania pojazdem - na 3 dni; terminu nie określa się, jęzeli kierujący znajdował się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo podobnie działającego środka,
2)
w odniesieniu do zatrzymanego dokumentu uprawniającego do używania pojazdu - nie dłużej niż na 7 dni, z określeniem warunków jego używania.
§  5. 1
 
1.
Pracownikom zarządów dróg przysługują uprawnienia wymienione w § 2 ust. 1 i 2 pkt 1, 2, 4, 6 i 9 w stosunku do kierujących pojazdami w związku z:
1)
uszkodzeniem lub niszczeniem drogi na skutek poruszania się pojazdami z ładunkiem przekraczającym dopuszczalne naciski osi pojazdu lub inne normy dotyczące przewożonego ładunku oraz zanieczyszczaniem i zaśmiecaniem drogi,
2)
prowadzonymi pomiarami ruchu drogowego.
2.
Inspektorom Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przysługują uprawnienia wymienione w § 2 ust. 1 i 2 pkt 1, 2, 4 i 6 w stosunku do kierujących pojazdami zaprzęgowymi, jadących wierzchem i pędzących zwierzęta.
3.
Osobom upoważnionym przez komendanta wojewódzkiego Policji przysługuje uprawnienie do zatrzymywania pojazdów, w celu zapewnienia dzieciom przejścia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych.
4.
Przy wykonywaniu czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 2-6 oraz § 4.
5.
Przy wykonywaniu czynności, o których mowa w ust. 3, stosuje się odpowiednio przepis § 3 ust. 4.
§  6.
1.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do kierujących pojazdami:
1)
jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz organów i jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, z wyjątkiem Komendy Głównej Straży Pożarnych oraz przedsiębiorstw podległych tym ministrom.
2)
jednostek organizacyjnych Służby Więziennej w czasie przewozu osób tymczasowo aresztowanych lub skazanych.
3)
jednostek organizacyjnych lub osób wykonujących ważne zadania państwowe.
2.
Zasady wykonywania kontroli ruchu pojazdów wymienionych w ust. 1 określają odrębne przepisy.
3.
Przepisów § 2 ust. 2 pkt 3-5 nie stosuje się do szefów i cudzoziemskiego personelu przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych państw obcych oraz organizacji międzynarodowych, korzystających z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych lub konsularnych na mocy ustaw, umów bądź powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych lub na zasadzie wzajemności, oraz do innych osób korzystających z tych przywilejów i immunitetów.
§  7.
W terminie do 31 grudnia 1986 r. dopuszcza się stosowanie tarcz do zatrzymywania pojazdów o odmiennych barwach i wymiarach oraz latarek z innym polem powierzchni reflektora niż określone w § 3 ust. 6.
§  8.
Przepisy rozporządzenia dotyczące funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej stosuje się odpowiednio do funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1984 r.
1 § 5 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.107.510) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 września 1996 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.75.341

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i zasady wykonywania kontroli ruchu drogowego.
Data aktu: 29/12/1983
Data ogłoszenia: 31/12/1983
Data wejścia w życie: 01/01/1984