Zm.: rozporządzenie w sprawie pracowniczych urlopów wypoczynkowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 15 grudnia 1983 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie pracowniczych urlopów wypoczynkowych.

Na podstawie art. 173 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23 i z 1982 r. Nr 31, poz. 214) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 21 października 1974 r. w sprawie pracowniczych urlopów wypoczynkowych (Dz. U. z 1974 r. Nr 43, poz. 259 i z 1976 r. Nr 40, poz. 238) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługują:

1) należne z tytułu istniejącego stosunku pracy składniki wynagrodzenia, które na podstawie odrębnych przepisów są zaliczone do wynagrodzeń osobowych, z wyłączeniem:

a) nagród, gratyfikacji (nagród jubileuszowych) i odpraw, w tym przysługujących w związku z przejściem na emeryturę lub na rentę inwalidzką,

b) jednorazowych wynagrodzeń (wyrównań) wypłacanych w związku ze zgłoszeniem i przyjęciem projektu wynalazczego,

c) jednorazowych premii przysługujących pracownikom szkolącym z tytułu pomyślnie zdanego egzaminu przez szkolonego,

d) jednorazowych premii za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcia, wypłacanych niezależnie od premii periodycznych za podstawowe zadania pracownicze, które zostały przewidziane w przepisach o wynagradzaniu; do premii tych zalicza się również premie stanowiące udział ściśle określonych grup pracowników w korzyściach zakładu pracy w postaci uzyskanych w procesie pracy oszczędności, zwłaszcza materiałowych, paliw i energii, bądź w postaci dodatkowych wpływów w związku z polepszeniem wyników gospodarowania, których bezpośrednim źródłem pokrycia jest określona w odrębnych przepisach część tych oszczędności lub wpływów,

e) wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego oraz ekwiwalentu za urlop, a także wynagrodzenia za czas innej usprawiedliwionej nieobecności,

f) dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego i arbitrażowego,

g) dodatku objazdowego przysługującego pracownikom instytucji artystycznych,

h) wynagrodzenia za gotowość do pracy pracowników medycznych,

i) zasiłków chorobowych wypłacanych w czasie trwania stosunku pracy, pokrywanych ze środków zakładu pracy,

j) wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego pracownikowi w razie rozwiązania stosunku pracy,

k) składników o charakterze nieperiodycznym, to jest składników, które w przepisach o ich przyznawaniu nie zostały związane z żadnym okresem (np. godzina, miesiąc, kwartał), lecz są przyznawane albo na podstawie oceny całokształtu pracy pracownika, albo po spełnieniu przez niego określonych warunków stanowiących podstawę dokonania wypłaty;

2) zaliczone odrębnymi przepisami do honorariów następujące wynagrodzenia za prace twórcze, autorskie i realizatorskie należące do podstawowej (statutowej) działalności zakładu pracy wypłacającego wynagrodzenie, jeżeli te prace wykonywane są przez pracowników własnych:

a) wynagrodzenia za pracę dziennikarską wypłacane dziennikarzowi przez redakcję, w której pełni stałą funkcję; w Komitecie do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" przez redakcję, w której dziennikarz pełni stałą funkcję, rozumie się w Warszawie zespół Polskiego Radia albo zespół Telewizji Polskiej, a w terenie - rozgłośnię regionalną albo ośrodek telewizyjny (z uwzględnieniem programu ogólnopolskiego),

b) wynagrodzenie za prace wynikające ze stałej funkcji pracownika, związane z przygotowaniem, realizacją i organizacją audycji radiowych i telewizyjnych w Komitecie do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" w Warszawie, w ośrodku telewizyjnym albo rozgłośni regionalnej, oraz wynagrodzenia za prace dla terytorialnie właściwego ośrodka telewizyjnego i programu ogólnopolskiego,

c) wynagrodzenia za prace związane z realizacją i opracowaniem filmów; zasady uwzględniania tego wynagrodzenia w wynagrodzeniu za czas urlopu oraz maksymalną wysokość, w jakiej wynagrodzenie to przysługuje za czas urlopu, określają odrębne przepisy.";

2)
§ 10 otrzymuje brzmienie:

"§ 10. 1. Wynagrodzenie za czas urlopu według składników wynagrodzenia określonych w § 7 ustala się mnożąc przeciętne wynagrodzenie za 1 dzień pracy przez liczbę dni, jakie by pracownik przepracował w tym okresie w ramach normalnego czasu pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.

2. W celu ustalenia przeciętnego wynagrodzenia za 1 dzień pracy, o którym mowa w ust. 1, podstawę wymiaru dzieli się przez liczbę dni przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego została ustalona podstawa wymiaru.

3. Do liczby dni przepracowanych, o których mowa w ust. 2, nie wlicza się przepracowanych niedziel i świąt, jeżeli pracownik w zamian za pracę w te dni nie otrzymał innych dni wolnych od pracy.";

3)
skreśla się § 11 i 12;
4)
§ 15 otrzymuje brzmienie:

"§ 15. 1. Wynagrodzenie określone w § 6 pkt 2 lit. a) i b) oraz wynagrodzenie za występy ponad normę, wypłacane pracownikowi artystycznemu przez instytucję artystyczną (teatralną, muzyczną, cyrk), i wynagrodzenie za występy albo opracowania w liczbie i rodzaju przewidzianych w umowie o pracę, wypłacane dyrektorowi - kierownikowi artystycznemu przez instytucję teatralną lub muzyczną, uwzględnia się w wynagrodzeniu za czas urlopu - na podstawie przeciętnej tych wynagrodzeń wypłaconych w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

2. Zasady ustalania wynagrodzenia za 1 dzień urlopu oraz wynagrodzenia za urlop według składników wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1, określa właściwy minister w trybie przewidzianym w § 20.";

5)
§ 19 otrzymuje brzmienie:

"§ 19. Ekwiwalent pieniężny za urlop ustala się tak jak wynagrodzenie za czas urlopu ze zmianami określonymi w § 191-194.";

6)
po § 19 dodaje się § 191-195 w brzmieniu:

"§ 191. 1. Ekwiwalent pieniężny za 1 dzień urlopu według składników wynagrodzenia określonych w § 7 oblicza się dzieląc przeciętne miesięczne wynagrodzenie według tych składników przez 25,5.

2. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się dzieląc podstawę wymiaru przez 3.

3. Jeżeli w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, pracownik nie przepracował wszystkich dni wynikających z obowiązującego go rozkładu czasu pracy w ramach normalnego czasu pracy - w celu ustalenia podstawy wymiaru przeciętne wynagrodzenie za 1 dzień pracy z tego okresu mnoży się przez liczbę dni, jakie by pracownik przepracował w tym okresie w ramach normalnego czasu pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

4. Ekwiwalent pieniężny za urlop ustala się mnożąc ekwiwalent za 1 dzień urlopu przez liczbę dni urlopu, za które wypłaca się ekwiwalent.

§ 192. Ekwiwalent pieniężny za 1 dzień urlopu według składników wynagrodzenia określonych w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oblicza się dzieląc to wynagrodzenie przysługujące w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu przez 25,5. Ekwiwalent pieniężny za urlop ustala się mnożąc ekwiwalent za 1 dzień urlopu przez liczbę dni urlopu, za które wypłaca się ekwiwalent.

§ 193. Składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy dłuższe niż 1 miesiąc (§ 14) uwzględnia się w ekwiwalencie pieniężnym za urlop na podstawie przeciętnego wynagrodzenia wypłaconego w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc, w którym pracownik nabył prawo do ekwiwalentu, przepisy § 191 stosuje się odpowiednio. Przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop według tych składników nie stosuje się przepisu § 8 ust. 4.

§ 194. W zamian za deputaty i inne świadczenia w naturze, o których mowa w § 16 ust. 1, wypłaca się ekwiwalent pieniężny.

§ 195. Przepisy § 19 oraz § 191-194 stosuje się zarówno przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop za rok bieżący, jak i za urlop za lata ubiegłe.";

7)
w § 20:
a)
dotychczasową treść przepisu oznacza się jako ust. 1 i wprowadza się w nim następujące zmiany:
w pkt 1 skreśla się wyrazy "ust. 3 zaliczane do innych funduszów niż osobowy fundusz płac",
skreśla się pkt 2;
b)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Właściwy minister w trybie określonym w ust. 1 może ustalić, jeżeli jest to uzasadnione rozkładem czasu pracy lub innymi ważnymi przyczynami, że wynagrodzenie za czas urlopu lub ekwiwalent pieniężny za urlop oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia za 1 godzinę pracy.".

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1984 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024