Warunki zatrudnienia oraz zasady awansowania dyplomowanych bibliotekarzy i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej w szkołach wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 września 1983 r.
w sprawie warunków zatrudnienia oraz zasad awansowania dyplomowanych bibliotekarzy i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej w szkołach wyższych.

Na podstawie art. 143 ust. 1 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1982 r. Nr 14, poz. 113 oraz z 1983 r. Nr 5, poz. 33 i Nr 39, poz. 176) zarządza się, co następuje:
§  1.
Na stanowisku bibliotekarza dyplomowanego lub dyplomowanego pracownika dokumentacji naukowej może być zatrudniona osoba, która:
1)
ukończyła studia wyższe i uzyskała tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera, lekarza lub tytuł równorzędny,
2)
posiada odpowiedni staż pracy bibliotecznej, dokumentacyjnej, archiwalnej lub muzealnej albo na stanowiskach nauczyciela akademickiego,
3)
posiada predyspozycje do podjęcia działalności badawczej, dydaktycznej i organizacyjnej,
4)
złożyła z wynikiem pomyślnym państwowy egzamin bibliotekarski lub państwowy egzamin z informacji i dokumentacji naukowej przed komisją, o której mowa w § 3 ust. 2, lub została z niego zwolniona po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego.
§  2.
1.
Do zajmowania stanowiska bibliotekarza dyplomowanego lub dyplomowanego pracownika dokumentacji naukowej jest wymagany następujący staż pracy:
1)
dla stanowiska starszego kustosza dyplomowanego i starszego dokumentalisty dyplomowanego - co najmniej 4 lata pracy na stanowisku kustosza dyplomowanego lub dokumentalisty dyplomowanego,
2)
dla stanowiska kustosza dyplomowanego i dokumentalisty dyplomowanego - co najmniej 2 lata pracy na stanowisku adiunkta bibliotecznego lub adiunkta dokumentacji naukowej albo 8 lat pracy w służbie bibliotecznej, w służbie informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej, w służbie archiwalnej lub muzealnej,
3)
dla stanowiska adiunkta bibliotecznego i adiunkta dokumentacji naukowej - co najmniej 2 lata pracy na stanowisku asystenta bibliotecznego lub asystenta dokumentacji naukowej albo 6 lat pracy w służbie bibliotecznej, w służbie informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej, w służbie archiwalnej lub muzealnej,
4)
dla stanowiska asystenta bibliotecznego i asystenta dokumentacji naukowej - co najmniej 4 lata pracy w służbie bibliotecznej, w służbie informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej, w służbie archiwalnej lub muzealnej albo na stanowisku pracownika naukowo-dydaktycznego lub pracownika naukowego.
2.
Do okresu pracy warunkującego prawo do zajmowania stanowisk określonych w ust. 1 osobom zatrudnionym na stanowisku docenta oraz osobom posiadającym stopień naukowy doktora habilitowanego, zalicza się staż pracy dydaktycznej lub naukowej. Osobom posiadającym stopień doktora staż pracy dydaktycznej lub naukowej zalicza się do okresu pracy warunkującego zajmowanie stanowisk określonych w ust. 1 pkt 3.
3.
Dla absolwentów magisterskich studiów bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, historii - specjalność w zakresie archiwistyki oraz absolwentów studiów podyplomowych z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej okres stażu wynosi co najmniej rok.
§  3.
1.
Państwowy egzamin bibliotekarski oraz państwowy egzamin z informacji i dokumentacji naukowej jest sprawdzianem wyższych kwalifikacji zawodowych w zakresie bibliotekoznawstwa i informacji naukowej.
2.
Państwowy egzamin bibliotekarski i państwowy egzamin z informacji i dokumentacji naukowej składa się przed państwową komisją powołaną przez Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki na okres 3 lat spośród profesorów, docentów i doktorów habilitowanych oraz starszych kustoszy dyplomowanych i starszych dokumentalistów dyplomowanych z tytułem doktora w liczbie 26 osób, w tym przewodniczącego, dwóch zastępców przewodniczącego i sekretarza komisji.
3.
Członkom komisji za udział w jej posiedzeniach przysługuje wynagrodzenie na zasadach i w wysokości przewidzianej za udział w posiedzeniach komisji resortowych.
§  4.
1.
Komisja, o której mowa w § 3 ust. 2, przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne, mające na celu ocenę dotychczasowego dorobku zawodowego i naukowego kandydata.
2.
W wyniku postępowania kwalifikacyjnego komisja może kandydata:
1)
zwolnić całkowicie z egzaminu lub
2)
zwolnić tylko z pracy pisemnej albo
3)
zwolnić z części specjalistycznego egzaminu ustnego lub
4)
dopuścić do egzaminu bibliotekarskiego albo egzaminu z informacji i dokumentacji naukowej.
§  5.
1.
Z egzaminu są zwolnione całkowicie osoby zatrudnione na stanowisku profesora lub docenta, o ile ich działalność naukowa dotyczy bibliotekoznawstwa, informacji naukowej lub archiwistyki, i posiadające stopień naukowy doktora habilitowanego lub doktora nauk humanistycznych z zakresu bibliotekoznawstwa, informacji naukowej lub archiwistyki.
2.
W wyniku postępowania kwalifikacyjnego z całości egzaminu lub jego części mogą być zwolnione:
1)
osoby zatrudnione na stanowisku profesora, docenta lub posiadające stopień naukowy doktora habilitowanego innych dyscyplin niż wymienione w ust. 1, po 2-letnim stażu pracy w bibliotece naukowej,
2)
osoby posiadające tytuł doktora innych dyscyplin naukowych, z ukończonymi studiami podyplomowymi z zakresu bibliotekoznawstwa lub z zakresu informacji naukowej, wykazujące się co najmniej 2-letnim stażem pracy w bibliotece naukowej lub ośrodku informacji naukowej,
3)
osoby posiadające tytuł zawodowy magistra bibliotekoznawstwa, magistra informacji naukowej lub magistra historii - specjalność w zakresie archiwistyki lub posiadające tytuł zawodowy magistra innych kierunków i ukończone studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwa lub informacji naukowej, o ile wykazują się co najmniej 8-letnim stażem pracy w bibliotece naukowej lub ośrodku informacji naukowej na stanowisku asystenta, adiunkta, kustosza lub starszego dokumentalisty. Staż ten powinien być udokumentowany wymiernymi, dobrymi ocenami posiadanych kwalifikacji i efektów pracy naukowej lub dydaktycznej z zakresu bibliotekoznawstwa albo informacji naukowej, a także pozytywną oceną pracy magisterskiej.
§  6.
Do państwowego egzaminu bibliotekarskiego i państwowego egzaminu z informacji i dokumentacji naukowej może być dopuszczona osoba odpowiadająca wymogom określonym w § 1 pkt 1-3, która legitymuje się zaświadczeniem o zdanym egzaminie z dwóch języków obcych i została skierowana przez bibliotekę lub ośrodek informacji naukowej.
§  7.
1.
Państwowy egzamin bibliotekarski oraz państwowy egzamin z informacji i dokumentacji naukowej składa się z obrony przedłożonej pracy pisemnej i z egzaminu ustnego.
2.
Przedłożenie pracy pisemnej z zakresu wybranej i zgłoszonej specjalizacji i jej obrona są wymagane od osób, które nie posiadają publikacji naukowych lub których publikacje nie zostały uznane za wystarczające do zwolnienia z egzaminu wstępnego w wyniku postępowania kwalifikacyjnego. Pracę należy przedłożyć na 3 miesiące przed terminem jej obrony.
3.
Egzamin ustny składa się:
1)
z części ogólnozawodowej, polegającej na sprawdzeniu stopnia orientacji kandydata w problematyce organizacji nauki i kultury oraz ogólnych problemów bibliotekoznawstwa i informacji naukowej,
2)
z części specjalistycznej, polegającej na sprawdzeniu stopnia znajomości przez kandydata zagadnień wybranej przez niego specjalizacji.
4.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki ustali szczegółowy zakres tematyczny i określi specjalizację będącą przedmiotem egzaminu pisemnego oraz sposób przeprowadzenia egzaminu, o którym mowa w ust. 1.
§  9.
1.
Awansowanie na stanowisko kustosza dyplomowanego i adiunkta bibliotecznego oraz dokumentalisty dyplomowanego i adiunkta dokumentacji naukowej następuje po stwierdzeniu podwyższenia specjalistycznych kwalifikacji naukowych i zawodowych oraz wyróżniającej się pracy zawodowej, dydaktycznej lub naukowej.
2.
Awansowanie na stanowiska starszego kustosza dyplomowanego i starszego dokumentalisty dyplomowanego następuje po ocenie dorobku naukowego w zakresie bibliotekoznawstwa lub informacji naukowej oraz po stwierdzeniu podwyższenia specjalistycznych kwalifikacji zawodowych i wyróżniającej się pracy zawodowej, dydaktycznej lub naukowej.
3.
Z wnioskiem o awansowanie, zaopiniowanym przez radę biblioteczną lub odpowiednią radę naukową, występuje dyrektor biblioteki głównej lub ośrodka informacji naukowej.
§  10.
W zakresie ustalonym niniejszym rozporządzeniem traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1967 r. w sprawie warunków zatrudniania w instytutach naukowo-badawczych, w Polskiej Akademii Nauk i w szkolnictwie wyższym bibliotekarzy dyplomowanych i pracowników służby bibliotecznej oraz dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej i dokumentalistów służby informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej (Dz. U. Nr 14, poz. 63).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.57.256

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki zatrudnienia oraz zasady awansowania dyplomowanych bibliotekarzy i dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej w szkołach wyższych.
Data aktu: 19/09/1983
Data ogłoszenia: 18/10/1983
Data wejścia w życie: 18/10/1983