Utworzenie urzędu Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej.

USTAWA
z dnia 28 lipca 1983 r.
o utworzeniu urzędu Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej.

Art.  1.

Tworzy się urząd Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej.

Art.  2.

Do zakresu działania Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej należą sprawy: nadzoru nad bieżącą działalnością terenowych organów administracji państwowej, koordynacji i kontroli działalności tych organów oraz ich organizacji i funkcjonowania; miejscowego planowania przestrzennego, urbanistyki i architektury, nadzoru urbanistyczno-budowlanego, architektonicznego i techniczno-budowlanego; gospodarki komunalnej i mieszkaniowej; gospodarki gruntami nierolniczymi i nieleśnymi; geodezji i kartografii; koordynacji w dziedzinie projektowania architektoniczno-budowlanego oraz kompleksowej kontroli województw.

Art.  3.
1.
Do zadań Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej należy prowadzenie, w zakresie ustalonym w art. 2, polityki Państwa stosownie do potrzeb społecznych i gospodarczych oraz tworzenie warunków do realizacji celów tej polityki.
2.
Minister Administracji i Gospodarki Przestrzennej realizuje zadania określone w ust. 1 poprzez:
1)
tworzenie prawnych, technicznych i ekonomicznych warunków do realizacji zadań przez terenowe organy administracji państwowej,
2)
prognozowanie i programowanie rozwoju nadzorowanych dziedzin administracji państwowej i gospodarki, dokonywanie analiz i ocen ich funkcjonowania, kształtowanie kierunków polityki ekonomicznej i technicznej oraz prowadzenie polityki kadrowej i udzielanie pomocy w szkoleniu kadr.
3.
Minister Administracji i Gospodarki Przestrzennej współdziała przy realizacji zadań, o których mowa w ust. 1, z terenowymi organami administracji państwowej, dokonuje kompleksowych analiz i ocen ich działalności oraz uzyskiwanych przez te organy wyników.
4.
Minister Administracji i Gospodarki Przestrzennej, przy współdziałaniu właściwych organów i organizacji, wykonuje kompleksową kontrolę województw, obejmującą działalność terenowych organów administracji państwowej oraz jednostek gospodarki uspołecznionej, a także ocenia sprawność zarządzania i efektywność gospodarowania i obsługi ludności w zaspokajaniu jej potrzeb, z wyjątkiem jednostek podległych i nadzorowanych przez Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.
5.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określi szczegółowy zakres i tryb przeprowadzania przez Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej kompleksowej kontroli województw, zasady współdziałania innych organów i organizacji w jej przeprowadzaniu oraz obowiązki kontrolowanych jednostek w tym zakresie.
Art.  4.

Do zakresu działania Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej przechodzą sprawy należące dotychczas do zakresu działania:

1)
Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, z wyłączeniem spraw określonych w dziale VI, rozdziale I ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. Nr 3, poz. 6),
2)
Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych dotyczące koordynacji w dziedzinie projektowania budowlanego oraz zasad i trybu wydawania pozwoleń na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie,
3)
Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej dotyczące rozgraniczenia i podziału nieruchomości oraz ewidencji gruntów i budynków na obszarze gmin.
Art.  5.
1.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określi szczegółowy zakres działania Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej.
2.
Organizację Ministerstwa Administracji i Gospodarki Przestrzennej określa statut nadany przez Radę Ministrów. Statut ustala również jednostki organizacyjne podporządkowane Ministrowi Administracji i Gospodarki Przestrzennej.
Art.  6.
1.
Minister Administracji i Gospodarki Przestrzennej wykonuje zadania w zakresie geodezji i kartografii poprzez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
2.
Prezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów, na wniosek Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej.
3.
Minister Administracji i Gospodarki Przestrzennej ustala zakres i organizację Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii oraz może, w drodze rozporządzenia, upoważnić prezesa tego Urzędu do podejmowania decyzji w określonych przez niego sprawach.
Art.  7.
1.
W dekrecie z dnia 23 kwietnia 1953 r. o świadczeniach w celu zwalczania klęsk żywiołowych (Dz. U. Nr 23, poz. 93, z 1959 r. Nr 27, poz. 167 i z 1970 r. Nr 16, poz. 138) po art. 6 dodaje się art. 6a w brzmieniu:

"Art. 6a. Minister Administracji i Gospodarki Przestrzennej może nałożyć na terenowy organ administracji państwowej obowiązek świadczenia środkami technicznymi przedsiębiorstw i zakładów usług i robót mających na celu zwalczenie klęski żywiołowej na terenie innego województwa."

2.
W dekrecie z dnia 13 czerwca 1956 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 25, poz. 115) art. 18 otrzymuje brzmienie:

"Art. 18. Sprawy rozgraniczenia i podziału nieruchomości oraz ewidencji gruntów i budynków należą do właściwości Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej."

3.
W ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. o zmianach w organizacji i zakresie działania naczelnych organów administracji państwowej w dziedzinie budownictwa i planowania przestrzennego (Dz. U. Nr 8, poz. 49 i z 1972 r. Nr 11, poz. 77) w art. 2 w ust. 1 w pkt 2 wyrazy "projektowania budowlanego i" skreśla się.
4.
W ustawie z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229 i z 1981 r. Nr 12, poz. 57) w art. 26 ust. 6 wyrazy "Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych" zastępuje się wyrazami "Minister Administracji i Gospodarki Przestrzennej".
Art.  8.

Traci moc ustawa z dnia 28 maja 1975 r. o utworzeniu urzędu Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska (Dz. U. Nr 16, poz. 90).

Art.  9.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024