Formy i zakres specjalnej opieki zdrowotnej nad kombatantami.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 1 czerwca 1983 r.
w sprawie form i zakresu specjalnej opieki zdrowotnej nad kombatantami.

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. o szczególnych uprawnieniach kombatantów (Dz. U. Nr 16, poz. 122 i Nr 40, poz. 269) zarządza się, co następuje:
§  1.
Kombatanci są uprawnieni do szczególnych form opieki zdrowotnej w zakresie:
1)
podstawowej opieki zdrowotnej,
2)
opieki specjalistycznej,
3)
opieki środowiskowej,
4)
leczenia uzdrowiskowego.
§  2.
1.
Podstawową i specjalistyczną opiekę zdrowotną zapewniają kombatantom zakłady społeczne służby zdrowia właściwe ze względu na miejsce zamieszkania, pracy lub pobytu kombatanta.
2.
W zakresie podstawowej opieki zdrowotnej świadczenia profilaktyczno-lecznicze zapewniają również właściwe poradnie ogólne dla kombatantów zakładów społecznych służby zdrowia.
3.
W zakresie specjalistycznej opieki zdrowotnej świadczenia konsultacyjno-lecznicze zapewniają również właściwe przychodnie specjalistyczne dla kombatantów zakładów społecznych służby zdrowia.
§  3.
1.
Kombatanci objęci są badaniami profilaktycznymi, których celem jest uzyskanie oceny stanu zdrowia poszczególnych osób i ustalenie właściwego postępowania profilaktyczno-leczniczego.
2.
Badania profilaktyczne przeprowadzają co 2 lata jednostki organizacyjne zakładów społecznych służby zdrowia, o których mowa w § 2.
3.
Jednostki organizacyjne zakładów społecznych służby zdrowia właściwe do przeprowadzania badań profilaktycznych:
1)
prowadzą rejestr kombatantów objętych opieką zdrowotną, sporządzony na podstawie zgłoszeń indywidualnych oraz wykazów przedstawianych przez organizacje kombatanckie,
2)
ustalają terminy badań profilaktycznych,
3)
zawiadamiają kombatantów o terminie proponowanego badania.
4.
Wyniki badań profilaktycznych powinny być wpisywane do dokumentacji lekarskiej.
5.
W razie stwierdzenia w wyniku badań profilaktycznych potrzeby objęcia danego kombatanta czynną opieką, ustala się dla niego program postępowania profilaktyczno-leczniczego i rehabilitacyjnego.
6.
Dokumentację lekarską (karty zdrowia, historie choroby itp.) kombatantów oznacza się dodatkowo symbolem "Komb".
§  4.
Kombatanci zatrudnieni w warunkach uciążliwych bądź szkodliwych dla zdrowia podlegają badaniom profilaktycznym (wstępnym, okresowym) w placówkach przemysłowej służby zdrowia na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach.
§  5.
W zakładach społecznych służby zdrowia, które obejmują swoim zakresem działania obszary o większych skupiskach kombatantów, powinny być wyodrębnione w poradniach ogólnych dla ogółu ludności godziny przyjęć dla kombatantów.
§  6.
Kombatantom przysługuje pierwszeństwo w przyznawaniu środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych niezbędnych do wykonywania pracy.
§  7.
1.
Opiekę środowiskową nad kombatantami zapewniają poradnie ogólne dla ogółu ludności, opierając się na istniejącej sieci służb społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb środowiska kombatanckiego.
2.
Kombatantowi zakwalifikowanemu do domu pomocy społecznej w trybie określonym w przepisach odrębnych - przysługuje pierwszeństwo w uzyskaniu miejsca w takim domu.
§  8.
Kombatantowi zakwalifikowanemu na leczenie uzdrowiskowe na zasadach i w trybie określonych ogólnymi przepisami o korzystaniu z lecznictwa uzdrowiskowego przysługuje pierwszeństwo w uzyskaniu skierowania na to leczenie.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że badania profilaktyczne, o których mowa w § 3, wprowadza się począwszy od dnia 1 stycznia 1984 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.32.153

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Formy i zakres specjalnej opieki zdrowotnej nad kombatantami.
Data aktu: 01/06/1983
Data ogłoszenia: 11/06/1983
Data wejścia w życie: 11/06/1983, 01/01/1984