Tryb powoływania biegłych, zasady sporządzania opinii oraz warunki i sposób dokonywania badań w przedmiocie uzależnienia od alkoholu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 6 maja 1983 r.
w sprawie trybu powoływania biegłych, zasad sporządzania opinii oraz warunków i sposobu dokonywania badań w przedmiocie uzależnienia od alkoholu.

Na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania zakładu leczniczego powołuje się biegłych.
2.
Biegłym może być lekarz mający odpowiednie kwalifikacje, a także psycholog kliniczny zatrudniony w zakładzie służby zdrowia.
3.
Listę osób mających kwalifikacje, o których mowa w ust. 2, ustala lekarz wojewódzki w porozumieniu z prezesem sądu wojewódzkiego.
§  2.
Biegły wydaje opinię na zarządzenie sądu lub na podstawie skierowania komisji do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi.
§  3.
1.
Opinia biegłego powinna zawierać:
1)
imię, nazwisko i adres zamieszkania biegłego,
2)
miejsce i datę sporządzenia opinii,
3)
określenie organu kierującego na badanie, datę skierowania oraz sygnaturę akt sprawy,
4)
miejsce i czas przeprowadzonego badania,
5)
imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia oraz adres zamieszkania osoby skierowanej na badanie, z podaniem dokumentu lub innych okoliczności stwierdzających jej tożsamość,
6)
opis przeprowadzonego badania uwzględniający w szczególności:
a)
informację uzyskaną od badanego,
b)
dokumentację z dotychczasowego leczenia, łącznie z wywiadem środowiskowym,
c)
wynik badania ogólnego,
d)
wyniki badań psychiatrycznych i psychologicznych,
e)
wyniki badań specjalistycznych i dodatkowych, przeprowadzonych przez inne zakłady lub innych pracowników medycznych,
7)
wnioski oparte na dokonanych czynnościach i spostrzeżeniach, zawierające wyczerpujące wyjaśnienia w zakresie wskazanym przez organ kierujący na badanie wraz z uzasadnieniem,
8)
wskazanie zakładu lecznictwa odwykowego, do którego w razie stwierdzenia uzależnienia od alkoholu osoba badana powinna być skierowana na leczenie,
9)
podpis przeprowadzającego badanie.
2.
Jeżeli osoba, wobec której zarządzono badanie, odmawia poddania się temu badaniu lub w inny sposób utrudnia jego przeprowadzenie, biegły ogranicza swoje czynności do możliwych w tej sytuacji, czyniąc o tym wzmiankę w opinii.
3.
Biegły przeprowadza badanie w przedmiocie uzależnienia od alkoholu w zakładzie społecznym służby zdrowia.
§  4.
Jeżeli badanie nie może być wykonane w terminie wskazanym przez sąd, biegły występuje do sądu, który zarządził badanie, o wyznaczenie nowego terminu.
§  5.
Badania zarządzone przez sąd są prowadzone w zakresie niezbędnym do wydania opinii, z uwzględnieniem wymagań określonych w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230) i innych obowiązujących w tym zakresie przepisów.
§  6.
1.
Obserwację osoby w przedmiocie uzależnienia od alkoholu przeprowadza się w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego lub innym stacjonarnym zakładzie społecznym służby zdrowia ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu tej osoby.
2.
W razie potrzeby uzyskania opinii lekarza innej specjalności albo przeprowadzenia badań pomocniczych lub diagnostycznych w zakresie nie dotyczącym oceny w przedmiocie uzależnienia od alkoholu, zakład leczniczy kieruje oddanego pod obserwację, za zgodą sądu, który zarządził dokonanie obserwacji, do właściwego zakładu leczniczego. Zakład ten jest obowiązany niezwłocznie przeprowadzić żądanie badania.
§  7.
1.
W razie gdy osoba poddana obserwacji w zakładzie leczniczym odmawia poddania się niezbędnym badaniom lub w inny sposób utrudnia ich przeprowadzenie, zakład leczniczy niezwłocznie zawiadamia o tym sąd, który zarządził obserwację.
2.
Jeżeli przeprowadzenie badania stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia badanego lub powstaną okoliczności, które mogą zniekształcić wyniki badań, prowadzący badanie ogranicza swoje czynności do możliwych w tej sytuacji, czyniąc odpowiednią wzmiankę w opinii.
§  8.
1.
Zakład leczniczy przeprowadzający obserwację wydaje opinię lekarską, która powinna zawierać sprawozdanie z dokonanych czynności i spostrzeżeń.
2.
Przepisy § 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
§  9.
Przepisy § 3-8 stosuje się odpowiednio do badań przeprowadzanych przez biegłych na podstawie skierowań komisji do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi.
§  10.
Zakłady społeczne służby zdrowia oraz inne organy i instytucje są obowiązane na żądanie biegłego lub zakładu leczniczego przeprowadzającego obserwację do udostępniania im dokumentacji dotyczącej osoby badanej w zakresie niezbędnym do wydania opinii.
§  11.
Biegłym powołanym przez komisje do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi przysługuje wynagrodzenie na zasadach określonych w przepisach o wynagrodzeniu za czynności biegłych w postępowaniu sądowym.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 13 maja 1983 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024