Zasady i tryb postępowania w razie wnoszenia napojów alkoholowych na teren obiektów wojskowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 maja 1983 r.
w sprawie zasad i trybu postępowania w razie wnoszenia napojów alkoholowych na teren obiektów wojskowych. *

Na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Napoje alkoholowe wnoszone przez żołnierzy na teren obiektów wojskowych zajmowanych przez organy wojskowe, jak również do rejonu obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych, są odbierane i ulegają przepadkowi z mocy prawa.
2.
Inne osoby (w tym zatrudnieni pracownicy i członkowie rodzin) posiadające przy sobie napoje alkoholowe są obowiązane przekazać je do depozytu pod rygorem niewpuszczenia lub usunięcia z terenu obiektów wymienionych w ust. 1.
§  1a. 1
 
1.
W biurze przepustek (w razie potrzeby również w innym widocznym miejscu) należy umieścić informację o zakazie wnoszenia napojów alkoholowych oraz o rygorach w razie niezastosowania się do tego zakazu.
2.
Oficer dyżurny (inspekcyjny) może odmówić wpuszczenia na teren obiektu wojskowego osoby, w stosunku do której powziął uzasadnione podejrzenie, że wbrew zakazowi wnosi napoje alkoholowe, chyba że przeprowadzona na żądanie tej osoby kontrola nie potwierdzi podejrzenia.
§  2. 2
 
1.
Do depozytu przyjmuje się napoje alkoholowe tylko w oryginalnych naczyniach zamkniętych.
2.
Osobie, która przekazała napoje alkoholowe do depozytu, wydaje się pokwitowanie wyszczególniające ilość, rodzaj i gatunek alkoholu, uiszczoną opłatę, pouczenie o terminie odebrania depozytu oraz o skutkach nieodebrania napojów alkoholowych w tym terminie, jak również o skutkach nieuiszczenia opłaty za przechowanie.
§  3. 3
 
1.
Za każdy dzień przechowywania napojów alkoholowych w depozycie pobiera się opłatę za jedno naczynie w wysokości 0,5% najniższego wynagrodzenia pracowników określonego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej na podstawie Kodeksu pracy, w zaokrągleniu w górę do 10 gr. Opłatę pobiera się przy przyjmowaniu napoju alkoholowego do depozytu.
2.
Napoje alkoholowe ulegające przepadkowi oraz przyjęte do depozytu oficer dyżurny (inspekcyjny) odnotowuje w ewidencji, wymieniając ilość i rodzaj napoju alkoholowego oraz kwotę opłaty przyjętej za depozyt.
§  4.
Jeżeli wskutek nieodebrania napoju alkoholowego z depozytu wysokość opłaty przekracza jego wartość, napój podlega zniszczeniu, chyba że osoba, o której mowa w § 1 ust. 2, odbierze napój alkoholowy przed jego zniszczeniem i uiści należną opłatę za przechowanie.
§  5.
Napoje alkoholowe określone w § 1 ust. 1 oraz w § 4 niszczy się komisyjnie. Z czynności tej sporządza się protokół.
§  6.
Wpływy z tytułu opłat określonych w § 3 przeznacza się na wydatki związane z przechowywaniem napojów alkoholowych w depozycie oraz na cele związane z przeciwdziałaniem alkoholizmowi.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 13 maja 1983 r.
* Z dniem 28 czerwca 2001 r. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U.82.35.230) w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 17 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłacie skarbowej (Dz.U.01.60.610).
1 § 1a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1994 r. (Dz.U.94.130.653) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 1994 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1994 r. (Dz.U.94.130.653) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 1994 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 listopada 1994 r. (Dz.U.94.130.653) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 1994 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.25.104

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb postępowania w razie wnoszenia napojów alkoholowych na teren obiektów wojskowych.
Data aktu: 09/05/1983
Data ogłoszenia: 12/05/1983
Data wejścia w życie: 13/05/1983